Selahattin Akbilek Lisesi - Ankara Selahattin Akbilek Lisesi - Sincan Selahattin Akbilek Lisesi
Ankara ili, Sincan ilçesi, Yunus Emre Mahallesi’nde 7600 metrekare alan üzerine kurulu okulumuz 1999-2000 eğitim-öğretim yılında 120 öğrenci ve 4 öğretmen ile eğitime başlamış olup, 2000-2001 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 500’e, öğretmen sayısı ise 17’ye çıkmıştır.
Aynı eğitim-öğretim yılında okulumuz bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise açılmıştır. Okulumuz açılışının üzerinden 3 yıl kadar kısa bir süre geçmesine rağmen 2001-2002 eğitim-öğretim yılında zengin kitaplığı, fen laboratuarı, bilgisayarlı öğrenci çalışma odası, tiyatro salonu, televizyonlu ve videolu sınıfları ile öğrencilerimizin çağdaş Türkiye’nin başarılı ve aktif gençleri olma yolunda ilerlemelerine basamak olmayı hedeflemiştir.
Tam ve devamlı başarı için okul-veli-öğrenci dayanışmasına inanan okulumuz “NOTMATİK” ile de velilerimizin, öğrencilerimizin devam-devamsızlık durumlarını, not durumlarını ve özel durumlarını cep telefonu aracılığı ile öğrenmelerini sağlamıştır. 2002 yılı içerisinde okulumuz adına Internet üzerinde web sayfası tasarlanmış olup, okul ile iletişimin okul dışında da canlı kalması hedeflenmiştir. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 2105’e ve öğretmen sayısı 80’e, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 2472’e ve öğretmen sayısı 90’a çıkmıştır. 2004-2005 eğitim-öğretim yılında ise öğrenci sayısı 3016’ya, öğretmen sayısı 105’e çıkmış olup, okulumuz bahçesine Özkent AKBİLEK tarafından 20 derslikli ek bina (B Blok) yaptırılmıştır. Böylece okulumuzun adı Yunus Emre Selahattin Akbilek Lisesi olarak değiştirilmiştir. 2005-2006 eğitim-öğretim yılına yeni başlayan okulumuz, 3430 öğrencisi, 120 öğretmeni ve 7 idari personeli ile eğitim vermektedir.
Öğrencilerimizin değerli olduğu ve her şeyin en iyisini hak ettiği inancı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren okulumuzun hedefi, vatanına ve milletine yararlı, üretken, Atatürk ilke ve inkılâplarına saygılı, saygın nesiller yetiştirmektir.


Bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere açık, çevre ve ülke ihtiyaçlarına uygun, metotlu çalışan, sürekli olarak gelişen ve yenileşen, bir yüksek öğretim kurumuna hazırlanan, maddi ve manevi bakımdan donatılmış, etkili ve nitelikli bireyler yetiştirmektir.
1. Kendisi ve çevresi ile barışık , mutlu , sevmesini bilen ;
2. Soran , sorgulayan , düşünen , karşılaştığı problemlere çözüm üretebilen ve kendisine yetebilen ;
3. Atatürkçü düşünceye sahip , bilimsel ve teknolojik yeniliklere uyum sağlayabilen , araştıran öğrenciler yetiştirebilmek ;
4. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağladığı öğrencilerin ve öğretmenlerin kendilerini gerçekleştirebildiği , eğitimde bireysel farklılıkları temel alan ,
5. Sosyal ve kültürel etkinlikler ile bulunduğu çevrenin kültür merkezi olan ;
6. Üniversite sınavlarında başarı oranı yüksek olan ; Selahattin Akbilek Lisesi Hedefimizdir.Selahattin Akbilek Lisesi olarak, bütün öğrencilerimizi Türk Milli Eğitiminin temel amaçları doğrultusunda, dünü, bu günü ve geleceği sevgiyle bütünleştiren; kendisini ifade edebilen kendisi ve çevresiyle barışık, ulusal değerler ile evrensel birikimleri kaynaştırmış bireyler olarak hayata ve üst öğrenime hazırlamaktır. 1. Öğrenci , öğretmen , veli üçgeninden herkesin karar alma ve uygulama aşamalarında yer aldığı ;
2. Çağımızda kullanılan teknolojik donanımların kullanıldığı ;
3. Bireysel farklılıkların her eğitim ortamında hem de çalışanlar açısından dikkate alındığı ;
4. Öğretim veren okul olmanın yanında , eğitim veren , kültürel ve sosyal faaliyetlerde kendini duyuran ;
5. Hem öğrencilerin hem çalışanların öğrenme isteklerini sürekli canlı tutabilen ;
6. Başarıların taktir edildiği , ben yerine biz düşüncesi ile hareket edilen bir okul ortamı oluşturmak hedefimizdir.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1691
favori
like
share