Gerçemek - Michauxia - Gerçemek Çiçeği

Girintili çıkıntılı, mor damarlı, uzun yaprakları rozet şeklinde dizili olan gerçemek, çançiçeğigillerdendir. Mart ortalarında taşlık arazide kendini gösterir. Sıcak ve kuru bölgelerde yetişir. Nisan içerisinde yapraklarının ortasından kızıl kestaneye kaçan, parmak kalınlığında bir sürgünü çıkar. Bu genç sürgün kırıldığı zaman sütlü ve yapışkan bir sıvı salgılar. Tüylü kabuğu soyulup atılır ve geriye kalan yeşil parça yenir. Çok hoş bir aroması vardır.
Akdeniz Bölgesi'nin endemik bitkilerinden biri olan gerçemek, mayıs sonlarına doğru 100 ile 150 cm yüksekliğe ulaşır. Gövdesinde, bamyayı andıran morumsu, üzeri yer yer, yapışkan, kahverengi bir nektarla kaplı tomurcuklar oluşur. Açılınca da geriye doğru yatmış, yaklaşık 12 cm çapında, sekiz adet beyaz ve açık pembe taçyaprak çıkar ortaya. Bu yapraklar, böceklerin rahatça iniş kalkış yapabilecekleri şekilde düzenlenmiştir. Çiçeğinin ortasındaki ucu püsküllü, üzeri tüylü ince bir mısır koçanını andıran uzantısı da yine yer yer aynı nektarla kaplıdır. Vücudu yarımküre biçiminde siyah, kınkanatlılar familyasına mensup bir böcek dadanır gerçemeğe.
Yaz gelince kuruyan bitkinin üzerinde, yıldız şeklinde sekiz adet dikenimsi parça kalır. Ve gerçemek, yeniden yeşermek için gelecek baharı bekler durur yakıcı güneş altında.
Bir zamanlar sadece Türkiye’de, özellikle de yöremizde yetişen gerçemeği dünyaya 1700’lü yılların sonlarında Fransız botanikçi André Michaux tanıttığı için bu bitkinin Latince adı Michauxia'dır.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 343
favori
like
share