OKULA GİTMEK UĞRUNA TESETTÜRSÜZ OLUNABİLİR Mİ ?Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz."
NUR SURESİ 31. AYET

" Hem vakarınızla evlerinizde durun da önceki cahiliyet devrinde olduğu gibi süslenip çıkmayın. Namazı kılın, zekatı verin. Allah ve Resulü'ne itaat edin. Ey ehli beyt! Allah sizden kiri gidermek ve sizi tertemiz, pampak yapmak istiyor."
AHZAB SURESİ 33. AYET


"Ey iman edenler! Peygamberin evlerine vaktine bakmaksızın ve yemeğe izin verilmedikçe girmeyin. Fakat çağırıldığınız vakit girin. Yemeği yediğinizde de hemen dağılın. Sohbet etmek için de izinsiz girmeyin. Çünkü bu haliniz peygambere eziyet veriyor, ama o sizden utanıyor. Fakat Allah gerçeği söylemekten utanmaz. Hem O'nun hanımlarına bir ihtiyaç soracağınız vakit de perde arkasından sorun. Böyle yapmanız hem sizin kalbleriniz ve hem de onların kalbleri için daha temizdir. Hem sizin Resulullah'a eziyet etmeye hakkınız yoktur. Ondan sonra hanımlarını da ebediyyen nikâh edemezsiniz. Çünkü bu Allah katında çok büyük bir günahtır"
AHZAB SURESİ 33 AYET

"Ey peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına hep söyle de cilbablarından (dış elbiselerinden) üzerlerini sımsıkı örtsünler. Bu onların tanınmalarına, tanınıp da eziyet edilmemelerine en elverişli olandır. Bununla beraber Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir."
AHZAB SURESİ 59. AYET

Şimdi bu ayetlerden sonra gelelim konumuza ,

Kadının bütün vücudunun avret olup olmadığı husus da mezhepler arasında ihtilaflıdır. Şafii ve Hanbeli mezheplerine göre kadının istisnasız tüm vücudu avret kabul edildiği halde Hanefi ve Malıki mezheplerinde eller ve yüzün fitne korkusu olmadığı takdirde avret olmadığı belirtilmiştir (Kitabu'l-Fıkh ala mezabili'l Erbaa, Sabuni, Tefsiru Ayat'il-Ahkam).

Tedavi gibi bazı zaruret hallerinde yabancı birisi bir kadının avret kabul edilen bir uzvuna zaruret miktarınca ve tedavinin gerektirdiği mahalli geçmemek şartıyla bakabılir ([el-Merginanı, el-Hidaye).

Allah Kur'an-ı Kerim'de kadınların vücutlarını örtmelerini emredip başkalarına gösdermelerini yasakladığına göre onların avret mahallerini yabancıların görebileceği şekilde açmaları haramdır. Zaruret olmadıkça avret sayılan bir uzvun tamamını ya da bir kısmını açamazlar.

Zaruret, yasak bir şeyi yapmadığı takdirde helakı veya helake yaklaşmayı gerekli kılan şeydir (Suyuti, el-Eşbah ven-Nezair).

Ali Haydar Mecelle Şerhi'nde zarureti aynen şu şekilde tarif etmiştir: "Zaruret; memnu tenavül etmediği takdirde helakı müstelzim olan haldir"
(Ali Haydar, Dürerü'l-hakkam şerhu Mecelletü'l-Ahkam).


Buna göre İslam'a hizmet etmek gayesiyle de olsa İslam'a taban tabana zıt düşen, kadının namahrem yerlerini ve avretini açmaya zorlayan okullarda okumanın zaruret kabul edilmesi mümkün değildir. Ayrıca kadınların mutlaka bilmesi gereken şeyleri avretlerini açmayı gerektirmeyen okul ve kurslardan öğrenmeleri pekala mümkündür. İslam hizmeti böyle bir yol ile ifa edilmez. Ayrıca İslam tarihi hiçbir resmi tahsili olmadığı halde kendisini özel olarak yetiştirip İslam'a ve ilme hizmet eden kadınlarla doludur. Şüphesiz kadınların avret açma ve ihtilat gibi İslam'ın yasakladığı şeyler olmazsa okutulmaları gerekli ve okumaları zaruridir, bunda büyük faydalar da vardır. Ama bu haramı işlemeyi tecviz edemez. Bilindiği gibi "Zararları gidermek maslahatları celb etmekten evladır." Diye meşhur bir fıkıh kaidesi vardır. İslam'ın yasaklara gösterdiği itina emirlere gösterdiği itinadan daha büyüktür. Hz. Peygamber bir hadisinde:
"Ben size bir şey emrettiğim zaman ondan gücünüzün yettiği kadarı yapınız. Bir şeyden nehyettiğim zaman da ondan kaçınız" buyurur.

Bundan dolayı meşakkatı defetmek için vacibi terk etmek caizdir, ama günahları, özellikle büyük günahları işlemekte müsamaha yoktur. Bezzazı'nin ifadesine göre avret yerini örtecek bir şey bulamayan kimse nehir kenarında da olsa istincayı terk eder. Çünkü yasak emre tercih edilir. Kadına gusül gerekse ve erkeklerden gizlenecek bir yer bulamazsa guslü terkeder
(İbnu Nüceym el_eşbah ve'n-Nezair).

Demek oluyor ki bir haramı işlememek için farz bile terkedilir. O halde sadece umulan bir maslahat için nassların haram kıldığı bir şeyin işlenmesi tecviz edilemez. Bize göre bu her okul için aynıdır. Müslümanların kadınların başlarını açabilmeleri için İslam'ın hükümlerini zorlayacakları yerde, kadınların İslami kıyafetler içerisinde okuyabilmelerinin çarelerini araştırıp bu yolda gayret sarfetmeleri gerkir.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 2432
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 15.12.2008 19:58
Bugünkü Türkiye şartlarında,başı kapalı olarak üniversiteye gidilemediğine göre,ben kız olsam,üniversiteyi kazanmışsam,kapıya kadar başımı örter,kapıdan girerken başımı açar,derslere girer,okulumu bitirir,mücadelemi diplomamı aldıktan sonra yaparım.Böyle davranmakla kimse dinden imandan çıkmaz.Benim bildiğim kadarı ile,sanıyorum hadistir "Zorlaştırmayın,kolaylaştırın" anlamında bir söz var.Ama biz hep herşeyi zorlaştırıyoruz.Hayatı ve islamı yaşanmaz hale getiriyoruz,sonra da yaşayamıyoruz.Başımızı açmayınca okullara giremiyoruz,iyi mi oluyor.
RAVZA Tarih: 25.09.2008 00:30
çok güzel açıklamışsın arkadaşım ama her zamanki gibi anlamak isteyenlere.Birileri için inkardansa yok demektense ben yapamıyorum demek daha dürüstçe olmazmı
İHVAN Tarih: 17.09.2008 10:25
çok güzel bir konu...harfiyyen katılıyorum..ama peruk konusuna katılmıyorum.
yelda01 Tarih: 30.08.2008 12:21
Allah razı olsun çok iyi anlatmışsınız.teşekürler. . .
fikret336 Tarih: 24.11.2006 12:09
paylaşım için teşekkürler
Bay_hacke Tarih: 16.09.2006 12:35
anlamlı açıklama
Bay_hacke Tarih: 16.09.2006 12:30
çok harıkaaa
hakan80 Tarih: 16.09.2006 01:03
:20:
missx Tarih: 14.09.2006 13:25
Allah razı olsun bu güzel paylaşımın için..ben okumak için başın açılmasına şiddetle karşıyım..sebep ne olursa olsun,dinimiz bizlere örtünmeyi emretmişse buna uymalıyız..insanın Allaha itikatı olduktan sonra eğer gerçektende okumak istiyorsa Rabbim ona mutlaka bir kolaylık nasip edecektir..
islama hizmet için baş açılabilir önemli olan niyettir başımı açmaya mecburum diyen kişilerin başlarını açması kolaya kaçmaktır bana göre..mücadele edeceksinki sevabın artsın..hem bu dünya imtihan dünyası değilmi ki?neden hemen pes ediyorsun..