Leylak Çiçeği - Leylak Çiçeği Hakkında


Leylak Syringa vulgaris

Oleaceae ailesindendir. Salkım şeklinde çiçekleri vardır. Mükemmel kokulu bu bitki, sadece sizi değil kelebekleri de etkilemeyi başarır.

Toprağı Hakkında: Hemen her tür toprakta, rahatlıkla gelişim gösterebilir. Ama en ideali, nötr ya da alakali, nemli ve zengin topraklardır. Kireçli topraklardan hoşlanır. Eğer toprağınız asitliyse bir miktar kireç eklemeyi unutmayın.Bakımı Hakkında: Çok kolaydır. Doğrudan güneş alan yerlerde, kaliteli ve iri çiçekler verir. Çok sıcak bölgelerde, yarı gölge yerlere dikilmelidir.

Fazla gübreleme yapıldığında, bitkinizde kaba ve istenmeyen bir büyüme olabilir. Leylak, aşırı rutubetten hoşlanmaz. Çünkü külleme hastalığına yakalanma riski vardır. Haftada bir sulamak yeterlidir. Çok su isteyen bir bitki değildir. Susuzluğa dayanabilir. Bitkinin budanması, çiçeklenme sona erdiğinde yapılır. Böylece bir dahaki seneye, çok daha fazla çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.

Üretimi Hakkında: Leylak tohumundan yetiştirilebilir ama bu üretim çok zaman alır ve uzun süreli bir yöntemdir. Bitkiyi kökten ayırarak ya da çeliklemeye de yetiştirilebilirsiniz. Bu işlemi bahar geldiğinde rahatlıkla kendiniz yapabilirsiniz. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız, hazır yetişmiş fideler satın alıp, bahçenize dikebilirsiniz.

Çiçekleri Hakkında: Mayıs ayında açmaya başlar. Leylak renkli ve hoş kokulu çiçekleri, sürgünlerin uçlarında yer alır. Yalınkat ya da katmerli, mor, beyaz, pembe, alacalı ve krem renklerinde olabilir. Parklarda bolca kullanılır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 462
favori
like
share