Bugüne kadar oynadığınız tüm platform oyunlarını unutun! Türdeşlerine hiç benzemeyen bir oyun; dokunaklı hikayesi, çarpıcı grafikleri ve içinize işleyen müzikleri ile Braid var artık. Tıpkı Super Mario’da olduğu gibi, kahramanımız Tim, kayıp prensesini arıyor. Ama açıkça söyleyebilirim ki şimdiye kadar türünün en iyi örneklerinden biri olan Super Mario’yu dahi birçok açıdan cebinden çıkarıyor Braid.
Oyun, Tim adındaki karakterimizin, prensesinin korkunç ve kötü bir canavar tarafından kaçırılması ve tüm bunların Tim’in geçmişte yapmış olduğu birçok hatadan kaynaklanıyor olması çerçevesinde kurulmuş. Tim, sizin yardımınızla yap boz parçaları biriktirip, bunları çözüp prensesine kavuşmak için kale kale dolaşıyor. Ancak oyunun en güzel tarafı, hatalarınızı görüp bunlardan ders almanız ve bu hataları hiç olmamış gibi düzeltebilmeniz. Nasıl mı? Tim zamanı geri sarabiliyor; böylece lavlar arasına düşse de, canavarlar tarafından öldürülse de, hatta zıplayamayacağı kadar derin bir çukura düşse de zamanı geriye alıp tekrar yoluna devam edebiliyor. Her bölümde zamanı nerede ve nasıl kullanmanız gerektiği değişiyor; bir bakıma klasik platform oyunları mantığının oldukça dışında bir iş yapılmış.


Oyundaki beş farklı dünyanın konseptleri dolayısıyla görsel ve işitsel öğeleri birbirinden oldukça farklı. Bu dünyaların her birinde 12 adet yap boz parçası bulunuyor; kimini almak için kilitli kapıları açmanız, kimini almak için defalarca zamanı geriye alıp denemeler yapmanız, kimini almak içinse yaratık avlamanız gerekiyor. Yap boz parçalarını bulup yap bozları tamamlamanız ise hayati öneme sahip. Çünkü oyunu tamamlamamız için bazı bölgelere merdivenle ulaşmamız şart; merdivene ise ancak yap boz parçalarını tamamlayınca sahip olabiliyoruz.
Her dünyada kahramanımız Tim’in çeşitli hatıralarına şahit oluyoruz. Bunlar genelde pek hoş olaylar değil ve Tim, pişmanlık duyduğu bu hatıralarını değiştirmeye çalışıyor; bu yolda birçok engelle karşılaşıyor ve her dünyanın sonundaki kalede prensesini arıyor. Bu kısım, bir platform oyunları klasiği olan Super Mario’ya saygı duruşu gibi. Dünyaların hepsinin bir arada bulunduğu yer ise Tim’in evinden başka bir yer değil aslında. Burada her dünyaya açılan birer kapı ve o dünyada topladığınız puzzle’ları gösteren tablolar bulunmakta. Her dünya Tim’in evinde farklı odaları temsil etmekte; mesela dördüncü dünya çalışma odasını temsil ederken, ikinci dünya oturma odasını temsil ediyor. Siz bölüm geçtikçe başka dünyalara giden yolu da açmış oluyorsunuz.

Braid’de kesinlikle dikkatinizi çekecek bir diğer ayrıntı ise oyunun olağanüstü grafikleri ve onlarla uyumlu olan mükemmel müzikler. Her ayrıntısı tek tek elle çizilmiş mekanlarda geçiyor oyun. Derinlik sağlamak adına birçok katman kullanılarak oluşturulmuş mekanlar bunlar ve zamanı geriye aldığınızda o katmanlarda olan görsel değişimler gerçekten olağanüstü. Bulutlardan açılan kapılarla birbirinden oldukça farklı ve hangisinin daha güzel olduğuna karar bile veremeyeceğiniz dünyalara ulaşılıyor. Her dünyada tamamen farklı görsel temaların ve konseptlerin kullanılması ise kesinlikle bu işte kolaycılığa gidilmediğinin bir kanıtı. Müzikler enfes, oyunu tamamlayan bir unsur; adeta oyunun organik bir parçası. Oyunun müzikleri insanın içine işliyor, duygularını harekete geçiriyor. Bu müziklerden oluşan bir soundtrack albümünün de pek yakında piyasaya çıkacak olması ise gerçekten sevindirici bir haber.


Özetlemek gerekirse Braid gerçekten çok iyi bir oyun; gerek hikaye, gerek grafikler, gerekse müzikler bakımından gerçekten çok kaliteli bir platform oyunu. Bir de bu güzelliğe oyunun beklenmeyen, gerçekten insanı hayretler içerisinde bırakan sonu eklenince yukarıdaki övgülerin az bile kaldığına siz de kanaat getireceksiniz. Böylece Tim’in neden güler yüzlü bir karakter olmadığını anlayacak, onun pişmanlığına ortak olacaksınız.İşletim Sistemi:
Windows XP/Vista/7
İşlemci: Intel Pentium 4 @ 1.4 GHz
RAM: 768 MB
HDD: 200 MB
DirectX: 9.0c

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 511
favori
like
share
Ajan007 Tarih: 14.07.2009 14:53
Eh işte güzel oyun idare eder