Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi - Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Tanıtımı
Müzik Bölümünde hangi çalgılar vardır?
Okulumuz Müzik Bölümünde okuyan öğrencilerimiz,Piyano dersini zorunlu olarak alırlar.Bunun yanında yaylı çalgılardan (Keman,Viyola,Viyolonsel ve Kontrbas)Gitar,Üflemeli çalgılardan(Yan Flüt,Trompet,Klarinet)Türk Müziği çalgılarından (Ud,Bağlama,Kanun)birini seçme şansı vardır.Çalgı seçimi öğrencinin isteği ve fiziksel yapısına uygunluğu kriterleride göz önüne alınarak yapılır.Kadrolu Öğretmeni olan çalgıların seçilmesi asıldır.

Müzik Bölümü sınavlarına nasıl hazırlanabilirim?
Müzik Bölümü sınavları Resim Bölümünde olduğu gibi iki aşamadan oluşur ve komisyon tarafından yapılır. MÜZİK ALANINDA AŞAĞIDAKİ SINAV TÜRLERİ UYGULANIR: I- MÜZİKSEL İŞİTME SINAVI ; (NA ) hecesiyle piyanodan çalınan tek sesi duyma - tekrarlama ; daha sonra da 2-3 ve 4 sesi duyarak ayırma. II- EZGİ ve RİTM TEKRARLARI ; Piyanodan çalınan ezgiyi ve ritmi tekrar edebilme. III- SES RENGİ ve ÇALGI : Öğrencinin ses renginin dinlenmesi için bir okul şarkısı veya marş söylemesi gerekmektedir.Ayrıca öğrenci daha önce bir müzik çalgısı çalmışsa çalgısında dinletmek üzere bir parça hazırlayabilir.

Resim Bölümü sınavlarına nasıl hazırlanabilirim?
* Sınavlar iki aşamalı ve en az 5 kişilik komisyon tarafından yapılmaktadır. Yetenek sınavı; yazılı,sözlü,uygulamalı sınav türleriyle yapılır. Her bir sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir.Sınavlar sonunda 50 puan ve üzerinde alanlar en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere sıralama yapılır.ilk 30 kişi asil,daha sonra gelenler yedek olarak sıralanır. SINAVLAR: SINAVLAR İKİ AŞAMALI OLACAK, ÖN ELEME OLMAYACAK ve TÜM ADAYLAR HER İKİ AŞAMAYA DA GİRECEKLERDİR. SINAVLAR GENEL OLARAK YAZILI-TEST SINAVI: (Genel kültür- sanat, görsel algı testi) ve UYGULAMALI SINAVLAR : ( Desen çalışması, imgesel çalışma vb.) OLARAK BUNLARDAN BİRİ YA DA BİRKAÇI İLE YAPILABİLİR. ANCAK HANGİ SINAV TÜRLERİ ve PUANLANDIRMA KRİTERLERİNİN KULLANILACAĞI SINAVIN YAPILACAĞI GÜN TOPLANACAK OLAN "KOMİSYON" TARAFINDAN BELİRLENECEKTİR. YAPILACAK SINAVIN ŞEKLİ OKULUMUZ İLAN PANOSUNDAN VE WEB SİTESİNDEN O GÜN BİLDİRİLECEKTİR. * HER HALÜKARDA ADAYLARIN SINAVA HAZIRLIK İÇİN YUKARIDAKİ GENEL DURUMA GÖRE HAZIRLANMALARI UYGUNDUR. * SINAV TARİHİ : 03-07 AĞUSTOS 2009 * SINAV İÇİN KULLANILACAK MALZEME ARAÇ-GEREÇLER : Duralit resim altlığı, Yumuşak uçlu kurşunkalem,silgi,kalemtraş, 12 lik pastel boya getireceklerdir. Resim kağıtları okul tarafından verilecektir. * ÖNEMLİ NOT : Bundan önce bu bölümde yayınlanmış olan sınav türü ile ilgili açıklama geçen yıla ait olduğu için dikkate alınmaması rica olunur. * DUYURU : ANKARA AGSL MÜDÜRLÜĞÜ WEB SİTESİ YAYIN EKİBİ * DUYURU TARİHİ : 02 / 07 / 2009

Okulunuza her yıl kaç öğrenci alıyorsunuz?
Okulumuza her yıl 30 Resim-30 Müzik öğrencisi alınır.

Sınavlar nasıl yapılır?
Sınavlarımız yetenek sınavlarından oluşmaktadır. Bu yüzden Sözlü ve uygulamalı sınavlardır ve okulumuz öğretmenlerinden oluşan komisyon tarafından yapılır. Sınavlara katılmak için ders yılı bitiminden itibaren süresi içinde ÖNKAYIT yaptırmak gerekir.Önkayıt yaptıran adaylar sınava girebilir.Sınavlar genellikle Ağustos ayında yapılmaktadır. MEB sınav takvimini ders yılı bitmeden duyurmakta ve sınav tarihleri Sitemizde duyurular bölümünde yayınlanmaktadır.

Resim ve Müzik Bölümlerine aynı anda başvuru yapabilirmiyim?
Hayır yapamazsınız.Sadece tek bölüme başvurabilirsiniz.

Okulunuz sınavlarına girme şartları nelerdir?
Okulumuz sınavlarına İlköğretim Okullarının 8.sınıfını bitiren öğrenciler başvurabilirler.Sınavlara girmek için SBS ye girme şartı aranmaz.Ancak bu sınavlara girenler de okulumuzun sınavlarına girebilir. Okulumuz diğer Anadolu Liselerinden farklı olarak Resim Veya Müzik alanına özgü "Özel yetenek sınavı" yapmaktadır. Sınav şekilleri yukarıdaki sorularda açıklanmıştır.

Okulunuz sınavlarına nasıl başvuru yapabilirim ?
İlköğretim okullarının 8.sınıfını bitiren ve Müzik veya Resim alanlarından herhangi birisine yeteneği olan öğrencilerimiz başvurabilir.Başvuru formları her yılın 2.dönem sonunda okullara gönderilir.Formlarınızı İlköğretim Okulu idaresince onaylatarak okulumuza başvuru yapabilirsiniz.Formu aynı zamanda Ortaöğretim Genel Müdürlüğü internet sitesindende bulabilirsiniz.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 7518
favori
like
share