Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi - Bursada Bulunan Liseler
Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesinin bugün kapladığı alan 8dönümlük bir alana sahiptir. Bu alan 1966 yılında Demirtaş Nahiyesi Belediye Başkanı Halil İBO� nun başkanı olduğu � Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği � tarafından satın alınmış ve bu yerde 9 sınıflık bir Ortaokul yapılmıştır. Bu ortaokulu yine Demirtaş Belediyesinin girişimleri sonucu Bursa�nın tanınmış İşadamlarından Ali Osman Sönmez tarafından yaptırılmıştır.

1966yılında satın alınan ve bir kısmı Ortaokul yaptırılan alan büyük bir kısmı 1988 tarihine kadar boş kalmıştır. 1988yılında burada bir Lise yaptırılma gündeme gelmiş ve Demirtaş Belediyesinin girişimleri ile Lise yapımını gene İşadamı Ali Osman Sönmez üslenmiştir. Lise binası bir yıl içerisinde tamamlanmış 1989 yılında açılışı Milli Eğitim Bakanlarımızdan Hasan Celal GÜZEL , Bursa Valisi Erdoğan ŞAHİNOĞLU ve Bursa Milli Eğitim Müdürü Necmi YANICIOĞLU açmış ve bu okulun Fen Lisesi olarak hizmet vermesi kararlaştırılmıştır. Okulun yönetici kadrosuna Müdür olarak Bursa Kız Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Muzaffer KAMADAN Müdür Başyardımcısı olarak ta Bursa Erkek Lisesi Fizik öğretmeni Hakkı ALTUN atanmıştır. Değişik branşlarda öğretmen kadrosunda atamalar yapılarak 1989 yılında Bursa Ali Osman Sönmez Fen Lisesi 96 öğrencisi ile Eğitim veöğretim vermeye başlamıştır.

Okulun Pansiyon binası 1990 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Ayraca daha önce yaptırılan ve Okul bahçesi içerisinde bulunan Ortaokul 1998 yılında İlköğretim Genel Müdürlüğünce Fen Lisesine devredilmiştir. Yine okulun 700 m ilerisinde Avdancık Köyü yol ayrımında bulunan ve Osmangazi Belediyesine ait olan 8 dönümlük arsa Okul Koruma Derneği tarafından satın alınmıştır.

Okulun açılış tarihi olan 1989yılında 18/07/1992 yılına kadar Muzaffer KAMADAN Müdürlük görevinde bulunmuş bu tarihte emekliye ayrılmıştır. 09/11/1992 tarihinden itibaren de Okul Müdürlüğü görevini Müdür Başyardımcısı Hakkı ALTUN devralmış olup halen görevini sürdürmektedir

Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı
Bulunduğu Yer: BURSA / OSMANGAZİ
Adı: BURSA ALİ OSMAN SÖNMEZ FEN LİSESİ
Adresi: Demirtaş Nahiyesi Cumhuriyet Cad.No:98 Osmangazi
Telefon Numarası: 2242622401
Faks Numarası: 2242622358[url]http://bursafenlisesi.meb.k12.tr/[/url]

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 501
favori
like
share