Anturyum - Flamingo Çiçeği - Anthurium Scherzerianum

Yılanyastığıgillerdendir. Anavatanı Güney Amerika'nın tropikak bölgeleridir. 250 civarında türü mevcuttur. Bu bitkinin bir türü mızrak biçimli , iri yaprakları, kızıl renkli bürgüsüyle sardığı, kuyruğa benzeyen çiçek başağını taşıyan uzun ömürlü güzel çiçekleri vardır. Bu çiçekler vazoda birkaç hafta canlı olarak korunabilir.Flamingo Çiçeğinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:

Toprak: Bitki zengin karışımlı toprağı sever. Uygun toprak hazırlamak için, humusça zengin bahçe toprağına yanmış çiftlik gübresi, kaba dere kumu, torf ve biraz kil eklenir.

Su: Suyu seven bitki yazın bolca kireçsiz su veya daha iyisi yağmur suyu verilir. Ancak bitkinin saksısında su birikmemelidir. Nispi nem oranı yüksek ortamları isteyen bitkinin yapraklarına yaz mevsiminde çiçeği ıslatılmadan su püskürtülür. Kışın çiçek açana dek bitkiye verilen su biraz azaltılır.

Işık: Yarı gölge ortamları isteyen bitki, üzerine doğrudan gelen güneş ışığına karşı bırakılmamalıdır.

Sıcaklık: Ilık yerleri sever. Yazın çok sıcak ve kuru ortamda tutulmamalıdır. Bitki kışın en düşük 13 dereceye kadar dayanabilir.

Gübre: 15 günde bir defa standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: Kökleri saksısını doldurduğunda ilkbahar mevsiminde uygun toprak eklenerek saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Saksı büyüklüğü 18 cm'ye ulaştığında bitki özenle saksıdan sökülüp kökleri karpılır, uygun toprak eklenerek bitki aynı saksıya dikilir. Bitkinin toprak üzerinde gözüken kökleri toprakla kapatılmalıdır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 362
favori
like
share
Nerissa-Su Tarih: 13.12.2009 01:26
ANTHURIUM ANDREANUM
(Büyük Flamingo Çiçeği, Kuyruk Çiçeği)

Fazla rutubet, ısı, gölge mahaller ve besince zengin toprak ister. Bol çiçek için daha ziyade kış ayları içerisinde 6 hafta süresince kuru 15 °C sıcaklıkta, büyüme periyodu süresince ise bol su ve 20 °C sıcaklıkta tutulmalıdır. Üretimi kökten ayırma ile yapılır