İsrail'de bulunan 2000 yıllık tohum bilimsel deney için toprağa ekildi ve bir 'mucize' gerçekleşti.

İsrail'in kutsal Mesada bölgesindeki bir arkeolojik kazıda, 2 bin yıllık bir tohum bulundu. Uzmanlar, bir depoda bulunan ve 2000 yaşında olduğu sanılan tohumu bilimsel deney için toprağa ekti. Ve önceki gün, "mucize" gerçekleşti... Bar-Ilan Üniversitesi araştırmacıları, MÖ 35-MS 65 yılları arasında bir tarihten kaldığı ve hurma ağacı olduğu sanılan tohuma İncil'de 969 yıl yaşadığı belirtilen ve uzun yaşamın sembolü olan Methuselah'ın adını verdi.

Romalılar yok etti
25 santimetre yüksekliğine ulaşan fidanın tutması durumunda zamanında Romalılar tarafından yok edilen orijinal Batı Şeria hurmalarını yeniden yaşatma şansı olacak.

Özel bakıma alındı
Dr. Sarah Sallon eski tohumlardan filizlenen bitkilerin genelde çok uzun yaşamadığını belirtti. 30 santimetre uzayan bitkinin yedi yaprağından biri koparılarak İsviçre'ye getirildi. Yapılan testlerde bitkinin yaklaşık 1990 yaşında olduğu belirlendi.

Özel bakım altına alınan bu hurmanın Kuran'da ve İncil'de kutsal kabul edildiği, hastalıklara iyi geldiği belirtiliyor. Uzun süre yaşaması için yüzde 50 şans olduğunu belirten uzmanlar, meyve verip vermeyeceğini merakla bekliyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 489
favori
like
share
~Eysem~ Tarih: 13.06.2005 15:48
ilginç :20: ellerine sağlık hmask
kasif Tarih: 13.06.2005 15:41
allahin bir mucizesi daha saoalsin usta