Pars - leoparın özellikleri - pars türleri - leopar türleri - pars özellikleri
Pars (Panthera pardus), Leopar olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Panthera cinsinin 4 büyük kedi türünden biri. Önceleri pars, aslan ve panterin melezi olduğu düşünülüyordu. Leopar ismi de Latince Leo (aslan) ile panter manasında kullanılan Pard kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. İlk doğa bilimciler leopar ve panterleri renkleriyle değil de panterin daha uzun olan kuyruğunu dikkate alarak kuyruk uzunluklarıyla ayırmışlardır.

Özellikleri:

Pars, aslan, kaplan ve jaguar gibi büyük kedilerin içinde en küçük cüsseli olanıdır. Erkek parsın boyu yaşadığı bölgeye değişmekle birlikte ortalama 90 santim olan kuyruk dahil 2,40 metreye kadar olabilir. Ağırlığı 88 kiloya erişebilir. Erkekler dişilerden %20-%40 kadar daha büyük olabilir. Diğer büyük kedilere göre uzun gövdesine göre daha kısa bacaklara sahiptir. Büyük kedilerin içinde en iyi ağaca tırmanabilen türdür. Geniş pençelerinde sivri ve keskin tırnakları, kısa ve toparlak kulakları, göz alıcı parlaklıkta kısa tüylü postu vardır. Post rengi ve tüy uzunluğu yaşam alanına göre değişmekle beraber, parlak sarımsı kahverengiden koyu sarımsı pas rengine kadar farklılık gösterebilir. Üstünde siyah benekler bulunur.

Bir çok kişi parsı jaguar ile karıştırır. Jaguardan farlı olarak beneklerinin içlerinde siyahlık bulunmaz. Çene ve kafa yapıları da jaguara göre daha küçüktür. Boğazlarının altında siyah noktalardan oluşan kolye benzeri çizgi vardır. Alt kısımları beyazdır. Gövdesisin üçte ikisi kadar da kuyrukları vardır. Postlarının üstündeki siyah benekleri, yapraklar arasında daha kolay kamufle olarak sezdirmeden avına yaklaşmasını sağlar. Postunun üstündeki benekler, insanların parmak izi gibi her bireyde farklılık gösterir. Parslarda melanistik siyah renkli olanlara da rastlanır. Siyah renkli olanlarına panter denildiği de olur. Bilim adamları önceleri siyah renkli parsları farklı bir tür olarak tanımlamalarına rağmen, sonradan farklı bir tür olmadığına karar vermişlerdir. Siyah renkli parsların postlarına bakıldığında belirsiz de olsa benekler görülebilir. Kardeş yavrulardan biri normal renkte olurken diğeri siyah olabilir. Çekingen ve ihtiyatlıdır. Duyuları çok kuvvetlidir. Bu özelliklerinin yanında avladıkları avları sırtlanlara kaptırırlar.Bu yüzden sırtlanlar daha güçlü diye duyuranlar var.Bu koca bir yalan.Leoparların çenesi zayıf olduğu için sırtlan gibi bir hayvan kolaylıkla avını alabilir.

Yaşam Şekli:

Gündüz tehlike sezdiğinden gece avlanmayı tercih eder. Gündüz öğle sıcağında sık otların veya bir ağaçın dalında uyumayı tercih ederler. Bu nedenle sabahın erken veya akşam saatlerinde aktif olurlar. İnsanlara görünmemeyi tercih eder. Ağaca çıkmada çok ustadırlar. Cüssesine göre çok güçlü olduğu için yakaladığı geyik, domuz gibi ağır avları bile ağaca çıkarabilir. Sesi güçlü bir homurtuya, gıcırtılı bir kükremeye benzer.Her zaman benzer eşle yaşamadığı gibi bazıları aynı eşle yaşar.

Türleri:

Avrupa parsı (Panthera pardus sickenbergi) (Nesli tükenmiş)
Afrika parsı (Panthera pardus pardus) (Düşük risk)
Amur parsı (Panthera pardus orientalis) (Kritik)
Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana) (Kritik)
Arap parsı (Panthera pardus nimr) (Kritik)
Berberistan parsı (Panthera pardus panthera) (Kritik ya da nesli tükenmiş)
Kafkas parsı (Panthera pardus ciscaucasica) (Tehlikede)
Hint parsı (Panthera pardus fusca) (Düşük risk)
Çinhindi parsı (Panthera pardus delacouri) (Korunmasız)
Java parsı (Panthera pardus melas) (Tehlikede)
Japon parsı (Panthera pardus japonensis) (Korunmasız)
İran parsı (Panthera pardus saxicolor) (Tehlikede)
Sina parsı (Panthera pardus jarvisi) (Kritik ya da nesli tükenmiş)
Sri Lanka parsı Panthera pardus kotiya (Tehlikede)
Zangibar parsı (Panthera pardus adersi) (Nesli tükenmiş)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2790
favori
like
share