Ağrı - Doğubeyazıt - Doğubeyazıt Lisesi

Bugünkü Doğubayazıt Lisesi 1948 yılında Orta okul olarak eğitim-öğretime başlamıştır. Bina olarak Rusların Doğubayazıt'ı işgali sırasında 1919 yılında yaptırılan Dekevil İstasyonu olarak kullanılan bina Rus işgalinin bitiminden sonra bir süre erat koğuşu olarak kullanılmıştır. Daha sonra yukarı Doğubayazıt'tan transit yolu civarına nakil tarihi olan 1938 yılında hükümet konağı olarak kullanılmıştır. Yeni Hükümet Konağının inşasından sonra 1945 yılında ilkokul olarak kullanılmıştır. İlkokulun yeni binasına taşınmasından sonra bir süre ceza evi olmuş, 1948 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na devredilerek ortaokul binası haline getirilmiştir. 1961-1962 Eğitim-Öğretim yılında şu anda Cumhuriyet İlköğretim Okulu olarak kullanılan binaya taşınmıştır. Eski ortaokul binası şu anda Doğubayazıt Sağlık Meslek Lisesi olarak kullanılmaktadır.


Misyonumuz

Öğrencilerimizi toplumun ihtiyaçlarını çağın gereksinimlerini karşılamalarını sağlayabilecek nitelikte, onları yeteneklerini kullanabilen, üretken, kendine güvenen, üstün başarma azimleriyle topluma yararlı birer birey olarak yetiştirme amacıyla varız.

Öğrencilerimizin bilgili, çevreleriyle iyi ve olumlu ilişkiler kurabilen, olaylara çok yönlü ve nesnel bakabilen, beden, zihin ve duygu yönlerinden dengeli ve sağlıklı bir kişiliğe sahip, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, milli değerlerle çağdaş değerleri harmanlayabilen, nitelikli bireyler olarak yetiştirme hedefindeyiz.

Vizyonumuz

Milli ve manevi değerlere bağlı,
Toplumsal değerleri benimseyen,
Çağdaş, laik, Atatürk'çü,
Kendisi ve toplumu ile barışık,
Bilimsel düşünmeye önem vererek yorumlayabilen,
Esnek düşünme yeteneğini gerçekleştirebilen,
İletişime açık, ruh sağlığı
Ve gelişimi iyi olan pozitif bilimi
Ve sosyal bilimleri birlikte sentezleyen,
İyi bir öğrenci,
İyi bir insan ve
İyi bir toplum oluşturmaktır.

Adres :
Çiftepınar Mah. Rıfkı Başkaya Cad.
Doğubayazıt/AĞRI

» Telefon :

0-472-3126082

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1801
favori
like
share