Diz üstü bilgisayar pil örünü uzatmanın yolları

Kritik çalışma saatlerinde az kalan dizüstü pilini etkili bir şekilde kullanmak istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmelisiniz.

Seyahat esnasında veya dizüstü bilgisayarınızın pilini şarj edemeyeceğiniz durumlarda elinizdeki işin yarım kalmaması için daha etkili bir kullanım tarzı benimsemelisiniz. Gerek yazılımsal gerek donanımsal olmak üzere bazı dikkat etmeniz gereken noktalar taşınabilir bilgisayarınızın pil ömrünü artırabilirsiniz. İşte uygulayabilecekleriniz:

Ekran aydınlatmasını kısın

Neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlar ekran ışığı ayarı sunar. Hatta bazıları işlemci ve fan sistemini de kontrol etme imkanı verir. Pilde çalışırken bu ayarları çalışmanızı rahatsız etmeyecek seviyeye düşürerek pil ömrünü uzatabilirsiniz. Ekran ışığı en çok enerji tüketen özellikler arasındadır.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatın

Bilgisayarı pilde kullanırken arka planda çalışan iTunes veya Desktop Search gibi uygulamaları mutlaka kapatın. Çünkü dizinleme (indexing) gibi işlemler sıklıkla işlemciyi yorduğundan pil ömrünü azaltırlar.

Harici cihazları çıkarın

Kullanmadığınız harici cihazları bilgisayara bağlı tutmayın. USB cihazlar (fare dahil) Wi-Fi anteni gibi cihazlar ihtiyaç duyduğu enerjiyi bilgisayarın pilinden çekeceğinden bunları bağlamayın.

Daha fazla RAM ekleyin

Dizüstü bilgisayarınızda yüksek RAM kapasitesi tercih ederseniz uygulamalar çalışırken diskteki sanal bellek yerine fiziksel RAM belleği kullanır. Sanal bellek sabit disk tabanlı olduğundan hareketli parçalara sahip sabit diskler çok enerji tüketir. Fakat RAM eklemek de enerji tüketmek anlamına gelir. Eğer yoğun bellek kullanımı gerektiren uygulamalar kullanmayacaksanız bu maddeyi atlayabilirsiniz.

Optik sürücüde disk tutmayın

DVD Blu-ray gibi optik sürücüler de hareketli parçalara sahip olduğundan sürücüde disk tuttuğunuzda sıklıkla verileri okumak için disk döndürüleceğinden hem gürültü hem de enerji tüketimi artar.

Pilinize iyi bakın

Kullandığınız bilgisayar modeli ve pil türüne göre en ideal kullanım koşullarını belirlemeye çalışın. Lityum iyon dışındaki pillerde haftada bir mutlaka pili tamamen doldurun ve tamamen boşaltın. Lityum iyon pil kullanıyorsanız pili hiçbir zaman tamamen boşaltmayın.

Bekleme yerine hazırda beklet modunu kullanın

İşletim sistemlerinin sunduğu 'bekleme' veya 'uyku' modları pilden az da olsa sürekli olarak enerji tüketir. Bilgisayarı kullanmayacağınız zaman 'hazırda beklet' seçeneğiyle tamamen kapanmasını sağlayın. Bu modda bilgisayar hızlıca yeniden açılabilir.

Güç seçeneklerini düzenleyin

Windows Denetim Masası içerisindeki Güç Seçenekleri'ne göz atın ve gerekli düzenlemeleri yapın. Vista kullanıyorsanız pildeyken 'güç tasarrufu' modunu seçerek daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Gereksiz cihazları kapatın

Çevirmeli modem veya kullanılmayan benzeri diğer cihazları Aygıt Yöneticisi üzerinden tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Böylece tekrar açana kadar erişilemeyecek dolayısıyla enerji tüketmeyeceklerdir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 714
favori
like
share