UEFA Asbaşkanı Erzik, Milliyet Taktik'e çarpıcı açıklamalar yaptı. Tecrübeli futbol adamı, " Yunanistan, Ukrayna ve Danimarka'dan hiçbirini yenemedik. Bu tabloya bakıp, Yanal başarılı diyemem" diye konuştu
Bundan tam bir yıl önce Avrupa Şampiyonası sırasında UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'le kapsamlı bir konuşma yapmıştık. Konu göreve yeni atanan Ersun Yanal ve A Milli Takım'ın yeniden yapılanmasıydı. Bir yıl sonra bu sefer Dünya Gençler Şampiyonası için gittiğimiz Utrecht'te küçük bir kafede yeniden bir araya geldik. Konu aynıydı. Son günlerde yeniden alevlenen Ersun Yanal konusu. Erzik'e o gün söylediklerini hatırlattık. O da bugün neler düşündüğünü söyledi. İşte deneyimli futbol adamının ses getirecek görüşleri:

Ersun Yanal'ın yaşı çok genç. 42 yaşında. Kulüp takımlarında daha fazla deneyim kazanması lazım. Bu kendi geleceği açısından gerekli. Korkum şuydu; Milli Takım'da aradığı yarışmacı ortamı, hevesi, motivasyonu bulamazsa yeniden kulüp takımlarına dönebilir. Veya başarılı olsa bile yine gözü kulüp takımlarında olabilir. Söylediklerim buydu.
Şimdi grupta rakibimiz olan 3 takım var. Danimarka, Yunanistan ve Ukrayna. Bu takımların hiçbirini yenemedik. Evimizde Gürcistan'la berabere kaldık. Bu tabloya başarılı diyemem.
Biz zamanında bir model oluşturmuştuk. Piontek Fatih Terim modeli. Bu model hem bizde hem de diğer milli takımlarda uygulanmış ve başarılı olmuş bir yöntem. Hem Ümit Milli Takım hem de A Milli Takımı kapsayan, sabır isteyen ama başarı getiren bir model. Ama maalesef sonradan bu modelden vazgeçildi.

'Kocaman doğru isim'
Bu modelin içinde bugün Ümit Milli Takım için düşünüldüğü söylenen Aykut Kocaman yerinde bir isimdir. Ama önemli olan bu modeli uygulamak. Ama tabii federasyonun ne düşündüğü önemli. Ben karar mercii değilim. Sadece onursal başkanım. Öte yandan önümüzde sadece üç maç kaldı ve ben olsam şu anda bir değişiklik yapmam. Beklerim. Ama elemeler bittikten sonra Almanya'ya gitmeden önce bir değişiklik yapılabilir. Ancak sonra verilecek bir karar bu. Bugün için bana göre doğru olmaz.

'Yanlış anlaşıldım'
Yunanistan maçından sonra ilk kez teknik bir yorum yaptım. Yanlış anlaşıldı. Söylediğim şuydu: Hakan Şükür ve Fatih beraber oynayamaz diye bir kural mı var dedim? Hakan Şükür tartışmasına girmedim. Fatih neden yalnız kalıyor? Tuncay da olabilirdi Fatih'in yanında. Zaten 2. yarı görüldü ki Fatih'in yanına bir oyuncu gelince Yunanistan savunması bozuldu ve çıkamamaya başladı. Anlatmak istediğim buydu.

'Açık konuşmalı'
Hakan takıma alınır ama oynamaz. Kulübede durur ya da oynar ama alınır. O büyük başarıları bize kazandıran çok önemli isimlerden biridir. Ama tabii bir teknik adam istediği oyuncuyu takıma alma hakkına sahiptir. 'Hakan Şükür'ü düşünmüyorum' der ve sebebini açıklar. Ben neden alınmadığını bilmiyorum çünkü Yanal açıklamadı. Bu konu da açıklığa kavuşmalı...

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 401
favori
like
share
puslukurt Tarih: 13.06.2005 12:08
Şener ERZİK doğru konuşmuş malesef bu hoca ile olmuyor ama yapacak birşey yok bu saatden sonra inşallah Dünya Kupası için Almanyaya gideriz bu takım şimdi az çok bu grupda bu işi garantilemeliydi ne olaçağımız daha belli değil. :6:
Paylaşım için teşekkürler Kurtjara..