Geleceğin kaymakamı

İdil Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun sayısı kız öğrencilerinden biri Fatma Yılmaz. Bölgedeki sayıları on binlerce olan okula gönderilmeyen kız çocuklarının şanslılarından Fatma. Ailesi yokluk içinde olmasına rağmen O hayal kurabiliyor. En büyük üzüntüsü ablası Mürşide'nin ev işlerine yardım etsin diye okula gönderilmemesi. 23 Nisan'da İdil Kaymakamı'nın koltuğuna oturdu Fatma. İlk emri ise ablası dahil herkesin okuması oldu.


Suskunluğuyla konuşuyor

Hakkari'den Şemdinliye devam ederken Üzüm Kıran Köyü'nde düğün olduğunu öğreniyoruz. Dağ bayır tırmandıktan sonra düğün yerine geliyoruz. Okumayan kız var mı diye sorduğumuzda "Çoook" yanıtını alıyoruz. Ama hepsi utanıyor, köşe bucak kaçıyor. Yalnızca Asmin geliyor yanımıza. Türkçe bilmediği için onunla da tercuman aracılığıyla konuşuyoruz. Asmin gözleri uzaklara dalıp, "Bir okul yaptırsanız giderim" diyor.Umut saçıyorlar

Hepsinin yüzü gülüyor. Hepsi umut saçıyor etraflarına. Önlüklerini giymişler, yakalarını takmışlar. Kimisi yatana kadar çıkarmıyor üzerinden önlüğünü. Çünkü giyecek başka giysisi yok. Belki şu anda çok farkında değiller ama onlar da kız yurduna sahip olamazlarsa ablaları gibi beşinci sınıftan sonra veda edecekler okullarına.

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 319
favori
like
share