Douglas Macarthur - Douglas Macarthur Kimdir - Douglas Macarthur Biyografi - Douglas Macarthur Hakkında - Douglas Macarthur Resimleri

Douglas MacArthur, (26 Ocak 1880 - 5 Nisan 1964) II. Dünya Savaşı'nda Güneybatı Pasifik Cephesi'ndeki Müttefik kuvvetlere komuta eden ABD'li 5-yıldızlı general (Avrupa ordularındaki muadili Mareşal rütbesidir). Savaş sonrasında Japonya'daki Müttefik işgal kuvvetlerinin komutanı olarak bu ülkeyi yönetmiş ve Kore Savaşı'nın ilk dokuz ayında Birleşmiş Milletler kuvvetlerinin komutanlığını yapmıştır.Gençliği

Yüksek rütbeli bir subay olan Arthur MacArthur'la Mary Hardy MacArhur'un üçüncü oğluydu.Hırslı bir kadın olan annesinden büyük ölçüde etkilendi. 1903'te West Point'teki ABD Askeri Akademisi'ni sınıf birincisi olarak bitirdi. On yıl boyunca emir subayı ve istihkam subayı olarak hizmet ettikten sonra dört yıl Genelkurmayda çalıştı. 1914'te Meksika'da Veracruz'u işgal eden ABD birliklerinde görev aldı. 1917-1919 arasında 42. Tümen komutanlığında görevlendirilerek Fransa'daki çarpışmalara katıldı ve savaşı izleyen Ren işgali sırasında kurmay başkanlığı ve tugay komutanlığı yaptı.1920'lerde, yöneticiliğini üstlendiği West Point'te köklü reform uygulamalarını başlattı; William Mitchell'in başkanlığındaki askeri mahkemede görev aldı; Filipinler'de komutanlık görevleri üstlendi; ABD'de kolordu bölgesini yönetti ve 1928 Amerikan Olimpiyat Komitesi'nin başkanlığını yürüttü.
1918'de general olmasının ardından rütbesi sürekli yükselerek 1930'da kara kuvvetleri kurmay başkanlığına getirildi. Büyük Bunalım'ın etkilerinin görüldüğü yıllarda kara kuvvetlerinin gücünü korumaya çalıştı. 1932 ortasında I. Dünya Savaşı'nda çarpışmış yaklaşık 12 bin emekli askerin aylık bağlanması istemiyle Washington'da düzenlediği gösterileri askeri kuvvetlerle dağıttı. 1934'te Ankara'ya gelerek Atatürk'le tanıştı ve sohbet etti. 1935-1941 arasında Filipinler askeri danışmanı (ve mareşali) olarak görevliyken bir Filipin savunma gücü kurmaya çalıştı. Aralık 1937'de Jean Faircloth ile evlendi. Tek oğlu olan Arthur ertesi yıl Manila'da doğdu.

II. Dünya Savaşı

Temmuz 1941'de yeniden aktif göreve çağrılan MacArthur aralıkta savaş başlayınca Filipinler'de Japonlara başarılı bir geciktirme harekatını yönetti.Mart 1942'de Avustralya'da görevlendirilerek Güneybatı Pasifik Cephesi'nde Müttefik kuvvetlerin komutanlığına getirildi.Kısa sürede Yeni Gine'de bir saldırı başlatarak, Ocak 1943'te Japonları Papua'dan sürdü.1943-1944'te giriştiği bir dizi harekat sonucunda Yeni Gine'de Lae'dan Sansapor'a kadar stratejik noktaları ele geçirdi; ayrıca Admiralty Adalarıyla New Britain Adasının batısını aldı.
Formoza yerine önce Filipinler'in ele geçirilmesi yolundaki önerisinin kabul edilmesi üzerine, 1944 sonbaharında Morotai, Leyte ve Mindoro'ya saldırdı.Leyte harekatına kadar önemli bir lojistik destek sağlayamadığından savaş planlarını Pasifik Donanması'nın küçük çaptaki yardımlarıyla yürütebildi.Üstlerinin Avrupa'daki savaş etkinliklerine ve sorumlusu olduğu Güneybatı Pasifik bölgesi yerine Orta Pasifik Cephesi'ne öncelik vermesini yoğun biçimde eleştirdi.
En büyük harekatlarını 1945'te yedi aylık Luzon seferinde gerçekleştirdi.Ayrıca aynı yılın ilkbaharında Güney Filipinler ile Borneo'yu da yeniden ele geçirdi.Bu arada Yeni Gine'de ve Solomon Adalarında zorlukla yürütülen temizlik harekatının yürütülmesini Avustralya ordusuna bıraktı.Nisan 1945'te ABD'nin Pasifik ordusunun komutanlığına atandı.2 Eylül 1945'te Tokyo Körfezi nde yapılan Japonya'nın teslim törenini düzenledi.
1945-1951 arasında Japonya'daki Müttefik işgal kuvvetlerinin komutanı olarak Japon ordusunun dağıtılmasını, militarizm yanlılarının temizlenmesini, ekonominin canlandırılmasını ve liberal bir anayasanın hazırlanmasını sağladı.Toprakların yeniden dağıtımı, eğitim, çalışma, kamu sağlığı ve kadın hakları konularında önemli reformları başlattı.Japonya'da kaldığı süre boyunca ABD Uzakdoğu kuvvetlerinin komutanlığını da üstlendi.

Kore Savaşı
1950'de Kore Savaşı başlayınca buradaki Birleşmiş Milletler kuvvetlerinin komutanlığına getirildi.Kuzey Kore'nin ilerlemesini en güneydeki Pusan yakınlarında durdurduktan sonra, Eylülde Kore yarımadasının orta-batısındaki İnchon limanına gözüpek bir çıkarma harekatını gerçekleştirdi.Ekimde Kuzey Kore içlerinde Çin hududuna kadar ilerleyerek Kuzey Kore ordusunu hızla dağıttı. Ama kasımda Çin Birliklerinin 38. paralelin kuzeyindeki kuvvetlerine saldırması üzerine Seul'ün güneyine çekilmek zorunda kaldı.İki ay sonra ise saldırıya geçerek yeniden Kuzey Kore'ye girdi.11 Nisan 1951'de ABD Başkanı'nın emirlerine uymaması ve savaşı Çin topraklarına genişletmeye yönelmesi nedeniyle Başkan Harry S. Truman tarafından komutanlık görevinden azledildi. II. Dünya Savaşı öncesinden beri ilk kez ABD'ye dönüşünde geniş bir halk desteğiyle karşılandı. Ama görevden alınmasıyla ilgili, kamuya açık olarak yürütülen bir Senato soruşturmasının ardından da desteğini yitirdi.
1948 ve 1952'de tutucu Cumhuriyetçi Parti çevreleri MacArthur'un başkan adayı olmasını sağlamak için yoğun girişimler de bulundularsa da bunu gerçekleştiremediler. MacArthur 1952'de Remington Rand Inc.'in yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. New York kentinde sakin bir yaşam sürdürdü.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 424
favori
like
share