Yeni bir teknoloji ile askerler, savaşta arkalarından gelebilecek tehlikeyi görebilecek.


Bilim adamları, ışığa çok duyarlı fiber optik kablolardan oluşturulan özel bir kumaş ile lenssiz kamera yaptı. Ürün ticari olarak piyasa sürüldüğünde, örneğin askerler, savaş sırasında arkalarından gelebilecek tehlikeyi özel bir vizör ile görebilecek.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Massachusetts Institute of Technology'de görevli bilim adamlarının geliştirdiği ışığa duyarlı fiber optik kumaş, çevredeki yansımaları merkez bilgisayara ileterek görüntü haline gelmesine imkan tanıyor. Bu görüntüler, takılacak özel bir vizörden de izlenebiliyor. Bilim adamları test çalışmasında, ışık kaynağı ile fiber kumaş arasına, “Gülen Surat - :)” resmi yerleştirdiler ve bu özel kumaşı, elektriği yükselten bir amplifikatöre ve bilgisayara bağladılar. Fiber kumaş ışık yoğunluğunu algılayarak bunu elektrik sinyallerine çevirdi ve bu sinyalleri alan bilgisayar da özel bir algoritma ile siyah beyaz görüntü oluşturdu.

Henüz ilk aşamada olan çalışma, teknolojinin de imkanları ile geliştirilerek çok çeşitli uygulamalar için de kullanılabilecek. Proje, ABD Askeri Araştırma Ofisi, Ulusal Bilim Vakfı ve Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından destekleniyor

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 301
favori
like
share
GONUL_SAYFAM Tarih: 30.07.2009 05:13
valla bız eskı askerı malzemeyle ghorevımızı yerıne getırdık