İzmir - Karşıyaka - Karşıyaka Lisesi

Okulumuz 1915 yılında kurulan Kız Öğretmen Okulundan mirastır. Bu konumu ile Osmanlı eğitim sistemi içinden çıkan bir ışıktır. 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk okulumuzu ziyaret etmiştir.

31 Ağustos 1932 de Bostanlı’da Osmanzade civarında kiralanan bir evde Talat Sürenkök’ün müdürlüğü döneminde açılan Karşıyaka Ortaokulu, daha sonra Kurtuluş Sokak, 22 numaralı evde eğitim işlerini sürdürmüştür. 1938 yılında Fransız Okulu Damdesion binası ortaokula katılmıştır.

Lise gereksinimi üzerine ortaokul Müdürü Hilmi Ziya Apak’ın çalışmaları ile Hasan Ali Yücel’in Milli Eğitim Bakanlığı döneminde 1945 yılında Karşıyaka Ortaokulu bünyesinde lisemiz açılmıştır.

1945 yılında Karşıyaka Kız Eğitim Enstitüsü kapatılınca Karşıyaka Lisesi bugünkü alan üzerine taşınmış, bağımsız binasına kavuşarak lise oluşumunu tamamlamıştır. 1961 yılında bünyesindeki ortaokul ayrılmıştır.

Eski binaların onarımının güçlüğü ve maliyetinin yüksekliği nedeniyle 1978-1979 ders yılında bugün eğitim yaptığımız ders binası hizmete açılmıştır. Aynı yıl çağdaş bir yaklaşımla yalnızca erkek öğrenciler yerine karma eğitime geçilmiştir.

2002 yılında İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından iç-dış fiziki yapısının tadilatı ve bahçe düzenlemesi yapılmıştır. İki voleybol, iki basketbol sahası ile halı sahası düzenleme sırasında yapılmıştır. Okulumuz üç katlı bir ana bina, iki katlı bir ek bina olmak üzere iki binada toplam 32 derslik ile hizmet vermektedir. Çok amaçlı Konferans Salonu düzenlenerek 2004 yılında kullanıma açılmış, okulumuz daha çağdaş bir eğitime uygun duruma gelmiştir.

Karşıyaka Lisesi 2005-2006 Eğitim-Öğretim yılı başında statü değiştirerek Anadolu lisesi olmuş ve ismi “Karşıyaka Merkez Anadolu Lisesi” olarak değişmiş, fakat eski mezunlardan gelen yoğun istek ve bakanlığımızın takdiri üzerine tekrar “Karşıyaka Lisesi” ismini almıştır.


Vizyonumuz

Kentimizin köklü eğitim kurumlarından olan okulumuzu Toplam Kalite Yönetimi felsefesiyle sürekli çalışan bir kurum hâline getirmek, toplum-veli-öğrenci-öğretmen odaklı, iletişim ve işbirliğine dayalı bir eğitim-öğretim ortamı oluşturmak okulumuzun vizyonudur.

Misyonumuz

İnsan hak ve özgürlüklerine saygılı, ulusal değerleri sahiplenen, Atatürk İlke ve İnkılâplarını benimseyen, bilimsel düşünen, yaratıcı, sanatsever, çalışkan, bilişim teknolojilerini kullanan yurttaşlar yetiştirmektir.

Öğrencilerin kendileri için hazırladığımız ideal eğitim-öğretim ortamından en iyi biçimde yararlanarak ülkemizin seçkin üniversitelerini kazanmalarını sağlamak ve diğer okullara önderlik etmektir.

Adres :

Şehit İbrahim Er Sokak, No: 50

Karşıyaka / İZMİR

Tel : (232) 365 50 33

Faks : (232) 367 39 67

Beğeniler: 2
Favoriler: 2
İzlenmeler: 1147
favori
like
share