Çörek Otu - Çörek Otu Bitkisi


İsmini duyunca hemen midenizi düşünmeyin. Bahçelere neşe salacak güzellikte çiçekler i var Çörek Otu’nun. Üretimi ve bakımı çok kolay bir çiçek Çörek Otu…

Nigella Damascena

Çörek Otu Toprağı

Çok ağır yada çok hafif olmayan her tür toprakta yetişir. Besin maddelerince zengin toprakları sever. Kumlu toprak idealdir onun için. Ayrıca kuru topraktan da hoşlanır.

[COLOR="darkorange"]Çörek Otu Bakımı

Tek senelik otsu bir bitkidir. Dikine inen iplik şeklinde bir kök sistemi vardır. Bahçenin batı ve güney yönlerine bakan, bol güneş alan yerlere dikilir.

Bakımı kolaydır. Nemi çok sevmediği için fazla sulama istemez.

Çörek Otu Üretimi

Tohumla üretimi yapılır. Ekmeden önce toprağı havalandırıp hazırlamak gerekir. Mart ortası Nisan başı gibi dikimi yapılır. Eylül’de asıl yerlerine geçirilir. İlk yılında çok fazla çiçeklenmesi beklenmez. İkinci yılsa kendi kendine çoğalır ve çok daha fazla sayıda çiçek verir.

Çörek Otu Çiçekleri

Soluk mavi, leylak ve beyaz renkli olanları vardır. Baharda açar, tüm yazı çiçekli geçirir. Gösterişlidir. Çiçekleri parlak yeşil tylü yaprakların arasında gizlidir. Çiçekleri yaz ortasına doğru canlılığını yitirir ve yuvarlak, yeşil tohum kesecikleri oluşur. Sonradan bu tohum kesecikleri kahverengi bir renk alarak olgunlaşır. Meyveleri çok tohumludur. Güzel kokuludur.

çiçek, çiçek bakımı, çiçek fotoğrafları, Çiçek Resimleri, çiçekler, Çiçekler Hakkında, çiçekler nasıl yetiştirilir, Çiçekli Bitkiler, çörek otu, çörek otu bakımı, çörek otu çiçekleri, çörek otu fotoğrafları, çörek otu hakkında, çörek otu resimleri, çörek otu toprağı, çörek otu üretim, Nigella Damascena, Nigella Damascena resimleri

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1736
favori
like
share