Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi - Trabzonda Bulunan Liseler
Kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu Ticaret, Bankacılık, Sigortacılık, Muhasebe, Büro, Borsa ve Finans hizmetleri alanında görev alacak veya kendi başlarına iş yapabilecek nitelikteki insan gücünü yetiştiren; öğrencileri iş hayatına ve yüksek öğretime hazırlayan Ticaret Meslek Lisesi ilçemizde, Milli Eğitim Bakanlığının 420/19054 sayılı olurlarıyla 18 Eylül 1975 tarihinde Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi adıyla açılarak 1975 – 1976 öğretim yılanda 232 öğrenciyle başlamıştır.

Geçici olarak o günkü eski belediye binasında faaliyet gösteren okul daha sonra lisenin eski binasına (şimdiki İlçe Tarım Müdürlüğü) taşınmıştır.

1994 – 1995 öğretim yılında taşındığımız bu günkü hizmet binamız fiziki kapasiteyle yeterli olup; okulumuzun derslik, salon ve her türlü araç-gereci Tam Gün – Tam Yıl uygulamasıyla halkın hizmetine sunularak topyekün eğitim-öğretim yapılmaktadır.

2005 – 2006 öğretim yılına kadar 3781 öğrenci okulumuza kayıt yaptırmış bunların 3035' sı mezun olmuş, 589 'u tasdikname ve diğer sebeplerle okuldan ayrılmış, 93 öğrenci ile halen öğrenime devam etmektedir.

2005–2006 Öğretim Yılında Okulumuzda “BİLGİSAYARLI MUHASEBE” ve “BİLGİSAYAR PROĞRAMCILIĞI” olmak üzere iki bölüm açılmıştır.

3308 Sayılı Mesleki Yasası gereğince öğrencilerimiz son sınıfa geldiklerinde haftada üç gün, aldıkları eğitimle ilgili olarak devletçe sigortalanıp, alanlarıyla ilgili işyerlerinde uygulamalı eğitim yaparak, yaşlarına uygun asgari ücretin yüzde otuzunu almaktadır. Bu ise öğrenciyi daha okul yıllarında iş hayatıyla tanıştırmakta ve mezuniyetten sonra gireceği işten beceri kazanmasını sağlamaktadır. Son yıllarda kamu ve özel sektörden, okulumuz öğrencilerine Meslek Eğitimi yaptırmak üzere talepler artmaktadır.

Amacı üniversiteye öğrenci hazırlamaktan çok Ticaret ve hizmet, Bankacılık, Turizm ve Finans alanlarına ara eleman yetiştirmek olan okulumuz mezunlarının sekiz yüz kadarı değişik fakülte ve yüksekokullara girerek mezun olma başarısı göstermiş, diğerleri ise aldıkları eğitimle ilgili kamu ve özel sektörlerde istihdam imkânı bulmuşlardır.

4702 sayılı yasayla öğrencilerimiz okulumuzda bitirdikleri bölümün devamı niteliğinde olan Meslek Yüksekokullarına sınavsız girecek, buradan mezun olacaklar belli bir kontenjan dâhilinde Muhasebe-Finansman öğretmeni ve Bilgisayar öğretmeni olarak mezun veren fakültelerin 3. sınıflarına geçiş yapabileceklerdir. Bu yasanın yürürlüğe girmesiyle okulumuza olan öğrenci akışının artacağı beklenmektedir.

Okulumuzun sosyal ve kültürel etkinleri her yıl artarak devam etmektedir. Folklor ekibimiz okulumuzu il ve ilçe düzeyindeki yarışmalarda temsil ederek; 1998–1999 öğretim yılında bölgesinde en yüksek puanı alarak ilçe birincisi, 1999–2000 öğretim yılında yine ilçe birinciliği ve il üçüncülüğü kazanmıştır. Değişik yıllarda “Kimliğimi Arıyorum”, “Ferhat ile Şirin” ve “Balıkesir Muhasebecisi” gibi oyunları hazırlayarak ilçe halkına ve öğrencilere sergilemiştir. Ayrıca 1998 –1999 öğretim yılında Trabzon Devlet Tiyatrosunun düzenlediği Tiyatro Festivaline “Ferhat ile Şirin” isimli oyunuyla katılarak büyük beğeni kazanmıştır.

Halen (2005 – 2006 öğretim yılında) bir müdür, iki müdür yardımcısı, yedi öğretmen, bir memur ve iki yardımcı hizmetliyle eğitim ve öğretim çalışmalarımız sürmektedir. Bugüne kadar 117 öğretmen ve yöneticinin görev yaptığı okulumuzda iki asil ve iki vekil müdür görev yapmıştır.

Beşikdüzü Ticaret Meslek Lisesi olarak bundan sonraki yıllarda da bölgemiz ve ülkemiz gençlerini Türk Milli Eğitiminin amaçları ve Atatürk ilkeleri doğrultusunda eğitim ve öğretimine devam edecektir .


Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: TRABZON / BEŞİKDÜZÜ
Adı: BEŞİKDÜZÜ TİCARET MESLEK LİSESİ
Adresi: CUMHURİYET MAH. OKULLAR CADDESİ 61800 BEŞİKDÜZÜ
Telefon Numarası: 4628713202
Faks Numarası: 4628713202

[url]http://bestim.meb.k12.tr[/url]

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 773
favori
like
share