Beden Eğitimi ve Spor Bölümleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular1-Herhangi bir branştan lisanslı olmanın bir etkisi var mı?
Cevap: Birkaç üniversite antrenörlük bölümü için lisans zorunluluğu istemektedir ör: M.Ü, Kocaeli ÜNİ., çoğunluk böyle bir zorunluluk istemez.

2-Profesyonel oyuncu olmanın bir etkisi var mı?
Cevap: Büyük bir etkisi bulunmamaktadır. Sadece sportif manada diğer sedanter insanlara karşı kondisyonu daha da fazladır. Ancak Unutmayın sporcu olmayabilirsiniz fakat profesyonel sporculardan daha yetenekli olabilirsiniz.

3-Milli sporcu olmanın etkisi var mı?
Cevap: Evet . Milli sporcular Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alacakları milli sporcu olduklarını gösterir resmi belgeleri, durumlarını anlatan bir dilekçe ile birlikte başvuru belgelerine eklemeleri gerekmektedir. Daha sonra milli sporcular ÖSS’ den 160 taban puan almaları başvuru için yeterli olacak olup; diğer sınava girecek elemanlar gibi yetenek sınavına aynen tabi tutulurlar.
Ayrıca uluslar arası dünya, Avrupa, Olimpiyat şampiyonlarında ilk üç dereceye giren sporcuların ise atamaları YÖK’e müracaat edildiğinde YÖK’ ün kontenjanından sınava tabi tutulmaksızın yerleştirilirler.

4-Hangi üniversitenin yetenek sınavına gireceğimize nasıl karar verebiliriz?
Cevap: Bu çok önemli bir sorudur. Çünkü çoğu öğrencilerin bu bölümlerin yetenek sınavlarının nasıl yapılacağını bilmedikleri halde başvurdukları bir gerçektir.
Yetenek sınavları başvuru ücretleri üniversitelere iyi bir gelir getirdiğinden ÖSS birinci basamak sınavını kazanmak başvuru için birçok üniversite tarafından yeterli görülmektedir.Bu sebeple bu sınavlara hiç sporla alakası olmadığı halde sadece ÖSS sınavını düşük bir puanla kazandığından, son bir ümit olarak giren öğrenci sayısı bir hayli fazladır. Öyleyse sporla hiç alakanız yoksa başvuruda bulunmayınız.
Hangi Üniversitenin yetenek sınavına nasıl gireceğinizi antrenörlerimiz sizleri antrenmanlarda belli periyotlarda izledikten sonra hakkınızda raporu bizlere getirirler, bu raporlara göre yönlendirilirsiniz.

5-Bütün bu üniversitelerin yetenek sınavlarının hepsine birden hazırlanılır mı?
Cevap: Hazırlanılır, ancak bizim bünyemizde yeteneklerinizin elverdiği maksimum 3 üniversitenin programına hazırlanılır. Ne kadar çok okulun sınavına girersem alternatifim o kadar fazla olur diye düşünmeyin çünkü çok sınava girmek performansı o kadar bitirmek demektir. Onun için yeteneklerinizin uygun olduğu 3 üniversitede yoğunlaşırız.

6-Bu bölümlere girebilmek için çok mu iyi sporcu olmak gerekir?
Cevap: Hayır. ‘’ben kazanamasam kim kazanır’’ şeklinde düşünen iyi sporcuların çoğu özellikle hazırlanmadıklarından genelde kaybetmektedirler.buna rağmen çok iyi sporcu olmadıkları halde birkaç ay gibi bir süre bu sınavlara yönelik hazırlanan öğrenciler başarılı olmaktadırlar.tabii ki olacaklardır.çünkü siz her istasyonu aylarca çalışın, bir diğeri de sınav günü aynı işi yapmaya kalksın.hiç çalışanla çalışmayan bir olur mu?

7-Hiç sporculuğu olmayan biri bu bölümlere çalışınca girebilir mi?
Cevap: Evet girebilir, çünkü üniversitelerin spor bölümleri ÖSS ve yetenek sınavında sorulan testlere göre öğrenci almaktadır. Bu nedenle bu yetenek sınavlarında elit tabaka da sporcu olmanıza gerek yoktur. Önemli olan ÖSS puanı ve Yetenek sınavlarındaki testleri antrenörlerimiz nezaretinde gayretli bir şekilde geçirmenizdir.Nihayetinde alınacak öğrencilerin eğitici öğretmenler olacağı da göz önünde bulundurulacak olursa sistemin istediği elit sporcudan çok eğitici ruha sahip kişilerin de bu yapının içerisinde yer almasıdır.

8-Herhangi bir branşım yok, en kolay hangi branştan hazırlanabilirim.
Cevap: Yetenek sınavı yapan bölümlerin hepsi branş sınavı yapmamaktadırlar. Yapanlar ise her branştan sınav açmamaktadırlar. Sınavlarda yer verilen branşlar futbol , basketbol, hentbol, voleybol, güreş, atletizm,taekwondo, yüzme, cimnastik masa tenisi, badminton vb.branşlardır. Bu branşlardan hangisine yönleneceğinize sizleri çalıştıran antrenörlerimizin raporları belirleyecektir. Önemli olan sizlerin anatomik yapınızın uygunluğudur. Ör :Patlayıcı kuvvetiniz iyi ise branş olan sınav yerleri değil koordinasyon sınavı yapan üniversitelere yönlendirilirsiniz.

9-Özel Yetenek Sınav İçeriği Nasıl Olmaktadır?
Cevap:Yetenek sınavlarında, koşu, branş, esneklik, dayanıklılık ve koordinasyon ana dallarında sınav sistemi uygulanmaktadır. Bu dalların içeriğini ilgili BESYO Yönetimi belirlemektedir. Bu nedenle adaylar her ilde farklı sınav programlarıyla karşılaşabilmektedirler, bunun için birkaç yerde sınava girecek adayların bu duruma çok hazırlıklı olması ve buna uygun antrenman programlarında çalışmalarını yürütmesi gerekmektedir.

Koşu: 30,60,100, 400, 800, 1500, 2400 metre vb. uzunluklarda koşu sınavlarıdır. Bayanlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Bazen eleme için yapılacağı gibi, bazen de puan için uygulanabilmektedir. Uzun süreli ön hazırlık gerektiren sınav türüdür.

Branş: Okulların eğitimlerini verdikleri ve bünyelerinde eğitmenlerini barındırdıkları branş sınavlarıdır. Her BESYO ‘da farklılık göstermektedir. Genel anlamda takım ve bireysel spor branşlarında uygulanır. Her branş sınavında sizden istenen hareketleri sergilersiniz, başarınıza göre ilgili sınav gözetmeninden puan alırsınız.Başta Marmara Üni ve Dumlupınar Üniversitesine olmak üzere birkaç üni. Branş ağırlıklı sporculara özgü sınav yapmaktadır.

Esneklik: Birkaç BESYO ‘da uygulanmaktadır. Olması gereken sınav modüllerinden birisidir. Burada alacağınız başarı hem antrenman düzeyinizin hem de kalıtsal anatomik yapınızın hangi düzeyde olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

Dayanıklılık: Farklı sınav türlerinde uygulanabilmektedir. Genelde adayların konsantrasyonlarını ve enerjilerini test etmek için uygulanır. Bu sınav türüne en uygun örnek; (Mekik) koşusudur.

Koordinasyon: Hemen hemen her sınav programında karşılaşılan bir türdür. Adayın, sürat, çabukluk, denge, dikkat, motivasyon kriterlerinin ölçüldüğü sınav türüdür. Engellerle zorlaştırılmış çeşitli istasyonlarla belirlenmiş parkuru en kısa sürede tamamlamanız gerekmektedir. Her okulda farklı istasyon ve sürelerde uygulanmaktadır. Standart bir uygulama yoktur. Bazı üniversiteler sadece koordinasyon ile sınavı tamamlar bazılarında ise koordinasyon sınav basamaklarından sadece birisidir.

10-Bu sınavlara nasıl ne kadar sürede hazırlanabilirim?
Cevap:Ülkemizde 60 farklı ilde sınav yapıldığından adayların önceden girecekleri sınavlara tam olarak hazırlanması gerekecektir. Bazı sınavlara 1 aylık hazırlık dönemi yeterli iken, bazı sınavlara ise, 4–5 aylık hazırlık dönemleri gerekmektedir. Bunun nedeni vücudumuzun her zorluk derecesine farklı tepki vermesi ve metabolizmanızın o efor düzeyine erişmiş olması gerektiğindendir. Koşu (400, 800, 1500, 2400 metre vb.) sınavlarında adayların yüksek efor sarf etmesi gerekmektedir. Bu nedenle uzun mesafe koşulara hazırlıkla kısa mesafe (sprint) koşularına hazırlık antrenmanları süre ve içerik olarak farklılıklar gösterecektir.

11-Spor Akademisine Kimler Başvurabilir?
Cevap: -Öss Birinci Aşama Sınavında 165 Puan Ve Üzeri Puan Alan Bütün Adaylar Başvuruda Bulunabilir. Puan Türü Herhangi Biri (S.A - E.A - Söz)
-Puanları Kırılmadan Öğrenci Alan Tek Üniversite (Meslek Liseleri)
-Sporcu Olmaya Bilirsiniz, Spor Yeteneğinizle Akademiye Girme İmkanınız Var.
-Öss Puanı`nın % 47 Orta Öğretim Puanı % 16 Etki Ettiğini.
-Bizler Öğrencinin Sportif Özelliğine Göre, Öss Puanına Göre Üniversite Seçip Yerleşmelerini Sağlıyoruz.
-Spor Akademilerine Sadece Sporcular Değil Öss Puanı İyi Olan Öğrencilerinde Girme İmkanları Bulunmaktadır.
-Bütün Üniversiteler Sınavlarını Kendi Bünyesinde Ve Farklı Tarihlerde Bağımsız Olarak Yapmaktadır.
-Bütün Üniversitelerin Sınav Tarihleri Ve Sınav Sistemleri Birbirine Benzememektedir.
-Hiçbir Öğrenci Hazırlık Kurslarına Katılmadan Girmesi Mümkün Değildir, Bizler Bütün Öğrencilere Sınav Sistemine Uygun Olarak Hazırlamaktayız.
aLıntı...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4835
favori
like
share