İzmir - Bergama - Cumhuriyet Lisesi

Okulun Tarihçesi: Okulumuz 1973-1974 eğitim-öğretim yılında ortaokul olarak 91 öğrenci 5 öğretmen ile hizmete açılmıştır. Okulumuz Gaziosmanpaşa Mahallesinde olup şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Ulaşım belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır. Okul binası 3 katlı, 21 derslik, 1 kütüphane, 3 laboratuar, 4 idare odasından ibaret olup kaloriferli ve modern bir yapıdır. 1975/1976 eğitim-öğretim yılında okul binasının üs katında geçici olarak Ticaret Lisesi açılmıştır. Bu nedenle lise kısmının açılması 1978/1979 yılına ertelenmiş ve aynı yıl lise kısmı eğitim-öğretim yılında klasik fen programından modern fen programına geçilmiştir. Okulumuz binasında faaliyet gösteren Ticaret Lisesi 1985/1986 eğitim-öğretim yılında okul bahçesinde devlet imkanları ile yapılan binaya taşınmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığının 14/07/1994 tarih ve 510/11102 sayılı genelgeleri ile okulumuz Yabancı dil ağırlıklı liseler programına alınmış ve 1994/1995 eğitim-öğretim yılından itibaren okulumuzda 2 şube halinde yabancı dil ağırlıklı lise programı uygulamaya başlanmıştır. Yabancı dil hazırlı sınıflarımız 2002/2003 eğitim öğretim yılından itibaren 3 şube olarak eğitim öğretimini sürdürmektedir.

Şu an Genel Lise bölümünde ikili, Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümünde normal eğitimine devam etmektedir. Okulumuzda Fen, Türkçe-Matematik, Sosyal bilimler, Dil, Spor ve Müzik alanları bulunmakta, Okulumuz İzmir’de Müzik alanı olan tek okuldur. ütün öğrencilerimize ortaöğretim seviyesinde asgari ortak bir genel kültür kazandırmak.

Vizyonumuz

Öğrenci merkezli, teknolojik donanımdan faydalanan, bir üst öğrenim kurumuna en iyi hazırlayan kalıcı başarıyı yakalayan, özgü bir eğitim sunan, gelecekte başarılı, güvenilir, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı bir eğitim sistemini gerçekleştirmek..

Geleceğe umutla bakan, kendine güvenen, vatanını seven, aydınlatan, sorgulayan, üreten, yönlendiren, sorun çözen bireyler yetiştirmek..

Bireysel farklılıkları ayırt eden, mesleki yönelimlerini 9. sınıftan itibaren gerçekleştiren, yetenekleri ortaya çıkaran bir eğitim sistemini gerçekleştirebilmek.

Eğitim öğretim programlarının öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek nitelikte bir eğitim gerçekleştirebilmek.

Fiziki yapısını tamamlamış sağlıklı ve hijyenik bir eğitim ortamı oluşturmuş bir eğitim sistemini sağlayabilmek.

Öğrenci öğretmen iletişiminde en iyi olan, okul aile ve öğrenci işbirliğini en iyi gerçekleştiren bir eğitim sistemini sağlayabilmek..

Bilimsel ve teknolojik esaslara, yeniliklere açık, çevre, ülke ihtiyaçlarına uygun metodlu çalışan, sürekli olarak gelişen ve yenileşen bir yüksek öğretim kurumuna hazırlanan maddi ve manevi bakımdan donatılmış, etkili, nitelikli, çağdaş, demokratik ve laik bireyler yetiştirmek.

Misyonumuz

Çağımızın ve memleketimizin ihtiyaçlarını, toplumsal beklentilerimizi karşılayabilen insan gücü yetiştirmek.

Bilimsel düşünen, akılcı, çağın gereklerini yerine getiren, geleceğine güvenen kültür seviyesi yüksek, onurlu, hoşgörülü, çevresine örnek olabilecek insanlar yetiştirmek.

Öğrencilerin birey olduklarını farkettirmek.

Milli Eğitimin genel ilkeleri ile Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda öğrenciler yetiştirmek.

İlgi ve yetenekleri doğrultusunda öğrencilerimizi bir yüksek öğretim programına hazırlamak.

Öğrencilerimizin olaylara çok yönlü ve tarafsız bakabilmelerini sağlamak.

Öğrencilerimizin liderlik özelliklerinin yanı sıra, işbirliği ve ekip çalışmalarında uyumlu bireyler olmalarını sağlamak.


Tel: 232 631 28 66 - 631 28 65
Adres: GAZİOSMSNPAŞA MAHALLE METE SOKAK NO:6
Bergama/İzmir

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1536
favori
like
share