Amasya - Suluova - Suluova Lisesi

Suluova, Şeker Fabrikasının kurulması ile birlikte çok hızlı bir şekilde göç almaya başlamış, çok az bir nüfusa sahip olan ilçemizin 1960-1970 yılları arasında nüfusu otuz bine ulaşmış.

Artan Nüfusun Eğitim ve Öğretimini düşünen Suluovalılar bir Ortaokula ihtiyaç olduğu fikrinde birleşmişler. 1961 yılında "Ortaokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği" kurulmuş Derneğin Üyeleri ilk iş olarak okulun yeri ve arsasını tespit etme çalışmalarına başlamışlar. Bu konuda kendilerine büyük bir halk desteği bulmuşlar.En büyük destek Mehmet Bilgili adında bir vatandaşımızdan gelmiş ve bu vatandaşımız 8425 m2 arsasını okul yeri olarak bağışlamıştır.

Bağış olarak alınan bu arsa Ortaokulun yaptırılmasına büyük destek sağlamış ve hız vermiştir. Şeker Fabrikası, Eski Çeltek Kömür İşletmesi ve çocukların hiç olmazsa bir Ortaokul Eğitimini görmesi özlemini çeken fedakar Suluova Halkının yardımlarıyla Okul İnşaatına başlanmış ve kısa zamanda Okul yapımı tamamlanmış.

Nihayet 1962-1963 Öğretim yılında Ortaokul olarak Öğretime açılan okulumuz İlk Ortaokul Mezunlarını 1964-1965 Öğretim yılında 92 öğrenci olarak vermiş ve halkımızın özlemi gerçekleşmiştir.

Hızlı bir gelişme içinde olan Suluova'nın nüfusu artmaya devam ederken ortaya birde Lise ihtiyacı çıkmış Amasya'ya ve çevre ilçelere Liseyi okumaya gidenlerin sayısı artmış ve bu defa " Ortaokul Yaptırma ve Yaşatma Derneği" Lise yaptırmak için kollarını sıvamış.

1971-1972 Öğretim yılında Ortaokulun binasının bulunduğu bahçeye birde Lise binası yapılarak Öğretime açılmıştır. Lise düzeyinde de Eğitim ve Öğretim verilen okuldan 1973-1974 Öğretim yılında ilk mezunlar 59 öğrenci olarak verilmiştir.

Hem Ortaokul hem de Lise olarak Eğitim Öğretim verilen bu iki okul 1980 yılına gelindiğinde yetersiz kalmış ve 3.bir binaya ihtiyaç duyulmuş. Ulu önder Atatürk'ün Doğumunun lOO. yılına rastlayan 1981 yılında okul bahçesine bu defa 100. yıl binası yapılarak aynı yıl eğitime ve öğretime açılmıştır.

Öğrenci sayısı 2000'i aşan ve bünyesinde Ortaokul ve Lise bulunan Suluova Lisesi için yeni bir bina yapılması ihtiyaç haline gelmiş ve 1993 yılında 21 derslikli bir Lise Binası yapılması kararı Milli Eğitim Bakanlığımızdan çıkmış, 1997-1998 Öğretim yılında yeni Lise Binası hizmete girmiştir.

1997 yılında Zorunlu İlköğretimin 8 yıla çıkarılması ile birlikte okulumuzun bünyesinde bulunan Ortaokul kısmı 1999-2000 yılından itibaren kalkarak okulumuz Lise hizmetine devam etmeye başlamıştır.

1994-1995 Eğitim-öğretim yılın da okulumuz bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise açılmış ve bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere 4 yıl olan bu okul 1997-1998 yılında ilk mezunlarını vermiştir. Süper Lise olarak adlandırılan okul, İlköğretim Diploma Notu Ortalaması 4 ve 5 arasında olan İlköğretimden mezun öğrencilerin başvuruları ile Not Ortalaması sırasına göre almıştır. 2004-2005 öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfına öğrenci alınmamakta olup 2007-2008 öğretim yılında Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bünyemizden kalkacaktır.

1962 yılından 2000 yılına kadar Suluova Lisesi binlerce öğrenciye kucak açmış, bir çok başarılar elde etmiş, yetiştirmiş olduğu insanlar toplumun bir çok kademesinde görev almıştır. Bu güne kadar Ortaokul kısmından 8381 öğrenci, Lise kısmından 4782 öğrenci mezun etmiştir.
Suluova Lisesi akıp giden zaman içerisinde Türk Gençlerine ve Türk Milletine en iyi şekilde hizmet vermeyi ilke edinmiştir.


İstiyoruz ki;

*Bilginin geçici olduğunun bilinmesinin

*Ansiklopedik bilgiden çok olayları derinliğine kavramak gerektiğinin

*Eleştirel düşünme yetenekleri ile öğrenmeyi öğrenmenin önemsendiğinin

*Öğrenmede öğrenci-öğretmen etkileşimine değer vermenin

*Çok yönlü zihinsel gelişimin hedeflendiği çağdaş eğitim anlayışına sahip olmanın önemi kavransın.

· İstiyoruz ki; Eğitimci olarak etkileyiciliğimizi sürdürmek için kendimizi yenilemek, değişen şartlara cevap verecek durumda olmalıyız. Şartlara cevap veremeyen öğretmenlerin varlık nedeninin kalmayacağı bilinsin.

· İstiyoruz ki; Değişen şartların, yeni ihtiyaçların bize yüklediği yeni rolleri görebilmeli, gerekli yapılanmayı sağlamalı ve ancak bu şekilde varlığımızı sürdürebileceğimize inanmalıyız.

· İstiyoruz ki; Eğitim sisteminin amacına ulaşması iyi yetişmiş ve mesleğinde söz sahibi öğretmenlere bağlı olduğu bilinmeli.

· İstiyoruz ki; İyi bir eğitimci olabilmek için mesleğimiz hakkında yeterince bilgi sahibi olmamız, eğitici yeteneklerini kazanmış olmamız, eğitim sistemi ve politikalarını kavrayarak sistemin neresinde olduğumuzu ve diğer kademelerle bütünlük içerisinde çalışmayı öğrenmiş olalım.

· İstiyoruz ki; Başarılı olmak için öğrencilerle kişi olarak ilgilenmeliyiz. Her öğrencinin olabileceğinin en iyisi olması için onlara rehberlik ve önderlik yapmalıyız. Yeni rolümüz, öğrencinin ilgi ve yeteneklerini keşfetme ve geliştirmedir. Öğretmen kendisinin dışında birilerinin geliştirdiği programı uygulayan bir memur olmaktan kurtulmalıdır.

· İstiyoruz ki; Okulumuzda her veli, öğrencisine öğrenme için her türlü fırsatın verildiğini bilsin

· İstiyoruz ki; Okulumuzda, çalışanlar gerekenleri yaparken kendilerinden emin olsun. Doğruları yaptıklarında alacakları cevaptan korkmasın ve gerekenleri yerine getirmede endişeleri olmasın.

· İstiyoruz ki; Okulumuzda, herkes her gün daha iyiye ulaşmak için çalışsın.


İLKELERİMİZ
* İnanıyoruz ki ; Öğrencilerimiz ilk önce öğrenmeyi öğrenmelidir.

Okuldaki öğrenmeler dışarıdakilere benzetildiği oranda başarılı bir öğrenme olur.

Alternatif düşünceleri ortaya koyan ve düşünceye sınır getirmeyen ders kitapları daha etkileyicidir.

Ezberci eğitim gerçek öğrenmeyi engellemekte, öğrencinin bireyselliğini yok etmekte, özgün düşünceyi sınırlamakta, paradigmalara uymayan yeni verileri kabul etmemektedir.


Adres : Atatürk Bulvarı Kaymakamlık Lojmanı Karşısı Suluova/Amasya

Telefon : 0358 417 11 59

Beğeniler: 3
Favoriler: 1
İzlenmeler: 628
favori
like
share