İzmir - Buca - İzmir Işılay Saygın And.Güzel San. Lisesi


Milli Eğitim Bakanı Sayın Avni Akyol döneminde Türkiye çapında Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi kurulması için karar alındığı zaman o sırada İzmir Milletvekili olan Işılay Saygın, bu okullardan birinin de İzmir’e / Buca’ya kazandırılması için önemli girişimlerde bulunmuştur. Işılay Saygın’ın çabalarıyla Buca Lisesi bahçesinde bulunan ve daha önce kütüphane yapılması için karar alınan tarihi yapı, İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi olarak 1990 yılında eğitim-öğretime başlamıştır.

İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, bugünkü modern binasına 1998 yılında taşınmıştır. Işılay Saygın, okulumuza maddi ve manevi desteklerini halen sürdürmektedir. İçindeki bütün demirbaşlar ve çok sayıda kitap bağışladığı okulumuz kütüphanesi, okul bahçesinin çevre düzenlemesi onun eseridir. Okulumuza yapmış olduğu maddi ve manevi desteklerden dolayı İzmir Valisi Sayın Kutlu Aktaş’ın teklifi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla 1998 tarihinde okulun adı “İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi” olarak kabul edilmiştir.

22.000 metrekarelik alanda; spor salonu, konser salonu, sinema salonu, karma öğrenci pansiyonu, yemekhanesi, resim atölyeleri ve müzik çalışma odaları ile donatılmış okulumuz, öğrencilerin bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde adeta bir üniversite kampüsü niteliğindedir.

Okulumuzda resim ve müzik olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır. Güzel Sanatlara karşı ilgi ve yeteneği olan İlköğretim 8. sınıf öğrencileri okulumuza başvurabilirler. Gerekli koşulları taşıyanlar, okula giriş için yapılan yetenek sınavlarına alınırlar. Sınavı kazanan öğrenciler, okulumuzda eğitim almaya hak kazanır. Okulumuzun “Anadolu Lisesi” statüsünde olması nedeniyle yabancı dil ve genel kültür dersleri de eğitim programında yer almaktadır. Okulumuzda çalışan resim ve müzik öğretmenleri, bakanlıkça düzenlenen branş sınavlarına katılarak; genel kültür dersi öğretmenleri de yine bakanlıkça düzenlenen “Anadolu Lisesi Öğretmenleri Sınavı”na katılarak atanırlar.

Alanlarında uzmanlaşmış öğretmenler tarafından eğitilen öğrencilerimiz, çoğunlukla eğitim fakülteleri, güzel sanatlar fakülteleri, konservatuarlar, müzik teknolojisi, müzik sahne sanatları fakülteleri ile mimarlık-mühendislik fakültelerinin endüstri tasarımı, iç mimari bölümlerine başvurarak üst eğitimlerini sürdürebilirler.

14. dönem mezunlarımızı vereceğimiz bu döneme kadar üniversiteye yerleşme oranımız %98.9’dur. Mezunlarımızın önemli bir kısmı üniversitelerin ilgili bölümlerinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Okulumuzdan mezun olan iki öğrenci ise okulumuzda müzik öğretmeni olarak görev yapmaktadır.


ADRES:
Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Adatepe Mahallesi 3/8 Sokak. No:1–3

Buca/ İZMİR

TELFON/FAX
Tel: 0232 420 07 64

Faks: 0232 440 79 62

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2693
favori
like
share