Enzimler - Tirozin Kinaz - Enzimler Tirozin Kinaz Hakkında

Tirozin kinaz protein fosfarilasyonunu sağlayan protein kinaz ailesine mensup bir enzim. Fosfarilasyona uğrayan aminoasit türü tirozin olduğundan bu enzime tirozin kinaz adı verilmiştir. Tirozin kinaz, proteinlerdeki tirozin rezidülerine ATP'den fosfat grubu transfer edebilir.Kinazlar yoluyla proteinlerin fosfarilasyonu, sinyal iletim mekanizmasında önemli rol oynar. Sinyal iletimi hücrelerin çoğalması ve apoptozisi gibi işlevleri kontrol ettiğinden, burada meydana gelen değişimler kanser gelişiminde ve metastazlarda önemli rol oynar.

Tirozin kinazlar bulundukları yere göre 2 gruba ayrılır; membran yerleşimli ve sitoplazmik.

Membranda yerleşenlere reseptör tirozin kinazlar (RTK) denir. Bu reseptörler arasında insülin reseptörü, büyüme faktörleri reseptörleri ve efrin reseptörleri (EphA, EphB) örnek gösterilebilir.

Bilinen yaklaşık 2000 kinaz arasında, 90'dan fazla tirozin kinaz insan genomunda bulunmaktadır. Bunlar reseptör (membran yerleşimli) ve non-reseptör (sitoplazmik) tirozin kinazlar olmak üzere iki grupta incelenir.

Günümzde, bilinen 58 reseptör tirozin kinaz vardır ve bunlar 20 altgruba ayrılmıştır. Bunların hücresel aktivetelerde (büyüme, diferensiyasyon, metabolizma, adhezyon, motilite, ölüm vs.) önemli rolü vardır.

Birçok RTK, gen mutasyonu veya kromozom translokasyonu nedeniyle değişime uğrayarak kanser gelişimde etkin rol oynar . Bu patolojik durum kısaca aşırı-ekspresyon olarak da tanımlanabilir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 582
favori
like
share