---Ve eğer sen ozan, sen bir öyküyü kaleminle resmediyorsan, resam fırçasıyla onu daha doyurucu ve anlaşılması daha az sıkıcı bir biçimde gösterir. Sen resme " dilsiz şiir " mi diyorsun, ressam da ozanın sanatını " kör resim " diye niteleyebilir.Artık sen karar ver. Hangi acı daha büyüktür, kör olmak mı, yoksa dilsizlik mi?

---Eğer ozan, kulak aracılığıyla anlaktan yararlanıyorsa, ressam daha soylu bir duyu organı olan gözü kullanır. Şunu söylemekle yetineceğim; İyi bir resam bir muharebenin şiddetini çizsin, bir ozan da onu betimlesin, ve bu o iki şekliyle halka gösterilsin, o zaman hemen göreceksiniz hangisi insanları kendisine çekecek, ilgileri hangisine yönelecek, hangisi daha çok yandaş toplayıp daha çok hoşa gidecek,. besbelli ki çok daha yararlı ve güzel olan resim daha üstün bir zevk verecektir.

--- Bir yerlere Tanrı'nın adını yaz, ve bir de onun görüntüsünü yerleştir gözler önüne, hangisinin daha büyük bir saygının odağı olacağını görürsün. Resim doğanın bütün biçimlerini kucaklarken, sizin elinizde yalnızca hiçbir zaman şekiller gibi evrensel olmayan sözcükler bulunuyor.Sizin elinizde görünüşlerin etkileri var, bizler etkilerin görünüşlerine sahibiz.Eğer ozan bir kadının güzelliklerini aşığına betimlese, ve de ressam o kadının portresini yapsa, doğanın, aşık yargıcı daha çok hangisine meylettireceğini görürsün.Hiç şüphesiz bu durumda deneyin yargısı belirleyicidir.

--- Sanat alanında bize Tanrı'nın torunları denebilir. Nasıl ki şiir felsefi temelini anlaktan alıyorsa, resmin felsefe temeli de doğadır,

birincisi ruhun eylemlerini betimler.İkincisi ise ruhu gövdenin hareketlerinde görür.Şiir cehennemi kurgular, resim ise kurguları eyleme geçirir.Ve eğer sen ozan bir güzelliğin veya dehşetin görüntüsünü resamla yarış halinde, aşağılık ve çirkin bir şeyi, ya da korkunç bir görüntüyü betimliyor ve kendisine göre şekillerini keyfince değiştiriyorsa ressam da bu konuda ondan daha doyurucu olmayacak mıdır? Gerçek nesneyle insanı da hayvanı da şaşırtacak ölçüde çarpıcı bir benzerlik sunan tablolar görmedik mi? Eğer sizler nesnelerin görüntülerini anımsayıp betimleyebiliyorsanız, ressam, onları üstelik yüzlerindeki ifadeleri yaratan ışık ve gölgelerle canlanmışlarcasına gösterebilir.Bu noktada sizin kaleminiz bizim fırçamızla asla boy ölçüşemez.

--------------------------------------------------------------------------------

Hill yayınları
Leonardo Da Vinci -- Defterler

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 461
favori
like
share
Mr.Kenan Tarih: 15.05.2008 16:40
paylaşımın için teşekkürler
ALP_ Tarih: 28.01.2006 20:36
eyvallah
masarac Tarih: 21.12.2005 01:34
ellerine sağlık
MyNiceWorld Tarih: 19.12.2005 13:46
TEŞEKÜRLER PAYLAŞIM İÇİN