Adana Borsa Lisesi Tarihi - Adana Borsa Lisesi Tanıtımı1973 yılında meydana gelen bu yapı sahsahlı donemlerini 90 lı yillarin baslarinda yaşamistir ki o donemlerde okul cevresinden geçmek 2.dünya savasinda cepheye cephane tasımak gibi bir olaydi ve her iki gune bir enteresan vukaatlar olmaktayd.içerisindeki kizlar otobana donup hergun tuvaletlerden düşürülmüş cocuklar cıkarmaktan bikilmisken,cikan atamalarla beraber müdür ve yardimcilarinin değismesiyle evrim geçirip muhtesem bir lise haline gelmistir.eski zamanlarda sakalli biyikli abiler ve saci boyali suslu puslu hanfendilerle dolu bu okulda simdi jöleli,kravati sarkan,gomlegi disarda concon öğrenci bulmak cok zordur ve okul bahcesinden siniflara cikmak sinir kapisindan gecme zorluguna ulasmistir.onemli gun ve haftalarda icerisinde yetişen ogrenci gruplari rock konserleri düzenleyip guzel aktivitelerle eğitim ve oğretim eğlenceli hale gelmiştir.birçok doktor muhendis ve kaydadeger öğrencilerin yanında ferıdun duzagac cagla sikel ve ayse hatun onal da bu okulun malzemeleridir.müdür beyleri sayesinde futbol takimi kendi ilinde iki sene ust uste sampiyonluk basarisini gosterip turkıye ucuncusu olmuslardir. ayrıca birde "cunku biz borsa liseliyiz" adlı bir sarkilari vardır ki gufte ve beste bana ait olup lise donemlerimde kalabalik yanlizliktan birden iktidara yukselik popüler olduktan sonra kufrederek geldigim bu okula birden alisip birakamaz hale gelince iz birakayim die yaptigim eglenceli bir beste.bir arkadasima "oglum ben bi sarki yazdim dinlesene len" dedigim vakit baya bir dalga gecildikten sonra,okul konserinde ilk calisim olmasina ragmen yuzlerce ogrencinin hep bir agizdan soylenmesi ile gerekli kisilere kapak haline gelmistir.assagiya lisenin bombastik sarkisinin nakaratini geceyimde tam olsun.bu arada sozler palavra,yalakalik icabi degildir,bu saatten sonra hocalarimin bana kanaat notu kullanacak halleri yok ya,ben en guzel gunlerimi gecirip sırasinda agladigim okuluma bu sarkiyi yapmayi bir gorev bildim yaptım

1973'te dogdu bizim lisemiz
borsa ayricaliktir
Ataturkcu gencligiz
cunku biz borsa liseliyiz..!

biz hep bu sarkiyi soyleriz.

bir kagit kalem yeter
engelleri bir bir asariz
sinavlar korksun bizden
biz bilgi canavariyiz
cunku biz borsa liseliyiz

borsa lisesi borsa lisesi
adananin incisi

borsa lisesi borsa lisesi
kara tahtasi kitabi silgisi.

Adana Ticaret Borsası başkanı Basri KARABUCAK, meclis başkan vekili Sait İPEKBAYRAK, yönetim kurulu başkanı Selahattin CONKA ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan Adana Ticaret Borsası'nın meclisince alınan karara müteakip gerekli temas ve çalışmalara başlanmış; 18-06-1972 tarihinde temeli atılan Borsa Lisesi 26-10-1973 tarihinde Cumhuriyetimizin 50. yıldönümünde araç ve gereçle tefriş edilerek Milli Eğitim Bakanlığı'na armağan edilmiştir.
Adana Ticaret Borsası tarafından yaptırıldığı için okula Borsa Lisesi adı verilmiştir.

2005-2006 öğretim yılı için:
Toplam öğrenci sayısı: 1794
9. sınıf öğrenci sayısı: 776
10. sınıf öğrenci sayısı: 422
11. sınıf öğrenci sayısı: 596

Binanın Özellikleri:
Binanın tüm birimlerinde klima kullanılmaktadır; tüm sınıfların klimalandırılması işinin 2006-2007 öğretim yılında tamamlanması hedeflenmektedir.

Dershaneler:
13 derslik olarak yapılan binada halihazırda 17 derslik bulunmaktadır; 34 şubesiyle eğitim -öğretim yürütülmektedir.
2005-2006 öğretim yılında zemin katta yaptırılan 60 kişilik ve bodrum katta aynı öğretim yılında yeniden tefriş edilen 130 kişilik çok amaçlı iki salon her türlü toplantı ve seminer için kullanıldığı gibi yeri geldiğince derslik olarak da kullanılmaktadır.

Loboratuvarlar:
Okulda 2005-2006 öğretim yılında yaptırılan bir bilgisayar laboratuarı bulunmakta, bilgisayar destekli fen laboratuvarı kurma çalışmaları devam etmektedir.

Okul Kütüphanesi:
Okul kütüphanesiyle, kütüphane memuru bulunmadığından, kütüphane kulübü rehber öğretmenleri ve öğrencileri ilgilenmektedir. 2006-2007 öğretim yılında bilgisayar programıyla yeni bir işleve ve görünüme kavuşmuştur.

Spor Salonu:
Okulun spor salonu bulunmamaktadır. Bodrum kattaki spor yurdunda beden eğitimi öğretmenlerinin çalıştığı bir bölüm, masa tenisi oynanan bir alan ve spor malzemelerinin korunduğu bir alan bulunmaktadır.

Diğer Sosyal Faliyetler İçin Ayrılmış Olan Yerler:
2006-2007 öğretim yılında yaptırılan Toplam Kalite Yönetimi ve basın-yayın çalışmalarının yürütüldüğü bir çalıma odası bulunmaktadır.
2006 Ağustos ayında bina girişi, tören kürsüsü ve bahçe giriş kapısı yeniden düzenlenerek daha rahat kullanım sağlanmıştır

Sorunlarımız:
Okuldaki memur ve hizmetli sayısı yeterli değildir.
Okulun bina kapasitesi talebi karşılamakta yetersizdir.
Okuldaki derslik sayısının yetersizliği, yeni dersliklerin yapılmasını gerektirmektedir.
Sportif faliyetlerin yürütülebilmesi için yetrli alan ve spor salonu bulunmamaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 384
favori
like
share