Botoks Erken Doğuma Yol Açabilir - Botoks - Botoks Nedir

"Gebelik dönemindeki kadınlara ve emzikli annelere botoks yaptırmalarını önermiyoruz."

Botoksa yoğun talep var

Gebelik dönemindeki kadınların botoksu tercih etmesi halinde çocukta beslenme bozukluğu ve erken doğuma bağlı olarak bebek ölümleri bile yaşayabileceği bildirildi. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, güneş hasarına ve yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkları gidermekte tercih edilen botoksun yoğun talep almaya başladığını söyledi.

Botoks için her yaştan başvurularla karşılaştıklarını belirten Türsen, 'Gebelik dönemindeki kadınlara ve emzikli annelere botoks yaptırmalarını önermiyoruz. Çünkü, her şeyden önce botoks, kaslara yapılan bir tedavidir. Buna bağlı olarak çocukta beslenme bozukluğu olabileceği gibi erken doğuma bağlı olarak bebek ölümleri bile yaşanabilir. Yani gebe kadınların botoks düşüncesini bir süre ertelemesi daha doğrudur" dedi.

Gebelik döneminde kadının vücudu su toplar

Gebelik sonrasında da vücudun eski halini almasının beklenmesini öneren Türsen, şöyle devam etti: "Gebelik dönemindeki kadının vücudunda su toplamak başta olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı kırışıklık gerçekte olduğu gibi görülmez. Gebeliğin hemen ardından yapılan botoks uygulamasında ise, kırışıklığın gerçekteki gibi görülmemesinden dolayı, eksik veya fazla botoks uygulanabilir ve buna bağlı olarak da başarı oranı ciddi miktarda düşer." Doç. Dr. Türsen, botoksun vücudun birçok bölgesine uygulandığını ancak, her yerde benzer başarı oranı ile karşılaşmadıklarını söyledi.

Botoks nedir?

Botoks, "Clostridium botulinum" adlı bakteriden elde edilen tıbbi bir protein. Bu protein, aslında göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Kırışıklıkları gidermek amacıyla ise 10 yıldır kozmetik sektöründe kullanılıyor. Kozmetik dermatolojide cilt kırışıklıklarının azaltılması ve bazı kişilerde sık görülebilen aşırı terlemelerin giderilmesi amacıyla kullanılıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 373
favori
like
share