Çorum - İskilip - İskilip Lisesi

Okulumuz 1933 Yılında bugün ki tarihi Sakarya İlköğretim Okulunda Ortaokul olarak açılmış olup, 1968'de Liseye dönüştürülmüştür.

Okulumuz binası 1971 yılında Bakanlığımız tarafından yaptırılmış, mülkiyeti hazineye, intifa hakkı ise Bakanlığımıza aittir. Okulumuz işlik binası ise 1974 yılında Bakanlığımız tarafından yaptırılmıştır.

Okulumuza bağlı devlet parasız yatılı pansiyon binası İskilip Lisesi ve Öğrencileri Koruma Derneği tarafından inşaatına başlanmış, Bakanlığımız tarafından inşaatı tamamlanarak 1981 yılında pansiyon binamız hizmete girmiştir. Pansiyon binamız 145 öğrenci kapasitelidir.

1990-1991 Öğretim yılında okulumuz 18 derslikli ek bina inşaatına başlamış ve ek binamız 1992 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Okulumuzda 35 derslik, iki labaratuvar, 1 kütüphane, 2 öğretmenler odası,1 müdür odası olarak hizmetini sürdürmekte iken 18 Ağustos 1997 tarih ve 4306 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle okulumuz bünyesinde bulunan ortaokul kısmı yeni bir okul olarak bünyemizden ayrılmış, Cumhuriyet İlköğretim Okulu olarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Lisemiz tapusu içerisinde yer alan tarihi Redif Kışla binası 1982 yılında Milli Savunma Bakanlığından 6750 m. arsa ile birlikte teslim alınmış, 1991 yılında Tabiat Varlıklarını ve Tarihi Eserleri Koruma Vakfı Ankara Başkanlığından müsaade alınarak restorasyonuna başlanmış, halen yarım kalan inşaat olarak bulunan Redif Kışlanın çok amaçlı kapalı spor salonu restore edilmesi için çalışılmaktadır.

Tarihçesi 1933'lü yıllara dayanan okulumuzdan birçok bilim adamı, siyasetci, sanatçı...yetişmiş ve devletin çeşitli kademelerinde görev almışlardır. Bazıları da halen bu görevlerine devam etmektedir.

# Eski Devlet Bakanımız Sayın Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet Çay Okulumuz orta kısmında okumuş ve Lisemizde tarih öğretmeni olarak görev yapmıştır.
# Şair Ziya Şenses,
# Kulak Burun Boğaz Mütehassısı Prof. Dr. Erdoğan İnal,
# Eski milletvekillerimizden Abdurrahman Güler, Mustafa Namlı okulumuzun yetiştirdiği önemli şahsiyetlerdendir.

Okulumuzdaki öğrencileri teşvik etmek amacıyla 1967 yılından beri Osman ÇAĞIL ödülü verilmektedir. Şartnamesine göre her öğretim yılı okulumuzu birincilikle bitiren başarılı öğrencilerimize Osman ÇAĞIL ödülü verilmektedir. Yine aynı isim altında okulumuzun mezunlarından elektronik ve teknik alanlarda Üniversite öğretim hakkı kazananlara da Osman ÇAĞIL Bursu verilmektedir.

Öğrencilerimiz bugüne değin Kültürel ve Sportif alanlarda çeşitli başarılara ulaşmışlardır. Okulumuz öğrencilerinden Ali KULA Enerji konusundaki kompozisyonuyla Türkiye Birincisi olmuş, Planör Uçak Yarışmalarında Okulumuz Ekibi Türkiye Birinciliği kazanmıştır. Okulumuz 2000-2001 Öğretim Yılına Sayın Bakanımız Prof. Dr. Abdulhaluk Mehmet ÇAY'ın katkılarıyla kurulan Bilgi Teknolojisi sınıfıyla başlamıştır.Böylece öğrencilerimiz hem gelişen teknolojiyi yakından takip etme imkanı bulacak hem de Çağdaş Eğitim yolunda önemli bir fırsat yakalamış olacaklardır.

Okulumuz 2001 ÖSS sonuçlarında 1493 genel lise arasında Türkiye beşincilği, 2002 ÖSS Sonuçlarına göre 1485 genel lise arasında ÖSS Sayısalda 20. ÖSS Sözelde 14. ÖSS Eşit Ağırlıkta 10. olma başarısını göstermiştir.

2002-2003 Öğretim Yılında Çorum İlinde yapılan bilgi kültür yarışmasında il birincisi olmuştur. Okulumuz öğrencisi İbrahim ŞİRİN Nevruz konulu kompozisyon yarışmasında il birincisi olup eseri Çorum ilini Ankara'da temsil edecektir. Yine Satrançta Mustafa AKPINAR isimli öğrencimiz il birincisi olup Çorum ilini İzmir'de temsil etmiştir.

Okulumuz sosyal ve kültürel faaliyetlerde örnek çalışmalarda bulunmaktadır. 2002-2003, 2003-2004 Eğitim ve Öğretim Yılı'nda Kütüphaneler Haftasında, Dünya Tiyatro Günü kutlamalarında İlçedekilerin beğeniyle izledikleri programları gerçekleştirmiştir. 08 Nisan 2004 tarihinde yapılan Dünya Tiyatrolar Gününde "Komşu Köyün Delisi" oyunu yazarı Prof Dr.Üstün DÖKMEN'de aramızda bulunup, "Empatik İletişim" konulu konferans vermesi sağlanmıştır. Bunlar dışında okulumuzda Bilgisayar kullanım kursları, İskilip Halk Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğine girilerek İngilizce Dil kursu, hafta sonlarında dershaneye gidemeyen öğrencilere yine İskilip Halk Eğitim Müdürlüğü ve İskilip Kaymakamlığı katkılarıyla kurs dokümanları sağlanarak ÖSS Hazırlık Kursları açılmıştır. Okulla çevre arasında olumlu ilişkiler kurularak durumları iyi olmayan öğrencilerimize maddi imkanlar temin edilmiştir.

Bu çalışmalarda desteklerini gördüğümüz Çağıl Makine A.Ş. adına Sayın Mehmet Çağıl'a, İskilip'teki özel dershanelere, Kavsan Ayakkabıya, Ayakkabıcı Hüseyin Sert'e, Ayakkabıcı Ali Karal ve oğullarına, Barış Eczanesi'ne, Marangoz Niyazi Kula ve oğlu Adem Kula'ya, Elektrikçi Ethem Meşeci'ye ve tüm yardımsever halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz.


Vizyonumuz

1933 yılında Ortaokul olrak açılan 1968 yılında liseye dönüştürülen ve köklü bir mazisi olan okulumuz yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde;


# Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği “Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak” ülküsünü hedefleyen; milli ve manevi değerlerimize bağlı çağdaş nesiller yetiştirmek
# Öğrenci merkezli etkili bir okul anlayışını benimsemek
# Öğrencilerin kişilik gelişmesini sağlayan sosyal ve kültürel etkinliklere yer vermek ve adından söz ettirmek
# Öğrencilerin iyi bir eğitim sonucu her geçen yıl başarısını artırarak çok sayıda öğrencinin üniversitelere yerleşmesini sağlamak;
# 1933 yılında açılıp bizlere emanet edilen mirasın toplam kalite anlayışı içerisinde birlik ve beraberlik ruhu içerisinde geleceğe taşımak.

Misyonumuz

# Atatürk ilke ve inkilaplarını benimsemiş, davranış haline getirmiş, tüm insanlara saygılı ve yaşadığı çağa uygun düşünebilen;

# Karşısındaki insanları dil, din, cins ve renk ayrımı yapmadan olduğu gibi kabul edebilen;

# Öğrenmeyi ve öğrenmenin yollarını bilen, yeteneklerinin farkına varabilen;

# Bilimsel ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve katkıda bulunan;

# Öğrencileri ilgi ve yetenekleri doğrultusunda üst öğrenim kurumlarına hazırlayan, gönderen;

# Anadilimiz Türkçe’yi etkin ve verimli kullanabilen,

# Geçmişe sahip çıkan, büyüklerine saygılı, küçüklerine şefkatle yaklaşıp geleceğe güvenle bakabilen öğrenciler yetiştirmek.Tel: 0364 5113671 - 0364 5116207 Fax: 0364 5116702
Meydan Mahallesi Doktor Sadık Ahmet Caddesi İskilip/ÇORUM

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 1184
favori
like
share