Farkındalık Nedir - Farkındalık

Farkındalık; fark etme farkında olma anlamına gelen bir tabirdir. Bakmanın yanında görebilmenin de önemli olduğu olaydır. Bakanlardan ziyade görebiliyorsanız bazı şeylerin farkındasınızdır. Farkındalık kişiden kişiye değişebilir. Örneğin bir x kişisinin bir tabloya baktığı zaman farkettiği şeyler ile bir y kişisinin aynı tabloya baktığında fark edeceği şeyler birbirinden çok farklı olabilir. Bu durum biraz da kişilerin yaşam tarzları ve beyin yapıları hakkında bize bilgiler verir.

Bizim en derin tarafımız saf bilinçli farkındalığımızdır. O acı yada zevk verici deneyimlerimiz arasında hiçbir ayrım yapmaz. O sadece bunların farkındadır. Çevremizde olup biten olayların içinde yer almadan ve onlarla özdeşleşmeden tanık pozisyonundaki gözlemleme tutumu farkındalıktır. Eylemsizliktir. Hiçbir şey yapmamaktır.

Bu bir şekilde bizim müdahalemiz olmadan herşeyi olduğu gibi görebilmektir.Nerede olursak olalım ve ne yaparsak yapalım devamlı bir şekilde tanık pozisyonumuzu korursak yeni bir varoluş düzeyine geçeriz.Aslında gerçekleştirmemiz gereken tek radikal bakış açısıda budur.Yapmamız gereken olmamız gereken hiçbir şey yoktur.

Farkındalıkla yaşarken dışımızda meydana gelenleri yargılamadığımız gibi kendimizi ve içimizde olup biten duygularıda yargılamayız.Onlarla savaşmak zorunda değilizdir.Her şeyi olduğu gibi görürüz.Biz bu mevcudiyet konumunu sürdürdükçe içimizde bu tanıklık bilinci bizi dönüştürmeye başlar.Kişisel özgürlüğün kalbide bu anlayıştır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 3618
favori
like
share