hangi mikrop hangi hastalığa yol açar - kaç çeşit mikrop vardır - Mikroplar - mikroplar ve hastalıklar - mikropların çalışma sistemleri - mikropların vücuda yayılması

Hemen her mikrobun hastalık yapma özelliği değişiktir. Bazıları kabakulak ve suçiçeği gibi alman tedbirler sonucu çabuk iyi olan hastalıkları meydana getirirler. Bazı mikroplar ise tifo, verem, çiçek gibi çok tehlikeli hastalıkları yaparlar. Bunların yanısıra vücuda girdiği halde hiç bir hastalık yapmayan mikroplar da vardır. Bu tür mikroplara saprofit mikroplar adı verilir.

Bazı mikropların salgın yapma özellikleri çok fazladır. Nezle, grip ve çiçek virüsleri salgın yönünden çok kuvvetlidir. Hava yolu ile bulaştıkları için geniş bir yayılma alanları vardır.
Bazı mikroplar vücuda girdikten sonra çok kolay yayılır ve hastalık meydana getirirler. Özellikle tifo gibi ağır hastalıkları meydana getiren mikroplar hemen kana ve lenfe geçerler.

Mikropların bir başka türü de sadece girdikleri bölgede hastalık yapar ve çevreye yayılmazlar. Yılancık hastalığını meydana getiren mikrop bu cinstendir.
Aynı hastalığı yapan mikropların da hastalığı meydana getirme gücü bakımından birbirlerinden farklı oldukları görülmüştür. Mesela difteri basilinin üç ayrı tipi vardır. Her birinin meydana getirdiği hastalık difteridir ama vücuttaki şiddet derecesi değişiktir.

Hastalık yapma özelliğindeki bir mikrop insan vücuduna girince ya normal süresi sonunda hastalık yaratır ya da sinsi olarak kalır. Vücuda girdikten sonra üreyerek çoğalan mikroplar çeşitli yollarla dışarı atılırlar. Bu atılış yollarının başlıcaları ağız, burun, boğaz, solunum sistemi, balgam ve tükürüktür. Sindirim sistemi hastalıklarında dışkı, böbrek hastalıklarında da idrar mikrop taşımaktadır. Bazı hastalıklarda ise mikroplar kanda toplanır. Aracı bazı hayvanlarda insan kanından aldıkları mikroplan başkalarına bulaştırırlar. Bu yolla bulaşan hastalıkların başında sıtma gelir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 9490
favori
like
share