Kate Rusby kimdir - Kate Rusby biyografisi

İngiliz folk müziğinin en önemli temsilcilerinden biri olan vokalist, gitarist ve bestekar Kate Rusby, 1 Aralık 1973'te müzisyen bir ailede dünyaya geldi. Küçük yaşta gitar, keman ve piyano çalmayı öğrendi; bir çocuk şarkıcı olarak birçok yerel folk festivaline katıldı. Ardından The Poozies grubuna katılarak baş vokalist oldu.
1995'te Kathryn Robers ile birlikte çıkardığı albüm kariyerinde dönüm noktası oldu. 1997'de, geleneksel İngiliz folk sahnesinde yeni bir ışığın habercisi olan Hourglass (Kum Saati) adlı ilk solo albümünü çıkardı. Böyleleikle hem kendi ülkesinde, hem de Dünya çapında alkış alarak adını duyurdu.
Rusby, 2001 yılında İskoç kemancı John McCusker ile evlendi. McCusker Kate Rusby'nin müzik topluluğunda yer almaktadır. Ayrıca albümlerinin de yapımını üstlenmiştir.
Rusby aynı zamanda The Equation adlı grupta da bir süre görev almış, daha sonra yerine Cara Dillon gelmiştir. Grupta ilk zamanlarda Kathryn Roberts ve Seth Lakeman de yer almıştır.Ödüller
Kate Rusby 1999'da Mercury Müzik Ödülü'ne aday gösterildi. Üç adet BBC Radyo 2 Folk Müzik Ödülü almıştır: 2000'de Yılın Folk Vokalisti ve En İyi Albüm ödülünü aldı; 2002'de ise En İyi Özgün Parça ödülünün sahibi oldu. 2006'da ise En İyi Canlı Performans ödülünü aldı.

Bazı Bilgiler

* Kate Rusby'nin topluluk önünde söylediği ilk parça, dört yaşındayken bir festivalde kız kardeşiyle birlikte seslendirdiği "Our Cat's No Hair On" (Kedimizin Hiç Tüyü Yok)'dur.
* İlk kez on beş yaşında, Holmfirth folk festivalinde karşılığında ücret alarak şarkı söylemiştir.
* İlk kez 1993'te stüdyoya girmiş ve Battlefield adlı grubun "Quiet Days" (Sessiz günler) adlı albümünde şarkı söylemiştir. Rusby böylece hayatında ilk defa bir albüm için para almış, ancak o sırada cepsiz bir pantolon giydiğinden dolayı parayı çoraplarının içine koymuş ve bütün gün bu şekilde dolaşmıştır.
* Kathryn Robers ile çıkardıkları ilk albümün kendi adlarını taşımasının sebebi, ikisinin bir isim üzerinde uzlaşamamış olmalarıdır.
* The Poozies adlı grup, dört kız ve bir erkekten oluşuyordu. Bir müzik turunda grup olarak Mısır'a gittiklerinde, grubun erkek elemanını gruptaki kızlarla birlikte yolda yürürken gören bir adam, bu kızların onun karısı olduğunu sanmış ve yanına gelerek Kate Rusby'yi almak için yüz deve ve iki eşek teklif etmiştir.

Diskografi

Albümler

* Kate Rusby & Kathryn Roberts (1995)
* Hourglass (1997)
* Infinite Blue (The Poozies ile, 1999)
* Sleepless (1999)
* Little Lights (2001)
* Ten (2002)
* Heartlands (film müziği, 2003)
* Underneath The Stars (2003)
* The Girl Who Couldn't Fly (2005)

Singlelar

* Cowsong (1999)
* Withered and Died (2001)
* All Over Again (2006)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 395
favori
like
share