anne baba hakkı - anne babaya iyilik etmek

Bir adam gerelerek: "Ey Allah'ın Rasulü iyi davranıp hoş sohbette bulunmama en ziyaade kim hak sahibidir?" diye sordu. Hz. Peygamber (s.a.v.): "Annen!" diye cevap verdi. Adam: "Sonra kim?" dedi. Rasulüllah (s.a.v.): "Annen!" diye cevap verdi. Adam tekrar: "Sonra kim?" dedi, Rasulüllah yine: "Annen!" diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: "Sonra kim?" Rasulüllah (s.a.v.) bu dördüncü soruyu: "Baban!" diye cevapladı." (Buhari)

Peygamberimiz (s.a.v.) bir gün: "Burnu sürtülsün, burnu sürtülsün, burnu sürtülsün" dedi. "Kimin burnu sürtülsün ey Allah'ın Rasulü?" diye sorulunca şu açıklamalarda bulundu: "Ebeveyninden her ikisinin veya sadece birinin yaşlılığına ulaştığı halde cennete giremeyenin." (Muslim)

Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu: "Allah'ın rızası babanın rızasından geçer. Allah'ın memnuniyetsizliği de babanın memnuniyetsizliğinden geçer." (Tirmizi)

Rasulüllah (s.a.v.): "Baba cennetin orta kapısıdır. Dilersen bu kapıyı terket, dilersen muhafaza et." dediğini işittim. (Tirmizi)

Rasulüllah (s.a.v.)'ı işittim, şöyle diyordu: "Kişinin yapacağı en üstün iyiliklerden biri, ölümünden sonra babasının dostlarına sıla-i rahimde bulunmasıdır." (Muslim)

Şu haber kendisine ulaşmıştır: "Peygamberimiz (s.a.v.) bir gün otururken sütbabası çıkagelir, Rasulüllah (s.a.v.) hürmeten, onun için, giydiği şeylerden birini serer ve üzerine oturtur. Az sonra sütannesi gelir. Peygamberimiz (s.a.v.) bunun için de elbisenin diğer tarafını serer, kadın üzerine oturur. Biraz sonra süt-oğlan kardeşi gelir. Rasulüllah (s.a.v.) kalkarak onu önüne oturtur." (Ebu Davud, Edeb 129)

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 504
favori
like
share