İzmir - Bergama - Akif Ersezgin Anadolu Lisesi

1993-1994 eğitim öğretim yılında 2 sınıf ( 72 öğrenci ) hazırlık öğrencileri ile, Bergama Lisesi Müdürü Turgut AŞKIN' ın Müdür Vekilliğinde, Bergama Lisesi' nin ek binasında öğretimine başlamıştır. 6 hafta sonra ek bir sınıf kararıyla 36 öğrenci daha kayıt edilmiştir.


Okul müdürü :
Turgut AŞKIN ( Bergama Lisesi Müdürü)
Müdür Baş Yard. :
Mehmet YILDIZ ( Bergama Lisesi Baş Md. Yard.)
Öğretmenleri :
Nejat ÇAKIROĞLU - Ayşe DİKİCİ - Nesrin ATİK

Gülsen TURHAN - Nejla TOPUZ - Çiğdem PALA
1994-1995 öğretim yılında ise Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu' nun eski binasına taşınmış, kesin kayıt döneminde 72 öğrenci kaydedilmiş, bakanlığımız emriyle bu sayı 108 çıkartılımıştır.
1995-1996 öğretim yılında Bilgem tarafından 108 öğrenci kaydedilmiş ve yarım gün uygulamasına geçilmiş tüm sınıflar öğleci olmuştur.
1996-1997 öğretim yılında ise 108 öğrenci kaydedilmiş (3 sınıf), Zübeyde Hanım İlköğretim Okulu' nda 6 şube, İsmail Hakkı Pamukçu İlköğretim Okulu' nda 6 şube olmak üzere yarım gün öğleci eğitim öğretim başlamış ve tamamlanmıştır. Anadolu Lisesi 8. sınıf öğrencileri girdikleri LGS sınavında, cumhuriyet tarihinde ilk defa İzmir Fen Lisesi' ni asil olarak kazanmıştır.

* Ulaş Sözen ( Türkiye 35.si) İzmir Fen Lisesi
* Bülent Yücesoy ( Türkiye 142.si) İzmir Fen Lisesi
* Ayça Tanrıkulu ( Türkiye 166.sı) İzmir Fen Lisesi
* 24 öğrencimiz Ankara, Eskişehir, Bursa, Çanakkale, Turgutlu Fen Liseleri' ni, 2 öğrencimiz de Askeri Okullar' da eğitim alma hakkı kazanmışlardır. Böylece Anadolu Lisesi bir güzide sınıfını kaybetmiş ve Fen Liseler' ne kazandırmıştır. ( 1997 yılından 2008 e kadar İzmir Fen Lisesi' ni kazanan öğrenci olmamaıştır.) Eğitimde hedefler koyup, bu doğrultuda politikalar üretmenin ne kadar doğru olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır.

BERGAMA AKİF ERSEZGİN ANADOLU LİSESİ İNŞASI
Bergama Belediye Başkanı Sefa Taşkın'ın girişimleriyle bulunduğumuz arsa tahsis edildi. Hayırseverimiz Akif Ersezgin'e okulumuzun projesi kendisine gösterilerek ikna edildi ve İzmir Valiliğince protokol imzalandı.Hayırseverimiz şu an ki binamızın kaba inşaatını yapıp, çatısını da tamamlamıştır. Okul idaresinin ve İzmir Valisi Kutlu Aktaş tarafından ikne edilmesi sonucu, okulumuz ince inşaatını da müteahhit olarak hayırseverimiz almıştır. Fakat ihalede belirlene işlerin yerine çok daha kaliteli işler sergilenmiştir. Örneğin; kum kireç sıva yerine saten, normal kapı yerine kaplama, sıradan karo yerine granit karo kullanmıştır.

1996-1997 eğitim öğretim yılında ilköğretim ikini kademesinden ilk mezunlarını veren, Bergama Anadolu Lisesi toplam 12 şube, Zübeyde Hanım ve İsmail Hakkı Pamukçu İlköğretim Okulları olmak üzere 2 ayrı okulda eğitim öğretimini tamamlamıştı. 97 yılında okulumuza gelecek 3 yeni şube öğrenciye derslik bulunamamaktaydı. Mezuniyet töreninde Okul Müdürümüz Sayın Nuri Çiftçi konuşmasını bu düşünceler üzerine oturtmuştu. Daha sonra söz alan hayırseverimiz, Akif ERSEZGİN, "Müdür Bey'in mesajını aldım. Önümüzdeki yıla bu okulu yetiştireceğim" dedi. Bu söz üzerine çok tempolu bir çalışma sergilendi. Kendilerine okulumuz, öğrencilerimiz ve çalışanlarımız adına çok teşekkür ederiz.

1997-1998 eğitim öğretim yılına kapısız, penceresiz, elektriksiz, susuz, yolsuz ve kanalizasyonsuz ama büyük bir heyecan ve mutlulukla başladık. Eğitim öğretime başlamamızdan 10 gün sonra da tüm eksiklerimizi giderdik. Okulumuzu bugünkü güzide görüntüsüne kavuşturduk.


BERGAMA AKİF ERSEZGİN ANADOLU LİSESİ ve BAKANIMIZ
Sayın Milli Eğitim Bakanımız Metin Bostancıoğlu 15 Şubat 2001 saat 15:44' te okulumuza geldiğinde, folklor ekibimizin Bergama Zeybeğiyle karşılandı. Milli Eğitim Bakanlığı müşteşarı, Bergama Milletvekili (Mehmet Çümen) ve İzmir Valisiyle birlikte okulumuza girişte,Sevgili Öğrencilerim; Bakın tam 41 yıl sonra İzmir Atatürk Lisesi'nden okul arkadaşlarım Akif Ersezgin, Mehmet Kutlu ve Gürbüz Bağana ile tekrar buluştuk. Sizinde uzun yıllar sonra bugünkü okul arkadaşlarınız ile iyi meslekler edinmiş olarak, tekrar buluşmanızı, görüşmenizi dilerim. Okul arkadaşlıkları bu denli kıymetlidir, dedi.

Edebiyat Öğretmenimiz Ahmet Buldan'ın açılış konuşmasından sonra, şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşımızı birlikte söyledik. Hayırseverimiz ve dönem elediye Başkanımız Sayın Akif Ersezgin' in Hoşgeldin Bakanım konuşmasında, bu okulu inşasında bulunmaktan ve bu günlere geldiğini görmekten ne denli mutlukuk duyduğunu, bu okulun inşasında başlamaya birlikte karar verdikleri eşine ve ailesine olan teşekkürlerini belirtti.Milletvekilimiz Sayın Mehmet Çümen'in, ülke gelişiminde eğitimin rolü konulu konuşmasını takiben, Sayın Bakanımız, Hayırseverimiz Akif Ersezgin' e hitaben, sizi yetiştiren anne ve babaya minnettarım diyerek başladığı konuşmasında;

Sayın Başkanım; (Akif Ersezgin) Dünkü görüşmemizde bana, nasıl oluyorda farklı insanlar farklı ortamlarda aynı ifadeleri söyleyebiliyorsunuz diye sormuştunuz. Az önce yaptığınız konuşmanızda,"kendimize karşı sorumluluklarımız var, ailemize, toplumumuza, devletimize ve milletimize karşı sorumluluklarımız var " dediniz. Bu okulu yaptırmanız ve Belediye Başkanlığına aday olmanız sizdeki bu sorumluluk bilincinin göstergesidir.Konuşmanızda geçen her cümle benim düşüncelerimle paraleldi. İşte sizi ve beni aynı düşünce, ifade ve hedeflere yönlendiren ortak nokta budur. Siz bir "eğitim gönüllüsü"sünüz. Size Milli Eğitim Baknı olarak tüm konularda yardımcı olacağım. Yatılı Bölge Okulu ve Spor Salonu inşası ile ilgili, Sayın Mehmet Çümen ile birlikte hep yanınızda olacağım. Sayın Başkanım, Milli Eğitim Bakanlığı "Onur Belgesi" ni size takdim etmek istiyorum" dedi.. 10. Yıl Marşı' nı birlikte söyledikten sonra Sayın Bakanım bahçemize palmiye ağacı dikti ve 16:42 de okulumuzdan ayrıldı. Kendisine bu ziyareti için çok teşekkür ediyoruz.


Bahçelievler Mh. 10. Sk No:4 Bergama /İZMİR
Telefon: 0232 632 80 36
Fax: 0232 631 28 62

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1106
favori
like
share