jaguar özellikleri - en büyük kedi jaguarJaguar (Panthera (Jaguar rius) onca), Yeni Dünya'nın en büyük kedisidir. Bu kuvvetli hayvan kuyruğuyla birlikte 180-240 santim uzunluğunda ve 125 kilo ağırlığında olabilir. Kedilerin arasında yalnız arslanla kaplan, jaguardan büyüktür.

Genelde leoparlarla karıştırılsalar da onları ayırt etmenin en iyi yolu; postlarındaki yonca şeklinin merkezinde bir siyah noktacığın bulunması ve daha kısa olan kuyruklarıdır.

Ormanda yaşayan jaguarların postu daha koyu renklidir. Bu onlara ışığın süzülerek geldiği loş ormanda avlanırken daha iyi kamufle olma imkanı tanır.
Diğer büyük kedilerin aksine jaguarın hiç düşmanı yoktur. Bu güçlü kediyi avlamaya çalışan başka bir hayvan bulunmaz.

Çok iyi yüzücü oldukları gibi çok da iyi tırmanıcıdırlar. Usta bir balıkçı olan jaguarlar, karada avladıkları hayvanları ağaçlara çıkıp yerler.
Diğer büyük kedilere kıyasla çok güçlü bir çeneye sahip olan jaguar, avını tek bir ısırıkta avlayabilir.


Bu iri ve tehlikeli hayvan eskiden bulunduğu bölgelerin bazılarından yok olmuşsa da, bugün hâlâ güneyde Patagonya ile, kuzeyde Birleşik Amerika'nın güney eyaletleri arasında ve özellikle bütün Orta ve Güney Amerika'da bulunur. En yaygın bulunduğu yerleş şüphesiz, çok kere bataklıklarında barındığı tropikal ovalar ise de, kurak veya dağlık bölgelerde de bulunur.

Jaguar'ın derin kükreyişi geceleri orman yaratıklarını uyandırıp korkudan titretir. Hiç bir hayvan bu iri kedinin saldırısından emniyette değildir. Akarsu boylarında alligator'a ve kemiriciler sınıfının devi su kobayı'na saldırmaktan çekinmez. Deniz kaplumbağasının da üzerine sıçrayarak onu ters çevirir ve kabuğunun içinden koparıp alır. İyi bir yüzücü olduğu için, kurtulmak üzere suya atılan avının arkasını bırakmaz. Ağaçlara tırmanıp şaşılacak bir çeviklikle daldan dala atlayabildiğim bildikleri için, ağaçlardaki maymunlar bile bu yırtıcı kedinin hırlamasını işittikleri vakit oralardan kaçmaya bakarlar! Balta girmemiş ormanın yaban domuzu, jaguarın en sevdiği av hayvanlarından biridir. Evcil domuzlar da çok kere ona kurban olurlar.

Jaguartn bazen de balık yemek isteyeceği tutar. O zaman bir ırmağın üzerine uzanan alçak bir dal, ya da suya hâkim durumdaki bir kaya seçer. Bu tüneklerin üstüne uzanıp ayağını suya daldırır ve göz koyduğu balığı yakalar. Balıkları kandırmak için kuyruğundan faydalandığı söylenirse de bu gibi söylentilerin doğruluğu şüphe götürür.

Fakat jaguar'ın bazen insana saldırdığını gösteren deliller çoktur.

İnsan eti yemeye alışan, tek Amerika hayvanı odur. Tabiî bütün jaguarlar insan avcısı değildir, ama böyle olanları da duyulmuştur. Bununla beraber bu gibi saldırılar seyrekleşmeye yüz tutmuştur. Amerika'nın büyük kedilerinin tüfekli insanoğlundan kaçınmayı öğrendikleri anlaşılıyor.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2018
favori
like
share