Tövbe, bir büyük suçtan sonra; ortaya konulan fiîlden duyulan pişmanlık ve geri dönüş dolayısıyla yapılır.İstiğfar ise, günlük olaylar içinde, varoluş gayemizin hakkını şuûrlu bir biçimde edâ edememekten dolayı yapılan hatalı hareketlerin ardısıra özür dilemektir.

İnsanın yeryüzünde "HALİFE" olarak yaşaması gerekirken, bu kemâlatı yaşamasını engelleyen davranışlar ortaya koyarak hayatını sürdürmesi, "istiğfar"ın ana gerekçesidir.Yani, "istiğfar" eden kişinin bu istiğfarı yaparken âdeta şöyle düşünmesi icabetmektedir:

"-Yâ Rabbi, sen beni kendine "halife" olarak yeryüzünde yaşatıyorsun. Oysa ben şu davranışımla, senin "halifene" asla yakışmıyacak bir hareket ortaya koydum. Ve bu yanlışımın da farkına vardım!..

Lûtfen, varoluş kemâlatıma yakışmayan bu fiîlimden (veya düşüncemden) dolayı beni bağışla. Eğer bağışlamazsan, ben "halifelik" yüceliğine yakışmayan ilkel beşerî değerlendirmeler batağında boğulur giderim. Bu yüzden bana merhamet et ve bana varoluş kemâlimin gereğini yaşama yolunu kolaylaştır"

İşte bu anlayış sonucu yapılan istiğfar elbette ki gayesine ulaşmış demektir. Sanıyorum, niçin istiğfar sorusunun cevabını böylece izâh etmiş olduk. Şimdi gelelim neden istiğfar bölümüne. Yani nelerden dolayı istiğfar.hem kendi özümüzde hem de tüm mevcûdatta müşahede edelim.

Bunun içindir ki,

"Nefsinizde mevcut, idrâk edemiyor musunuz?"

ve

"Başını ne yana çevirirsen çevir Allah'ın vechini görürsün"

işaretleri verilmiştir Kur'ân-ı Kerîm'de.

Ancak gerçek bu olmasına rağmen; bizim ne bu gerçekten haberimiz vardır, ne de "HALİFE" olmanın bilincine sahibiz; ve dahi, ne de özümüzün gerektirdiği davranışları ortaya koyabilmekteyiz.

İşte, insanın hakikatının gereğini yaşıyamaması; beşerîyetinin getirdiği düşüncelerle, duygularla, şartlanmalarla, tabiatının oluşturduğu güdüsel hareketlerle; ve şartlanmalardan ileri gelen değer yargılarıyla hayatı değerlendirmesi; ve bunun sonuçları olarak ortaya çıkan bütün fiîller, hep özür dilenmesine yani "istiğfar" edilmesine neden olan şeylerdir.

Bu sebebledir ki, biz, lâf olsun diye "estağfirullah" çekmeyecek; yaptığımız yanlışları düşünerek, onları farkederek özür dileme anlamında "istiğfar" edeceğiz.

Ahmed Hulusi - Dua ve Zikir Kitabından

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 469
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 21.05.2007 07:37
Allah razı olsun
by_ufuk Tarih: 10.03.2006 02:38
[COLOR=burlywood]Paylaşımın için çok sağol,ellerine sağlık.Bu güzel bilgiler için tekrar sağol.
Allah (c.c) razı olsun.
yunus Tarih: 13.08.2005 18:56
ALLAH razı olsun kardeşim ALLAH bizleri haline şükredenlerden eylesin...