[span=red]"Tek hedef play-off oynamak için yakalanılması istenen ikincilik." [/span]

17 Ağustos Çarşamba günü Bulgaristan ile deplasmanda yapılacak milli maç öncesi ilk basın toplantısını düzenleyen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yeniden milli takımın teknik direktörü olmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek, "Yeni teknik adam olmuş gibi heyecanlıyım" dedi.
Fatih Terim, yanındaki antrenör arkadaşlarıyla beraber yaklaşık 150-200 kez bu milli formayı giydiklerini kaydederek, "Biz bu milli formayı yıllarca taşıdık. Teknik adam olarak 6 sene milli takımda görev yaptım. Şimdi yeniden görevdeyim. Yeni teknik adam olmuş gibi heyecanlıyım. Herkeste tatlı bir heyecan var. Önemli birşeyleri başarmak isteyen bir grubun hareketlerini görüyorum" diye konuştu.

Her Maç Final Havasında
Dünya Kupası elemelerinde grubun son durumunu da değerlendiren Terim, "Gruptan 1 takım çıkmış. En iyi 2. olma ihtimalimiz yok. Bize kalan tek hedef play-off oynamak için yakalanılması istenen ikincilik" dedi.

Terim, bu hedef için gruptaki en iyi 2 takımla arka arkaya oynayacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Rakiplerimizden Danimarka da kayıp halinde işinin daha zor olacağını biliyor. Bizim kaybımız halinde de Danimarka umutlarını devam ettirirken, bizimki çok zor olabilir. Yunanistan, Danimarka ve Ukrayna maçlarına baktığımızda galibiyetimiz yok. Burada Danimarka karşısında mutlaka galibiyet almamız lazım. İki önemli engelimiz var. Başta Danimarka sonra Ukrayna. Keşke biz Ukrayna ile oynarken, onlar da Yunanistan ile oynasaydı. Bizden sonra son duruma göre oynayacaklar. Bu da bizim için ufak da olsa handikap. Danimarka'dan sonra lidere gideceğiz. Son maçımız olan Arnavutluk da önemli bir deplasman.

Son 3 maçın 2'sinin deplasmanda, 2'sinin güçlü takım olması işimizin kolay olmadığını gösteriyor. İlk başta fikstür toplantısında öyle icap etti herhalde. Her maçı final havasında oynayıp, 2. olarak play-off'a gitmek ve oradan da finallere kalmak en büyük arzumuz."

Oyunculara Sahep Çıkalım
Terim, taraftarlardan milli maçlarda oyuncular için kulüp ayrımı yapmamalarını ve tüm oyuncuları milli takım oyuncusu olarak bağırlarına basmalarını istedi.

Oyuncularla yaptığı görüşmede bu konudaki hassasiyetlerini gördüğünü anlatan Terim, "Hangi statta, hangi ülkeyle oynarsak oynayalım, bizim oyuncularımızın forması kırmızı-beyazdır. (Benden niye yok) gibi tepkiler oyuncularımızın moralini bozuyor. Herşey bir tarafa sadece kırmızı-beyaz renkler içinde mücadele eden bir grup var. Taraftarlar artık bizim 12 oyuncuyumuz da değil. Resmen içimizde olması lazım. En kötü oynadığımızda takımı harekete geçirmesi lazım. Bunu yaptılar yine yapacaklar. Ama oyuncularımızın yaptıkları hataları kulübün dışında görürsek onları milli takım oyuncusu olarak bağrımıza basarsak bundan büyük fayda olmaz" diye konuştu.

Taraftara Uyarı
Terim, Türkiye'de yapılacak Danimarka maçında taraftarların çok dikkatli olmasını ve sahaya birşey atmamaları gerektiğini söyledi.

Son Yunanistan maçında yaşanan olayların bardağı doldurduğuna dikkati çeken Terim, "Eğer Danimarka maçında sahaya bir pet şişe atılır veya milli marşlarını ıslıklama olursa, play-off maçını dışarıda oynarız. O noktaya geldiğimizi federasyondan arkadaşlar ikaz etti. Son Yunanistan maçının bardağı doldurduğunu söylediler. Böyle birşey yaşanırsa, ceza olarak bizi dışarda oynatabilirler. Birkaç kişinin yaptığı hata topluma maledilemez ama milli takıma mal edilebeliyor" dedi.

Danimarka Maçında Kale Rüştü'nün
Terim, şu anda takımında forma giymeyen Rüştü'nün kendileri için önemli bir oyuncu olduğunu ve Danimarka maçında bu oyuncuyu oynatacağını söyledi.

Volkan'ın da performansının kendilerini sevindirdiğini anlatan Terim, "Rüştü, bizim için ve Türk futbolu için önemli. Kendisi hazıra doğru geliyor. Danimarka maçında da Rüştü oynayacaktır" diye konuştu.

Hakan Şükür Milli Takıma Lazım
Terim, uzun bir aradan sonra yeniden milli takıma çağrılan Hakan Şükür'ün faydalı olacağını düşündüğü için kadroda olduğunu söyledi.

Fatih Terim, Hakan Şükür ile Fatih Tekke arasında bir sorun olup olmadığı şeklindeki bir soru üzerine, şöyle konuştu:
"Fatih Tekke, yetenekli bir oyuncudur. Hakan Şükür de milli takıma lazım bir oyuncu. İkisi bir arada oynarlar, tek tek oynarlar ve görev verilmediğinde otururlar. Ama ikisi de milli takıma lazım. Bu konunun herkes tarafından kullanılan bir konu olacağını düşünmüyorum. Burası milli takım. Görev verilir, kimse görevden kaçmaz. Bugün 3 gol atan Halil var. Serhat'ı da bazen sağ tarafta santrfor olarak düşünebiliriz. Maç bize neyi gerektirirse onu yapacağız. Hakan ile Fatih çok iyi anlaşıyorlar. Daha önce de beraber oynadılar. Biz milli takıma oyun sistemine yararlı olacak oyuncuları çağırıyoruz. Hakan milli takıma yararlı olmuştur. 100'e yakın milli olmuştur. Faydalı olacağını düşündüğümüz için burada. Fatih'in milli sayısına baktım, az, biraz daha olmalı."

Bülent Sembolik Olarak Oynayacak
Terim, milli takım aday kadrosuna çağırdığı kaptan Bülent Korkmaz'ın bu maçla veda edeceğini ve sembolik olarak 5-10 dakika oynayacağını kaydetti.

Bülent gibi 100'den fazla milli olmuş, Türk futboluna, milli takıma ve Galatasaray'a önemli hizmetler yapmış bir oyuncuyu onore ederek, veda etmesini temin etmek amacında olduklarını ifade eden Terim, "Avrupa'nın birçok yerinde bu örnekler var. Bu kararı verirken Oğuz hoca 'keşke bizler de böyle yolcu edilseydik' dedi. Bülent takım kaptanı olarak sahaya çıkacak ve 5-10 dakika sembolik olarak oynayacak. Daha sonra arkadaşlarıyla hep beraber uğurlanacak. Danimarka maçı öncesi bizlerin ve federasyonun Bülent'e bir takım hediyeleri olacaktır" diye konuştu.

Bu Kadroya Bağlı Kalacağız
Fatih Terim, Dünya Kupası elemelerinin sonuna kadar ellerinde bulunan kadroya bağlı kalacaklarını söyledi.

Kadroda 12 maçın 9'unu oynamış oyuncuların ağırlıkta olmasını istediklerini anlatan Terim, şöyle devam etti:
"Yoksa kafamızda Anadolu'dan tespit ettiğimiz oyuncular var. A 2 ve ümit milli takımda görüp bu tarafa almayı düşündüğümüz arkadaşlar da var. Ama bu kadro istikrarını korumaya devam edeceğiz. Bu oyunculardan oyunda ve sistemde yapacağımız ufak değişiklikleri isteyeceğiz. Bulgaristan maçında her zaman oynayan oyunculardan Necati, Tuncay, Ömer, Yıldıray yok, Halil'in durumu belirsiz. Bulgaristan provasında rakamlardan ziyade oyun felsefemizi içeren birkaç uyarımız olacak. Bir arada olmak istiyoruz. Bu bizim için yeterlidir."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 468
favori
like
share