Amasya - Merkez - Alptekin Anadolu Lisesi

Alptekin Gazi Danismendli komutanı ve Harezm Türkmenlerindendir.Türk beylerinden Artuklu Devletinin kurucusu Emir Artuk'un kölesi iken kahramanlıkları ve sadakati sebebiyle hürriyeti verilmiştir."Nasıru'd-Din" dinin yardımcısı ünvanı ile anılmıştır.İyi bir asker ve kahramanlıklarından ötürü "Artuki" denilmiştir."İltekin Gazi" olarakta anılmaktadır.

1075 Yılında Amasya'yı kuşatan Danişmend Ahmet Gazi ile birlikte kılıç sallamıştır.Aylarca süren kuşatmadan sonra Alptekin Gazi'nin ince zekası sayesinde Amasya ,Türk- islam orduları tarafından fethedilmiştir.
Zapt edilemeyen kaleyi kıvrak zekası sayesinde ele geçiren kahramanın mezarı ,bir zamanlar kendi adını taşıyan İltekin Köprüsü ,bugünkü Çağlayan Köprü (Tugay Yolu) yakınlarındaki yamaçtadır.Buradaki bağlarada "İltekin Bağları" ismi verilmiştir.

Alptekin Gazi Türbesi'nde Kadem Paşa Hatun'unda mezarının bulunduğu kaydedilmektedir.Hüseyin Hüsameddin Efendi Amasya Tarihi'nde bölgelerin adının eski kayıtlarda "İltekin" namıyla kayıtlı ve "Kadem Paşa" diye meşhur şeklinde tanıtmaktadır.

Bir zamanlar türbenin etrafı,boydan boya bir mahalle olup "Simre" namıyla tanınan kasabanın merkeziydi.Bu yerleşim yerinde bir cami,iki mescit ve bir mektebin bulunduğu 1642 de yazılmış olan tapu kayıtlarında görüldüğü yine Hüseyin Hüsammeddin Efendi'nin Amasya Tarihi'nde zikredilmektedir.

Okulumuz adını Amasya'yı fetheden şanlı komutanlardan biri olan Alptekin Gazi'den almıştır


358 213 08 33 213 08 34
HACILAR MEYDANI MAH. SADIK AHMETCAD.[/IMG]

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 827
favori
like
share