Cem Ceminay kimdir - radyo programcısı Cem Ceminay - Cem Ceminay biyografisi - radyoculuk ve Cem Ceminay - radyo N101 Cem Ceminay
Cem Ceminay; Radyo Programcısı, Genel Yayın Yönetmeni, Program Yapımcısı, Köşe Yazarı.

Galatasaray İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nden mezun oldu. West Coast University'nin ardından lisansüstü eğitimine California Marketing Management'ta devam etti. 1995 yılında Star Tv'de başladığı "Amanın Boo Cem Ceminay" show programını 1998'de Number One Tv'de "Cem Ceminay Evening Show" ile devam ettirdi.

Kendini ve radyoculuğa nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

"...Benim radyoculuğa başlamam çok erken yaşta oldu, 9 yaşımdayken kendi odamda Cem FM isminde bir radyo kurmuştum. Ben, iyi bir müzik zevki ve müzik kulağı olan bir çocuktum. Müziğe karşı çok fazla bir merakım vardı ama sabırsız olduğum için, hiçbir enstrümanı çalmayı öğrenemedim. Gitarla başladım, keman ve mandolin dersleri de aldım ama sabırsızlığım ve çabuk sıkılmamdan ötürü hiç birinde başarılı olamadım. Sonunda annem enstrüman çalamayacağımı anlayınca bana pikap, mikrofon ve dj seti aldı ve "başkalarının şarkılarını çal en iyisi" dedi. Bu şekilde ben kendi odamda dj'lik yapmaya başladım. Gerçek anlamda ise ilk olarak TRT'nin İzmir'deki bir il radyosunda program yapmaya başladım. Sonra eğitimim için Amerika'ya gittim, uzun yıllar Amerika'da kaldım. Orada radyoda çalışmadım ama radyoları araştırdım ve radyo programı eğitimi veren bir okula da gittim. Amerika'da program yapmadığıma pişmanım, yapsaydım orada da çok başarılı olabilirdim. Ben doğuştan bu işi biliyordum, İkizler burcu olarak bu iş için yaratıldığımı düşünüyorum. Zaten soyadım olarak kullandığım “Ceminay”, İngilizce İkizler (Gemini) demek. "Cem Ceminay" benim show ismim. Türkiye'ye döndüğümde Cem Hakko ile tanıştık ve Power FM'de yaklaşık olarak 10 yıl çalıştım. Sonra Ali Karacan ile birlikte Number One FM'de 3 yıl çalıştım. Şimdi, hem programcı hem de Genel Müdür olarak Radio N101'deyim, son durak da burası inşallah..."

1992-2002 yılları arasında Power Fm'de başladığı radyo programcılığı kariyerine, 2002-2005 yılları arasında Number One Radyo'da, 2005'ten bu yana ise NTV Gurubu N101'de genel yayın yönetmeni ve program yapımcısı olarak devam ediyor ve 1996'dan bu yana Posta Gazetesi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Amerikalılar Karadenizde/2 ve BayE sinema filmlerinde de rol almıştır.

Haftaiçi hergün Radio N101' de 07:00 / 10:00 arası Cem Ceminay Back Up Morning Show
adlı progaramı yapmaktadır.

Cem Ceminay'a göre bir radyo programcısının;
"...Öncelikle sesi çok güzel olmalı, en önemli şey sestir. Bir radyocunun her zaman kendini yenilemesi lazım, gündemi iyi takip etmesi lazım, renkli ve samimi bir kişilik olması lazım, ayrıca yeri geldiğinde kendisiyle alay edebilmeyi de bilmesi lazım. Sürekli eee… lememeli... "

Dipnot Olarak :
Burcu: İkizler
Sevdiği ve en özel olan şarkı : Ajda Pekkan'dan "Kimler Geldi Kimler Geçti"
Sevdiği şarkıcılar: Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Yaşar, Kayahan, Nilüfer, Ziynet Sali ve arabesk sevmese de Orhan Gencebay

Aldığı bazı ödüller:

MGD Altın Objektif Ödülleri Yılın "En İyi Radyo Dj"i (1994)
MGD Altın Objektif Ödülleri Yılın "En İyi Radyo DJ"i (1995)
Özel Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği Medyanın En İyileri 2001 Ödülleri "En İyi Radyo İletişimcisi"
Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri En İyi Radyocu (2003-2004)
Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği "Çocukların Gözüyle En İyi Radyo Programcısı"
Kaş Belediyesi 3. Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivali "Teşekkür Plaketi"
BEKO "Teşekkür Plaketi"
Balkanlar Kültür ve Dayanışma Derneği "Teşekkür Plaketi"

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2601
favori
like
share