Yemek yaparken - Yemek yaparken pratik bilgilerÇatlamış bir yumurtayı haşlamak için çatlak yerine bir dilim limon sürünüz yumurtayı bir kaşığın içine koyarak sıcak suya ( kaynar değil ) batırınız. Su kaynamaya başladıktan 10 dakika sonra olacaktır.

Haşladığınız ıspanağın suyuyla mayonezinizi kolaylıkla boyayabilirsiniz değişik bir garnitür olur.
Sosisleri çatlamadan kızartmak için daha evvel bir kaç yerinden bir iğne ile deliniz.
Salatanızın lezzetli olmasını isterseniz evvela siraaai veya limonu tuzla karıştırıp dökmeli sonra zeytinyağını ilave etmelisiniz.
Gravyer veya kaşar peynirinizin fırında lif lif uzamasını sağlamak için büyük delikli rende kullanınız.
Et suyu pişerken ateşin durumu çok önemlidir. Suyunu alacağınız eti önce çok kuvvetli ateşte iki taşım kaynatıp köpüğünü almalı sonra hafif ateşte kaynamaya bırakın. Bu süre içinde etin tadının ve lezzetinin tencerenin içinde kalıp sinmesi için mümkünse kapağın kenarını hamurla sıvamalıdır.
Ayva reçeli yaparken eğer ayvanın yumuşak ve suyunun pelte gibi olmasını isterseniz kaynayan şeker suyunu iyice çekmeden ayvalar içine atılmalıdır. Yahut ayvaları evvelce pişirip yumuşadıktan sonra şekerini katmalı hafif ateşte iki saat pişirmelidir. O zaman rengi güzel olacaktır.
Benmari usulü bir yemek pişirirken en önemlisi bu işe uygun bir tencere kullanmanız. Aksi halde pişim çok uzun sürer. Derin tencerelerden kaçınmalısınız. Su dolu kabın dibine küçük bir tabak koymayı deneyin. Böylece hararetli bir pişime engel olabilirsiniz.
Bezelyeleri ayıkladıktan sonra imkanınız varsa hemen pişirin. Çünkü araya başka bir iş girer de pişiremezseniz bezelyeler kuruyup sertleşebilir. Bu bezelyeleri bir gün kadar soğuk su içinde bekletirseniz yeniden dirildiklerini görürsünüz.
Hazırlanacak etleri pişirmeden bir saat önce buzdolabından çıkarın. Böylece daha yumuşak ve leziz olacaklardır.
Tavada pişireceğiniz ciğerin yumuşak olması için kızartma ununa bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edebilirsiniz.
Çorbanın tuzunu fazla koyduysanız hemen içine irice dilimlenmiş bir kaç patates atın. Bir miktar pişirdikten sonra patatesleri çıkarın. Fazla tuzun gittiğini farkedeceksiniz. Bu yöntem her sulu yemek için geçerlidir.

Kızartma yaparken tavadaki yağın çatlayıp patlaması haklı olarak ürkütür. Ama içine bir tutam kadar tuz atarsanız yağın patlamasını önlemiş olursunuz.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 415
favori
like
share