Duygularını Özgürce İfade Etsin - Çocuklarda Duygu

Çocuğunuzun arkadaşına kızması, öfkelenmesi elinde değildir ancak arkadaşına vurmaması elindedir.

Duygularımız korku, endişe, heyecan, üzüntü, öfke gibi içsel durumlardır. Bunları başımızdan, aklımızdan atmak mümkün olmayabilir ancak davranışlarımızı kontrol altına alabiliriz. Çocuğunuzun arkadaşına kızması, öfkelenmesi elinde değildir ancak arkadaşına vurmaması elindedir. Duygular ve davranışlar arasındaki fark, çoğu zaman büyük olabilir. Bu nedenle ebeveynler ikisini ayrı ayrı ele almayı öğrenmeye çalışmalıdır. Çocuk olumlu ya da olumsuz tüm duygularını sözle ifade ettiği sürece rahatlayacak ve olumsuz davranışları azalacaktır. Ancak pek az anne baba çocuklarına duygularını sözle ifade etmesine izin vermektedir. Bizim yaklaşımımız çocuklarımıza neleri öğretebilir.

* Çocuklarımıza dış duygularımızı ifade etmemeyi ve içlerinde saklamayı öğretebiliriz. Bunun sonucunda içedönük bir çocuğumuz olabilir.
* Çocuklarımıza sadece olumlu duyguları ifade etmeyi ancak olumsuz duygularını ifade etmeyi yasaklayabiliriz. Çocuk “Seni seviyorum” der ama “ Sen bugün beni sinir ettin ” diyemez. Bu durumda olumsuz duyguları sürekli baskı altında olduğu için agresif bir çocuğunuz olabilir.
* Bazen sadece bazı olumlu duygular ve bazı olumsuz duyguların ifade edilmesine izin verilir. Bu durumda çocuk yine rahat değildir. Yönetiliyordur ve agresiftir.
* Ya da olumlu ve olumsuz tüm duygularını ifade etmek için fırsat verebiliriz. Böylece çocuk olumlu ya da olumsuz tüm duygularını rahatlıkla ifade ettiği için davranışları da olumludur. Saldırganlık yoktur.

Öfkeyi sözlerle ifade etmek, öfkeyi doğuran sebepleri kişiden uzaklaştırır ve ağızdan çıkan öfke etkisini kaybeder. Eğer öfke sözlerle ifade edilmezse anti sosyal bir davranışla dışarıya atılır. Çocuklarımıza verebileceğimiz en güzel hediyedir DUYGULARIN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ...


Eğt.Uzm. Meltem Erdemli

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 527
favori
like
share