Bulanık Sularda Zıpkınla Balık Avcılığı - Bulanık Sular - Zıpkınla Balık Avcılığı

Bilindiği üzere yaptığımız spor son derece büyük riskler taşıdığı gibi önlemler almak ve güvenliği en üst seviyede tutmak, hem yapılan aktiviteden zevk almak hemde sporun devamlılığı için birinci şarttır...
Türkiye denizleri, tuzluluk oranı, canlı çeşitliliği, su sıcaklığı ve görüş çeşitliliği ile başlı başına bir sulatı parkı niteliğindedir. Her denizin ayrı hayat ortamları ve farklı zevklere uygun av teknikleri olduğu gibi iklim şartlarına göre değişebilen görüş çeşitliliği vardır...
Marmara ve Karadenizi ele alırsak poyraza açık, sert rüzgarlarla dövülen kıyıları her zmana istediğimiz görüşü vermeyebilir. Kuzay denizlerimizde lodos güney denizlerimizde ise poyraz denizin net kalmasını sağlayan yegane rüzgarlardır.
Akdeniz ve Egede görüş kuzey denizlerine göre çok daha iyi olabileceği gibi rüzgar şiddetlerine ve kıyısal durumlara (kirlilik, çay, ırmak akıntıları,v.b.) göre çeşitlilik gözterir.
Biz sualtı avcıları için görüş tartışılmaz önem taşımaktadır. Çok bulanık su kesinlikle av yapma şansımızı yokedeceği gibi o iple çektiğimiz hafta sonunuda büyük bir fiyaskoyla sonuçlanmasını sağlar. Fakat görüşün çok iyi olmadığı ama denizin tam olarak bulanmadığı sular işini bilen avcılar için bulunmaz bir av imkanı vermektedir. Nedeninde gelince. Açıktan kıyıya doğru esen rüzgar ( Akdeniz için Lodos) Kuzey denizler için pozraz)) beraberinde plankton yüklü besin çorbasını kıyılara taşımakta. Kıyılardaki hareket organik nesneleri denizin içine homojen olarak dağıtmakta ve balıklar için özel bir besin çorbası yapmaktadır. Bu sayede balıkların beslenmesi beslenen balıkların avcısı olan daha büyük avcı balıkların kıyıya sokulmasına zemin hazırlar. Fakat bulanık sularda da avlanmanın kuralları var. Bunları aşağıda sırası ile belirtip açıklamaya çalışacağım...

GÜVENLİK VE TEKNİK

* Bulanık sularda av yapmak için belirli bir tecrübeye ve dalış sayısına ulaşmanız sizin için sağlıklı olacaktır. Kesinlikle yeni başlayan birinin göze alabileceği bir risk değildir.
* Bulanık sularda derin çalışmak (20-25-30 metre) çok daha zordur ve uzun süren tecrübeye paralel olarak gerçeleştirilmelidir. ( Derin sularda asla yanlız dalmayın) Bu tip dalışları yapmamanızı öneriyorum...!!!
* Sığ sularda dalış arkadaşınız ile aranızda en az 100 metre bırakın. Mümkün olduğu kadar arkadaşınızı kontrol edin. Yakınlaşma olursa sesli uyarın ve arayı koruyın. (Güvenlik için)
* Eğer tek dalıyorsanız (ki yine tecrübeli arkadaşların bile dikkatli olması gerekli) Çok ama çok dikkatli olun. Ağa, parakete, oltacıların dipte bıraktıkları misina, iğne vesaire donanımlar tehlike yaratır.
* Zorunlu olmadıkça ve etrafı kolaçan etmek dışında gözünüzü gün ışığından koruyun. Bu sayede. Aşağıdaki bulanık ortama adaptasyonunuzu bozmazsınız.
* Sığ sularda bulanık su avcılığı daha verimli olacağından ağırlık ayarını çok iyi yapın. Eğer paletleriniz yukarı kalkıyorsa. Bilek ağırlığı kullanın.
* Bulanık sularda taş altında av yapamayacağımız için gelen av tarzı. Beleyerek (pusu) av yapma şeklidir. Bu teknikte belirli bir kaya seçilir ve o kayaya siper alınarak bekleme yapılır. Bunun süresi balığın tepkisine ve sizin performansınıza göre değişecektir.
* Balıkçok büyük bir ihtimalle aniden karşınıza çıkacaktır. İşte bu avın en keyifli yanıda budur. Avcının çabuk karar verme yeteneğini sınar. Karşılaşma ani ve hızlı olduğu için adrenalin seviyesi çok yüksek bir av sitilidir.
* Genel olarak derin dahi olmasa, dibini görmediğiniz biryere dalmak sizi ürpertebilir veya konsatrenizi bozabilir. Bu bakımdan dalıcağınız yeri daha önceden keşfetek ve keşif dalışları yapmak hem güvenlik hem de avın keyfi için önemlidir.
* Dibini yukarıdan göremediğiniz bir yerin dibininde bulanık olduğu anlama gelmez. Aşağılar daha nettir ve av imkanı sağlayabilir.

MALZEME

* Bulanık bir suda av yapıyorsak elbisenin, paletin, maskeni hiçbir öenmi yoktur. Görüşün uygunluğuna göre 75 lik veya 90 lık bir tüfek av için idealdir.
* Tüfeğimizde kesinlikle makara olmalıdır. Zira derin olmasa bile her an süprizlere açık bu av tekniğinde karşınıza büyük boyutlarda balıklar çıkabilir.

TÜRLER VE ÖZELLİKLERİ

* Sığ sularda daha iyi iş yapacağından bahsettik bu av tekniği için.
Levrek,kefal,çupra,kofana,sargoz,mırmır,( dönemsel olarak sinarit ve akya) sığ sulara giren bütün türler gibi bulanık suda av için gezinen türlerdir.

Sonuçta bulanık su avcılı, tecrübeye ve zevke göre değişim gösteren bir sitil. Güvenliği en üst seviyede tuttuğumuz anda zevkine doyum olmayaca adrenalin ve heyecan dolu bir av tekniği...

Onur GÜNER

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 881
favori
like
share