Torneya Çiçek Türü - Çiçek Çeşitleri - Çiçek IrklarıSıracagiller familyasındandır. Anayurdu Güneydoğu Asya ile özellikle Vietnam olan Torenyalara bu ad, on sekizinci yüzyılda Hindicini bölgesinde misyonerlik yapan isveçli rahip Olaf Toren’in adından esinlenilerek verilmiştir. Torenya (T.fournieri), 30 cm. kadar boylanabildi biryıllık yarı dayanıklı otsu bitkidir. Dikine uzayan sürgünlerinin üzerinde karşılıklı dizili, kenarları ince dişli çok sayıda hoş yaprağı yer alır. Yaz aylarında başlayıp sonbahardaki ilk donlara kadar açan çiçeklerinin taçyaprakları iki renklidir. Üstteki taçyapragı açık mavi ve alttaki üç taçyapragı boğazı sarı renkte bir ağız oluşturmak üzere koyu mor renklidir. Alt ortadaki taçyapragı çekilip çiçeğin ağzı açılırsa içinde tavukların ladeskemiğine benzeyen

ipeksi yapılı iki erciği (erkek organı) görülür. İşte bu nedenle bazı Batı dillerinde bitkiye ‘Lades kemiği çiçeği’ adı verilmiştir. Torenya bitkisi bahçelerdeki sınırlarda ve bordürlerde; evlerde pencere önü, veranda ile balkonlara konulan saksılarda çok güzel durur.

İSTEKLERİ VE ÜRETİMİ

Torenya bitkisi, yarıgölge ve serin ortamları; ılık ve nemli toprakları sever. Ama yaz gecelerinde sıcaklığın 18 derecenin altına düştüğü yörelerde, bitki güneşli yerlerde yetiştirilmelidir. Bitkinin üretimi tohumlarıyla yapılır. Pek minik olan tohumlan, ilkbaharda beklenen son donlardan onon iki hafta kadar önce kapalı mekânlarda sıcak yastıklara ekilir. Burada 3 hafta içinde çimlenen bitkinin gelişen fideleri, bahçedeki yerlerine ilkbahar mevsiminde tüm don tehlikeleri atlatıldıktan ve havalar ve toprak ısındıktan sonra şaşırtılarak 20′şer cm. aralıklarla dikilir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 293
favori
like
share