Armadillo özellikleri - Kemerli hayvanlar Armadillolar - 9 Bantlı Armadillo - Kıllı armadillo - dev armadillo - armadillo türleri

Özellikleri:
Vücudlarının üst kısmı sert koruyucu bir zırhla kuşatılmıştır. Yavrular daha bir haftalıkkken bile üzerleri keratin pullardan oluşan bir zırhla kaplıdır. Genellikle yiyeceklerini toprağı kazarak ararlar. Çok iyi bir koku alma duyusuna sahiptirler. Yiyeceği şeyin kokusunu alan Armadillo son derece büyük bir hızla toprağı kazar. Burnunu toprağa gömerek, adeta kokuyu yitirmekten korkuyormuş gibi telaşla toprağı kazar. Armadillolar'ı bu durumda görenler, hayvanın bu durumda nasıl soluk aldığına şaşabilirler. Oysa Armadillolar bu durumda soluk almazlar. Toprağı kazdıkları sırada, altı dakikaya kadar soluklarını tutabilme yeteneğine sahiptirler.


Armadillo, ana yurdu Güney Amerika olan plasental memelidir. Ortalama 75 cm. uzunluğundadır. Armadilloların bir defada 4 yavruları olur ve 4 yavrununda cinsiyetleri aynıdır.


Armadlilloların gelişimi sırasında yavruların pulları altındaki dermis tabakasından dikdörtgen şeklinde kemik plakalar oluşmaya başlar. Baş, omuz, üyeler ve kuyruğun üst kısımlarıyla, kalça bölgelerinde bu plakları görmek mümkündür. Karın tarafındaki plakalar gelişmez. Sırt tarafında oldukça sert yapılı olan zırh birçok umuşak deri bölmelerle birbirinden ayrılır. Böylece tehlike anında kuvvetli kaslarıyla yumak şeklini alırlar. Bu hali almış bir Armadilloyu Jaguar bile güçlükle açabilir.Karın kısımlarında seyrek yada sık kıllar bulunur. Kulakları uzun sivri yada yuvarlak şekle sahiptir. Kısa ve kuvvetli olan üyeleri beşer parmak taşır. Parmak uçlarında yoprağı kazmaya yarayan tırnaklar bulunur. Ön üyeler ve pectoral kemerde yer alan bazı iskelet elemanları kasların bağlanmasını ve böylece kazmada görev yapan ön üyelerin kuvvetlenmesini sağlar. Çok hızlı bir biçimde toprağı kazıp düşmanlarından saklanırlar.

Kemikleşen deri, vücudun üst kısmını zırh gibi kaplar. Ancak bu zırh kaplumbağalarda olduğu gibi sabit değildir. Tehlike anında yumak şeklini alırlar. Vücudun alt tarafında kıllar bulunur. Baş uzun ve konik yapıdadır, kulaklar uzun, üyeler kısadır. Üyelerin ucunda kuvvetli kazıcı tırnaklar bulunur. Retinalarında koni hücreleri bulunmadığı için, renkleri ayırt edemezler. ıyi yüzücülerdir ve uzun süre nefes almadan durabilirler.

Güney Amerika'da yaşayan bir tür böcek yiyen bir memeli olan Armadillo (Dasypus novemcinctus) bütün vücudunu kaplayan zırhından ötürü çok ilginç bir görünüm arzeder. Armadilloların yerin 20 cm altındaki böcekleri sezmelerine imkân tanıyan oldukça yüksek bir koku alma yetenekleri vardır. Armadillolar 6 metre uzunluğunda ve 2-4 metre derinliğindeki uzun oyuklarını burunlarını toprağa gömerek kazarlar. 6 dakikaya kadar nefeslerini tutabildiklerinden ötürü bu sırada her tür dış etkenden kendilerini korurlar. Armadillolar her seferinde daima aynı cinsiyette olan dört yavru doğururlar. Döllenen hücrenin dörde bölünmesiyle başlayan gelişim, dört identik armadillonun oluşmasıyla sonuçlanır. Armadillolar uzun yapışkan dillerini kullanarak tek bir beslenmede 40.000'den fazla karıncayı yiyebilir.

Türleri:
9 bantlı Armadillo
Dev Armadillo
Kıllı Armadillo

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2737
favori
like
share