Bartın Sel - Sel - Su Baskını - Bartında Su Baskını
Bartın'da Sel Alarmı

Bartın'da etkili olan sağanak yağış nedeniyle Bartın Irmağı'nda su seviyesi yükselirken, ırmağın taşma riskine karşın çevresindeki evlerin birinci katları boşaltılıyor.15 Temmuz 2009 Çarşamba 17:44
Bartın Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, ve taşkın riskina karşı, kentte etkili sağanakla birlikte yaklaşık 15 kilometrelik bölümü Bartın kent merkezinden geçerek Karadeniz'e dökülen Bartın Irmağı'nın Bartın Irmağı'ndak isu seviyesinin 2 metre 30 santim civarında arttığı, taşkın riskine karşı ırmak kenarındaki bazı evlerin boşaltılması kararı verildi.

Evlerinden çıkarılan ailelerin Düzceden gelen 100 kişilik mobil aşevine yerleştirileceğini belirten Vali Işık, ""Bartın Irmağı'nın su seviyesi, normal seviyesinden 2 metre 30 santimetre civarında yükseldi. Yükselmeye de devam ediyor. Her ihtimale karşı ırmak çevresindeki evlerin zemin ve birinci katlarında oturanların konutlarını boşaltmalarını istedik.

Çünkü, yağış devam edecek, riskli bir durum oluşabilir. Yakınlarının yanında barınma imkanı olmayanları okullarımızda misafir edeceğiz. Aşırı yağışlar sonucunda Bartın ırmağını besleyen diğer çaylardaki su seviyesinin artması, bununla birlikte yağışların gece devam edeceği Meteoroloji Müdürlüğünden alınan raporlardan anlaşıldığından, Bartın ırmağının taşma ihtimaline karşı ırmak kenarlarında evleri olan vatandaşlarımızın varsa ırmak seviyesinden daha yukarıda ikamet eden yakınlarının yanlarında geceyi geçirmeleri, yakınları veya kalacak yeri olmayanların İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ait yurtlarda geceyi geçirmeleri hususu ilanen duyurulur.

Ayrıca, Düzce'den yola çıkan Kızılay ekibi kentte 100 kişilik mobil aşevi kuracak" dedi.

Perşembe'de heyelan: 2 ölü

Ordu'nun Perşembe ilçesinde dün gece yağan sağanak yağış sonucu meydana gelen sel ve heyelanda 2 ev göçtü. 6 kişinin göçük altında kaldığı olayda 2 kişi hayatını kaybetti.

Aşırı yağış sonucu oluşan sel ve heyelan ilçenin iki ayrı köyünde iki evin çökmesine sebep oldu. Göçük altında kalan 6 kişiden 4'ü kurtarılırken 2 kişi hayatını kaybetti. Boğazcık köyünde heyelan sonucu bir ev yıkılarak toprak altında kaldı. Ordu Vali Vekili Adem Yılmaz'ın koordine ettiği kurtarma çalışmalarında toprak altında kalan evde Ali Durmuşoğlu kurtarma ekiplerinin gayretleriyle yaralı olarak çıkarılırken, aynı aileden 80 yaşındaki Fatma Durmuşoğlu ile 46 yaşındaki Kadir Durmuşoğlu kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 790
favori
like
share
Nehir Tarih: 16.07.2009 19:15
Bartında Sel Felaketi - Bartında Sel - Bartını Sel Aldı

Bartın'da, sel felaketi sonrası bölgeye gelen çok sayıda arazöz ve itfaiye ekipleri çamur temizleme çalışmalarına başladı.

Bartın'daki sel felaketi sonrası Karabük-Zonguldak'tan gelen Orman Bölge Müdürlüğü'ne ait çok sayıda arazöz ve belediye itfaiye araçları çamur temizleme çalışmaları yapıyor. Bartın Yalı mevkisinde çok sayıda araç ve temizlik personeli yağmur sularının çekilmesinin ardından temizleme çalışmalarına başladı.

16.07.2009