Eskihisar kalesi - eskihisar köyü - kocaeli gebze eskihisar

Eskihisar, Kocaeli ilinin Gebze ilçesine bağlı bir köydür.

Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı tatil beldesi.

Gebze'nin günyebatısında, ilçe merkezine 6 km uzaklıktaki Eskihisar, İstanbul-Ankara karayolu ve Gebze İstasyonu ile bağlantılıdır. Eskihisar-Topçular (Yalova) arasında feribot seferleri bulunmaktadır. Eskihisar Köyü tarihi ve mistik kokusu, balıkçıları, limanı ve kalesi ile dinlendirici bir özelliktedir. Ayrıca yine burada bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve müzesi de ziyaret edip derin gölgesinde çay içmeden gidilemeyecek bir mekandır.Köy, Bizans ve Osmanlı mimarisini yansıtan eserlerle bezelidir. İlçeye hakim bir tepede kurulu Eskihisar Kalesi, Bizanslılardan kalmadır. Kaleyi Osmanlılar da kullanmıştır. Köy içinde görülmeye değer bir diğer yer, ünlü ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey'in müze evidir. Burada yanyana iki ev vardır. Beyaz olanı Osman Hamdi Bey'in evi, diğeri ise, atölyesidir.

Eskihisarda gezip görülecek yerler arasında ilk sırada ünlü Türk ressam Osman Hamdi Bey'in şuan müze olan evi bulunmaktadır . Türk müzeciliğinin de öncülerinden olan Osman Hamdi birçok ünlü eserini ( Kaplumbağa Terbiyecisi)bu evde yapmıştır. Eskihisar Kalesi ise köye ayrı bir güzellik katmaktadır. Bizanslardan kalma kalenin içinde yazın birçok etkinliğe ev sahipliği yapan bir anfi tiyatro mevcuttur. Yazları Gebze Belediyesi'nin organize ettiği programlarda sinema şöleni, şiir geceleri, aşıklar şöleni gibi birçok aktivite gerçekleşmektedir.

Eskihisar'da sahil boyunca irili ufaklı birçok balık restorantı, çay bahçesi ve kafeterya bulunmaktadır.Ulaşım
İstanbul'dan 50 km., İzmit'ten 45 km uzaklıktaki Eskihisar'a TEM otoyolu ile yarım saatlik bir yolculuktan sonra ulaşılınabilinmektedir. Çamlıca'dan, Bayramoğlu-Darıca Sapağına kadar 24 kilometrelik bir yol katedip, Bayramoğlu turnikesinden otoyoldan ayrılarak Eskihisar-Feribot levhaları istikametinde iskeleye gelirken, 50 metre kala sola ayrılan yolun sonrasındaki asfalt toprak giriş Eskihisar'a çıkmaktadır. Ya da eski D-100 Karayolu’nda Gebze-Eskihisar Sapağı’ndan güneye dönülerek, yolun güney tarafında yer alan ilk trafik ışıklarına ulaştıktan sonra güneye doğru düz devam edilince demiryolu üzerinde yer alan köprü civarına gelinilmektedir. Köprüden hemen sonra sola dönülüp yol tabelalarına dikkat edilirse, Eskihisar'a giden yol rahatlıkla izlenebilmektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2349
favori
like
share
notac1 Tarih: 30.11.2009 17:02
teşekkürler ben gebzeye bir ml uzak olan çayırovada oturuyorum