Samandağ Festivali 2009 - Hatay Festivalleri - Hatay Festival Günleri
Hatay'ın Samandağ İlçesi'nde düzenlenecek Temmuz Kültür ve Sanat Festivali'nin ardından Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından da Evvel Temmuz Festivali düzenlenecek. Çok sayıda sanatçı ve yazarın katılacağı festivallerde Samandağlılar festivale doyacak.

Samandağ Kalkındırma Derneği tarafından bu yıl 8.si düzenlenecek olan Temmuz Kültür ve Sanat Festivali 9 Temmuz'da başlayacak. 4 gün sürecek olan festivalin ardından Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen 10. Evvel Temmuz Festivali de 13 Temmuz'da başlayarak 16 Temmuz'a kadar sürecek.

Festivali ile ilgili Antakya Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen Samandağ Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ferit Diker, bu yıl 10'cusunu yapacakları festival ile çok sayıda aydını okurlarıyla buluşturacaklarını söyledi. Tüm Samandağlıların bu yıl doyasıya eğleneceğini ifade eden Diker, 'M.Ö 3000'li yıllara dayanan ve 5000 yıllık Evvel Temmuz Bayramı bu coğrafya'da yaşayan insanların kendiliğinden hiçbir davete gerek duymadan her yılın 14 Temmuz'unda kutlanır. Bu bayram, sahile inip omuz omuza durup halaylar çekerek, türküler uzun havalar söyleyecek kardeş sofrasını kurup çıkınında ne varsa, tuzunu ekmeğini paylaşarak kutlamaya geldiği bir bayramdır' dedi. 13-14-15-16 Temmuz tarihleri arasında kutlanacak olan festivale, Kardeş Türküler, Suriye'den yazar İbrahim Essakar ve Sena Dawn, Eğitim Sen Eski Genel Başkanı Alaattin Dinçer, Sanatçı Şanar Yurdatapan, Prof Mithat Sancar, Yazar Ömer Laçiner gibi önemli isimlerin katılacağını da duyurdu.

Festival Tarihçesi

Çapar festival çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtirken, “Evvel temmuzun tarihçesi; dört bin yıl öncesine kadar uzanan tarihi geçmişte çok tanrılı dinler döneminde hasadın yapıldığı ve bir sonraki hasad döneminin bereketli geçmesi için bereket tanrısı TEMMUZ a kurbanların adandığı ve şenliklerin yapıldığı aydır. Tek tanrılı dinlere geçişten sonra bile bazı topluluklar çok tanrılı dinler dönemindeki geleneklerini devam ettirdiler ,temmuz Şenlikleri de bunlardan bir tanesidir.(=yüzyılların gerçeği ve mirası adlı eserinden -Server TANELLİ) 14 temmuz rumi takvime göre Temmuz ayının başlangıcıdır. 12 Eylülden önce, insanlarımız binlerce yıldır kutladıkları ve her yıl Temmuzun 14’üne denk düşen tarihte Samandağ sahilinde toplanır kendi ekinlerinden elde ettikleri yiyeceklerin kardeş sofrasında sabahlara kadar sohbet eder türküler söylerdi.

Ancak 12 Eylül darbesinden sonra uzunca bir süre Temmuz ayında saat 20.00’den sonra kumsala gitmek bile yasaklandı”dedi.

‘Yıl 2001; Henüz kurulan derneğimiz bu konuda olağan üstü toplanıp bir karar aldı’diyen Başkan Çapar, “halkın bu bayramını, dayanışma içinde oluşunu, çok renkliliğini, sofraları birleştirip sabahlara kadar sohbetlerinin, türkülerinin günümüz koşullarına ve ihtiyaçlarına yanıt olacak tarzda kutlanmasının tekrar yeşertilmesi ilkesinden hareketle komiteler kurup çalışmalara başladık.

Şimdilerde ulusal boyutta tanınan, gelişmiş medeniyetlere beşiklik etmiş coğrafyamızda 4 gün, gece gündüz süren bir festivalimiz var. Ve bu sene 8. sini kutluyoruz.

Festivalin konularını belirlerken, günümüz ihtiyaçlarını ve şarlarını görür yerden yaklaşıyoruz. Kültür, sanat, politika, çevre, sağlık konularına değiniyor; De politizasyonun, tüketim toplumu oluşturma ve edilgenleştirilme çalışmalarının karşısında durur çabalarımızla politik, sosyal, ekonomik, kültürel alanda çalışmalar yapıyoruz.

Zaten derneğimizin 2001 yılındaki kuruluş amacı da bu yöndedir.

Onca zamandır ilçedeki diğer sivil toplum örgütlerinin de katılımlarıyla renklenen festivalimize bu sene; ÖDP Genel Başkanı Hayri KOZANOĞLU, EMEP Genel Başkanı Levent TÜZEL, Sosyalist Emek Hareketinden Ertuğrul KÜRKÇÜ, Toplumsal Özgürlük Platformundan Oğuzhan KAYSERİLİOĞLU, Celal BEŞİKTEPE, Lübnan kominist partisi genel sekreteri Saadallah MAZRAANİ, Filistin halk cephesinden Fuad EBU AHMED, Mehmet BEKAROĞLU, şair Cezmi ERSÖZ, yazar Vedat TÜRKALİ, KESK Genel sekreteri Emir Ali ŞİMŞEK, Doç. Dr. Melda ÖZTÜRK, Prof.Dr. Fuat ERCAN, Yazar Ayhan BİLGEN, ÖDP MYK üyesi yazar Masis KÜRKÇÜGİL, Yeşiller partisi eş başkanı Bilge CONTEPE, Celal BEŞİKTEPE, Yeşiller partisi MYK üyesi Aslı DEMİRKIRAN ve Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR yer alıyor.

Yerel sanatçılarımızın solmayan sesler ve yerel ezgilerimizi seslendirmelerinin yanı sıra Haluk LEVENT ve MOĞOLLAR da akşam sahne alacak”dedi.

SAMANDAĞ FESTİVALİ

MOĞOLLAR

Yer: HATAY SAMANDAĞ SAHİL
Tarih: 11 TEMMUZ 2009
Saat: 21.00

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1525
favori
like
share