Children of Heaven - Cennetin Çocukları Sinema Filmi
Yönetmen :Majid Majidi
Senarist :Majid Majidi

Görüntü yönetmeni : Parviz Malekzaade

Yapım yılı, ülkesi 1997 , İran
Süre 89 dakika
Dil Farsça
Tür Dram, komedi
Cins Sinema filmi

Gösterim tarihi :Ağustos 1997, Montréal Film Festivali(İran dışında ilk gösterim)


Diğer adlar

Cennetin Çocukları (Türkiye)
Children of Heaven (ABD)
Les Enfants du Ciel (Fransa)
Children of Heaven: Niños del Paraíso (İspanya)
Niños del Paraíso (İspanya)
Himmelskinder (Almanya)
Kinder des Himmels (Almanya)

Film Hakkında

Cennetin Çocukları 1997 İran yapımı dramatik filmdir. Özgün adı Bacheha-Ye Aseman (Farsça)olan film İngilizce konuşulan ülkelerde ve uluslararası gösterimlerde Children of Heaven adıyla sunulmuştur.

"Cennetin Çocukları" İran'lı yönetmen Majid Majidi'nin ABD'de gişe rekorları kırmış olan Cennetin Rengi ( Rang-e Khoda) (1999) filminden bir önceki filmidir. Çekimleri İran'ın başkenti Tahran'da gerçekleştirilen bu düşük bütçeli film sadece 180.000 dolara malolmuştu.

Bu masalsı duygusal film, yoksul bir ailenin çocukları olan Ali ve Zehra isimli iki küçük kardeşin öyküsünü anlatıyor. Kızkardeşinin ayakkabılarını tamirciden getirirken kaybeden Ali kendi ayakkabısını onunla ortak kullanmak zorundadır, zira babalarının öfkesinden çekindikleri için durumu ona anlatamazlar, zaten anlatsalar da babaları yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksuldur. Filmin tanıtım sloganında denildiği gibi onların bu küçük sırrı artık en büyük serüvenleri olacaktır.

Filmde, okula giden iki kardeş ayakkabılarını değişerek giymek zorunda kalırlar. Zehra dersten erken çıkar. Ali ile bir sokak arasında ayakkabılarını değişirler. Ali koşarak gittiği halde hep derse geç kalır ve azar işitir. Bir gün üçüncülük ödülü spor ayakkabı olan yarışmaya girmeye karar verir. Amacı üçüncü olup kazandığı ödülü Ayşe'ye vermektir. Ayarlamaya çalışsa da birinci olur ama ayakkabıyı alamadığı için çok üzgündür.

Masumiyetin, kederin ve kararlılığın öyküsünü anlatan bu dokunaklı filmi, bazı eleştirmenler Vittorio de Sica'nın 1948 tarihli Bisiklet Hırsızları (Ladri di Biciclette) filmi ile kıyaslamışlardır.[1] Film eleştirmeni Roger Ebert ilgili yazısında, filmin çocuklar için neredeyse kusursuz bir seçim olduğunu, zira iyi niyetli bir saflıkla çekilmiş bu filmin birçok benzeri Amerikan çocuk filminde olduğu gibi ukalaca akıl vermeler, gizli alaycılık ve iğneleyici temalar içermediğini belirtmiştir.[2]

Film 1998 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü'ne aday gösterilmişti (Bu ödüle aday gösterilen ilk İran filmi olmuştur). Ancak bu ödülü Roberto Benigni'nin yönettiği İtalyan filmi Hayat Güzeldir'e (Life Is Beautiful) kaptırdı. İran dışındaki ilk gösteriminin yapıldığı Montréal Film Festivali'nde ise FIPRESCI ödülü dahil 4 ödül kazandı. Film çeşitli yarışma ve festivallerde toplam 10 ödül kazandı.
[GOOGLEVIDEO]2085360636693346701[/GOOGLEVIDEO]

[GOOGLEVIDEO]1568263933309969077[/GOOGLEVIDEO]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2169
favori
like
share
sevgi Tarih: 11.07.2009 23:50
Pazartesi 20.45 tv8'de yayınlanıcak Sanırım izlenmeye değecek bir film saol ablam