İnsanların dostlarından biri olan kedilerin özel bir mırlama biçimiyle, sahiplerini 'yönettiği' belirlendi.

Sussex Üniversitesi'ndeki araştırmacılara göre, kedilerin 'talepkar" bir mırlama sesi sayesinde insanların dikkatlerini çekmeyi başarıyor ve sahiplerini yemek vermeye ikna ediyor.
Araştırmacılar, bebek 'ağlamasını' çağrıştıran, olağandan farklı bu mırlama biçimi, insanların duymazdan gelmeyi başaramadıkları türden bir ses.

Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmayı yapan ekibin başkanı Karen McComb, BBC News'e yaptığı açıklamada, sabahları onu oldukça rahatsız edici ve ısrarcı bir mırlama ile uyandıran kedisinin esin kaynağı olduğu araştırmada, kedi sahiplerinden kedilerinin sesini kaydetmesini istediklerini açıkladı.

McComb, kayıtları araştırmaya katılanlara dinlettiklerinde, kedi beslemeyen kişilerin dahi çok dikkat çekici ve nahoş buldukları 'talepkar mırlamayı' ayırt ettiklerini bildirdi.

FREKANS YÜKSELİRSE DURUM 'ACİL'

Doktor McComb, mırlamanın ne kadar ısrarcı ve rahatsız edici olduğunun, kedilerin bu sesi çıkarırken harcadıkları enerji miktarına bağlı olduğunun görüldüğünü de belirtti. McComb, kedinin mırlamasındaki frekans yükseldikçe, durumun 'aciliyetinin' de arttığını kaydetti.

Daha önceki araştırmalar, evcil kedilerin çıkardığı seslerle insanların oldukça duyarlı olduğu bebek ağlaması arasında benzerlikler olduğunu ortaya koymuştu.

Kedilerin olağan mırlamalarında söz konusu sesin düşük seviyeden çıktığını belirten McComb, “Ancak bunun insanlardan bir yanıt almalarını sağladıklarını anladıklarında bu sesi çarpıcı bir şekilde abartmayı öğreniyorlar” ifadelerini kullandı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 338
favori
like
share