Tadı damağımızda kalacak


Roald Dahl'ın dünyasıyla Tim Burton'ın düş gücünün buluştuğu film çok keyifli, çok renkli ve adını aldığı çikolata kadar tatlı

Bir yönetmenin yaptığı işten keyif alması, projeye kendini severek adaması hemen her zaman olumlu sonuç verir. Elinde yeterli olanak yoksa bile en azından samimiyeti ortaya çıkar. "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" ise Hollywood'un bütün olanakları seferber edilerek gerçekleştirilmiş bir proje. Ama onu asıl başarılı kılan yönetmen Tim Burton'un filmi bir sipariş, bir iş olarak değil, yaratıcılığını özgürce kullanacağı bir büyük oyun olarak görmesi. Yanına da Philippe Rousselot gibi ustalar ustası bir görüntü yönetmeni ve şarkıları da bizzat besteleyen Danny Elfman'ı alınca ortaya müthiş bir ekip çalışması çıkmış.
Çocuk edebiyatının en iyi isimlerinden Roald Dahl'ın birbirinden hoş kitaplarından biri olan "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" eş derecede hoş bir filme dönüşmüş Tim Burton'ın elinde. Burton, genelinde kitaba sadık kalmakla birlikte mizahı yetişkinlere de hitap edecek birkaç ekleme ve değişiklik yapmış filmde. Roald Dahl'ın düş gücünü günümüz izleyicisinin zevkiyle bağdaştıracak bağlantılar kurmuş. Sonuçta ortaya çok keyifli, çok eğlenceli, çok canlı, çok renkli her yaştan ve eğilimden izleyiciye göre bir film çıkarmış.
Kahramanımız Charlie, yoksul evlerinde annesi, babası, yataktan çıkamayacak kadar yaşlı anneannesi, dedesi, babaannesi ve büyükbabasıyla sade suya lahana çorbası içerek yaşıyor. Evlerinin yakınındaki devasa çikolata fabrikasında üretilen leziz tatlıları yılda sadece bir kere, o da doğum gününde yiyebiliyor. Hayatını çikolata ve şekerleme üretimine adamış eksantrik dahi Willy Wonka'nın, içeride nasıl üretim yapıldığına dair kimsenin fikri bulunmayan gizemli fabrikasına, Wonka çikolata tabletlerine konan beş altın bileti bulan çocukları davet edeceğini ilan etmesiyle başlıyor her şey. Wonka, sanayi casuslarından bezip fabrikasını kapatmadan önce orada çalışan dedesi Joe (kitapta öyle değil) da en az Charlie kadar merak ediyor fabrikada neler olduğunu ve Charlie'yi şansını denemesi için yüreklendiriyor. Diğer biletler neredeyse onları bulması kaçınılmaz olan obur, zengin, hırslı ve ukala dört çocuğun eline geçiyor. Charlie ise tamamen iyi talih sayesinde bir bilete kavuşuyor. Sonrası fantastik bir serüven. Her çocuğun ve tatlı seven yetişkinin bayılacağı fabrikayı Burton'ın ekibi pek güzel canlandırmış.

Yetişkinler için ünlü filmlere göndermeler var
Başlıca cazip öğe ise fabrikadaki harikalar değil. Orada çalışan Oompa Loompa'lar ve müzikal performansları. Bu gizemli işçilerin nitelikleri sürpriz olarak kalsın. Kitabı okumuş olanlar bile değişiklikler sayesinde şaşıracaktır. Ama Roald Dahl'ın sözleri kısaltılarak bestelenen müzik ve altın çağdan ödünç alınan müzikal numaralarla filmin en eğlenceli anlarını yaşıyorsunuz.
Kitapta dört çocuk anne babaları, Charlie ise Joe dedesiyle fabrikaya gider. Ama film bu kalabalığı kaldıramayacağı için birer ebeveyne izin verilmiş. Gezi boyu çocukların kötü yetiştirilmiş olmaları ve şımarıklıkları ilginç biçimlerde cezalandırılıyor. Ailesi tarafından sevgiyle büyütülen ve onlara yürekten bağlı, mutlu olmasını bilen Charlie, çocukça saflığı ve doğruyu temsil ediyor. Willy Wonka'ya ise Freudyen bir baba kompleksi eklenmiş. Bu, büyük bir olasılıkla karaktere derinlik katmak kadar Johnny Depp'e biraz daha fazla anlam yüklemek kaygısından kaynaklanıyor. Ama hiç de sırıtmamış film akışı içinde. Tim Burton, Johnny Depp ile birlikte çalıştığı "Makaseller" filmine ve kendisini dünya çapında üne kavuşturan filmi "Beterböcek"e yaptığı göndermelerle filme damgasını vuruyor. Ama asıl espriyi, televizyon budalası, şiddet içeren oyunlara meraklı ukala Mike Teevee'nin cezasını aldığı sahnede Stanley Kubrick'in "2001 Uzay Macerası"na yaptığı göndermeyle patlatıyor. Bütün bunların çocuklar değil yetişkinler için filme eklendiği apaçık.

"Charlie'nin Çikolata Fabrikası / Charlie and the Chocolate Factory"
Yönetmen: Tim Burton
Oyuncular: Johnny Depp (Willy Wonka), Freddie Highmore (Charlie Bucket), David Kelly (Joe Dede), Noah Taylor (Baba Bucket), Helena Bonham Carter (Anne Bucket)
Görüntü: Philippe Rousselot
Senaryo: John August
Müzik: Danny Elfman

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2319
favori
like
share
ach0w Tarih: 23.06.2008 00:28
dha büyük bi font yok muydu yahu

güzel filmdi, zaten Johnny Depp ile herşey güzel
sadenaz Tarih: 21.05.2008 01:31
EVET ÇOK GÜZEL Bİ SİTEYE GİRİŞ YAPTIM MUTLUYUMMMMMM
unalayturk Tarih: 05.05.2008 22:10
güzel site yapmışsın teşekürler
millat Tarih: 19.02.2008 19:30
geçen foxda görterdiler..güzel film teşekkürler..
taytenik Tarih: 19.02.2008 18:37
tşkkürler...
chosen Tarih: 09.10.2005 01:32
yok yok kardeş ancak bu kadar olur
Numberone Tarih: 30.09.2005 12:18
Teşşekkürler..
xewn u hevi Tarih: 28.09.2005 13:03
gerçekten güzel bir sinema kritiği idi. teşekkürler. öyle bir anlattın heveslendim valla...
bernaca Tarih: 24.09.2005 16:11
valla tşk