Müslüman Bayramları - bayramlar - dini bayramlar
*Müslüman TakvimiMüslüman çağı Hz. MUhammed'in Mekke'den Medine'ye göçettiği Hicret denilen M.S. 622 yılında başlar.
Aşağıda Müslüman Takvimi aylarının kronolojik sırası verilmiştir. En önemli müslüman bayramları bu kronolojik sıraya bağlıdır:
1. Muharrem 7. Recep
2. Safer 8. Şaban
3. Rebiülevvel 9. Ramazan
4. Rebiülahir 10. Şevval
5. Cemaziyelevvel 11. Zilkade
6. Cemaziyelahir 12. Zilhicce
Sivil takvime göre 1983 de Hicri senenin başlangıcı yani Muharrem ayının birinci günü 7 Ekim oluyor.
*Bayramlar
*Aşure günü: Müslüman Takviminin Muharrem ayının 10cu günü kutlanır. Kur'an-ı Kerim bu bayramdan bahsetmez. Bu bayram Yahudilerin ''büyük kefaret günü'' dedikleri dönemde tutulan orucu kabul eden yoldaşlarına tavsiye eden Hz. Muhammed tarafından kurulmuştur. Bu bayramda Aşure denilen başta buğday olmak üzere çeşitli tahıllardan ve kuru yemişlerden kaynatılarak yapılan bir çeşit tatlı yenilir.
*Mevlut: Rebiülevvel ayının onikinci günü olan bu bayram Hz. Muhammed'in doğum gününün kutlanmasıdır. İslamiyet'te çok geç kabul edilen bu bayramda Hz. Muhammed'e sevgi ve saygı gösterilir ve o örnek olarak verilir. Bu olay camilerde Hz. Muhammed'in hayatından ve erdemlerinden bahseden şiirler okunarak kutlanır.
Halkın çok sevdiği bu bayramda dini ve resmi binalar evler yeniden boyanır birçok fakir sünnet edilir. Medine'de Hz. Muhammed'in mezarı üzerinde ''Uyuma'' törenleri yapılır. Bu uyuma süresinde Peygamberin o'nu rüyasında görenlerin isteklerini gerçekleştireceği söylenir. Bu bayramda un et ve bamya ile yapılan bir arap yemeği olan ''Aside'' yenilir.
*Şeker Bayramı: (Aid-el-Seghir). Şevval'in birinci günü ve Ramazan orucunun bitimi olan bu bayram ''Küçük Bayram''da denilmesine rağmen İslam memleketlerinin her yerinde büyük bir neşe ve çoşkuyla kutlanır. Bu bayramda ''iki bayram arası'' (Şeker Bayramı Kurban Bayramı). denilen özel bir dua söylenir. ''Fidye'' denilen yiyeceklerden veya bunların karşılığı olan paradan oluşan bir sadaka verilir.
*Kurban Bayramı: (Aid-el-Kebir). Bu bayram Zilhicce'nin onuncu gününde oluyor. Bu Mekke şehri yakınlarındaki Mina'da hacıların geleneklere göre İbrahim'in kurbanını anmak için bir koyun veya başka bir hayvan kestikleri gündür. Bu bayrama ''Büyük Bayram'' veya ''Kurban Bayramı'' denilir.
Kurban kesmeden önce kesinlikle bir dua okunur. Kurban kesilecek hayvan ne ''topal'' ne ''kör'' ne ''tek gözlü'' ne ''uyuz'' ne de ''cılız'' olmamalıdır.
Kurban kesen kimse genellikle aile başıdır. Koyunun kesilmesi için bir başkasını yerine vekil olarak tayin edebilir. Kurban etlerinin bir kısmı kurbanı kesen aile tarafından yenilerek diğer kısmı tanıdıklara fakirlere ve Müslüman olmıyanlara da dağıtılır.
Kurban etmede bütün din hareketlerindeki gibi en önemli olan şey ''niyet''tir. Bu hususta Kur'an-ı Kerim'de şunları okuyoruz:
''Kurban etleri ve kanları Tanrı'ya ulaşmıyor. Ona ulaşan tek şey sevgimiz ve saygımızdır'' (Kur'an-ı Kerim XXII. 37)
Kurban Bayramıyla Müslüman senesi sona erer.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1198
favori
like
share